Yol


Geldik Türk Sineması’nın ‘Çirkin Kral’ lakaplı kalıpların çok ötesinde bir adama, Yılmaz Güney’e. 1965’in ikinci yarısına Yeşilçam Sineması diye tabir ettiğimiz Beyoğlu’ndaki Yeşilçam sokağında olan birkaç film yapım şirketinin oluşturduğu bu topluluk Türk Sineması’na resmen ket koymuştu. Genelde suya sabuna dokunmayan, güne kurtarmak amaçlı, aynı oyuncu, aynı ekip ve aynı mekanla bir günde 3 film çekilen dönemlerden bahsediyoruz aslında.

Getirdiği güzelliklerle birlikte aynı zamanda ısmarlama filmlerin bolca yaşandığı bir dönem Yeşilçam. Bu yüzden toplumsal konulara değinen , mesaj kaygılı filmlerin sayısı yok denecek kadar az olan bu dönem Yılmaz Güney ve  Metin Erksan gibi yaratıcı ve toplumsal konulara önem veren ve paradan çok değer kaygısı taşıyan yönetmenler sayesinde az buçuk da olsa Türkiye’de bağımsız sinema varsa bu sayededir. Yol da bu bağlamda yapılmış filmlerden biri.

Yol, Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen 1981 yılı yapımı Türk filmi. Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan Yol filmi, Şerif Gören’den önce “Bayram” adıyla Erden Kıral tarafından çekilmeye başlanmıştır. Yılmaz Güney bilinmeyen bir nedenden dolayı, filmi daha sonra Erden Kıral’dan alıp Şerif Gören’e teklif etmiştir. Filmi Gören, önceki ekipten bir tek Tarık Akan’ı bırakarak ve Yılmaz Güney’in senaryosundaki 12 karakteri 5’e indirerek filmi yeni bir ekiple çekmiştir. Filmin çekilen ham görüntüleri yurtdışına kaçırılarak Yılmaz Güney’in de başında bulunduğu bir ekip tarafından kurgulanmıştır. 1982 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülü almıştır. Sıkıyönetimin en acılı günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi’nden verilen izinle köylerine, evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorluklar ve insan hayatlarının dramı çok başarılı bir anlatımla sunuluyor.

1982 yılında Cannes Film Festivali’nde ödül alan bu filmi, Türkiye’nin 70-80 yılları arasındaki baskıcı zihniyeti ve Türk Sineması’nın yeri geldiğinde çekim kalitesi ve diyaloglar bakımından şimdiki izleyici oranı kaygılı filmlere göre ne kadar daha önde olduğunu görmek ve ülkemizdeki sinemanın gelişmesinde büyük katkısı olan, gurur duyacağımız az sayıdaki karakterlerden biri Çirkin Kral’ı bir kez daha anmak için izlenmesini tavsiye ederim:

Yönetmen: Şerif Gören.
Senaryo: Yılmaz Güney.
Müzik: Sebastian Argol, Kendal (Zülfü Livaneli)
Görüntü Yönetmeni: Erdoğan Engin.
Kurgu: Yılmaz Güney, Elisabeth Waelchli, Laura Montoya, Helene Arnal, Serge Guillemin;
Yardımcı Yönetmen: Muzaffer Hiçdurmaz, Ahmet Soner, Turgay Aksoy;
Yapımcı: EDI Hubschmid, K. L. Puldi .
Yapımcı Şirketi: Güney Film-Cactus Film.
Yapım yılı: 1981.
Dağıtım: Gala Film.
Oyuncular: Tarık Akan (Seyit Ali), Şerif Sezer (Zine), Halil Ergün (Mehmet Salih), Necmettin Çobanoğlu (Ömer), Tuncay Akça (Yusuf), Meral Orhonsay (Emine), Semra Uçar (Gülbahar), Hikmet Çelik (Mevlüt), Sevda Aktolga (Meral), Hale Akınlı (Seyran) , Turgut Savaş (Zafer), Hikmet Taşdemir (Şevket), Engin Çelik (Mirza), Osman Bardakçı (Berber Elim), Enver Güney (Cinde), Erdoğan Seren (Abdullah).

Filmi izlemek için burayı tıklayınız. İyi seyirler dilerim. Diğer Türk filmlerini görmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.