V for Vendetta


 

Merhaba. Her hafta bu sayfada elimden geldiğince izleyip, izlenesi bulduğum bir filmi sizlere sunmaya çalışacağım. Bu hafta “V For Vendetta” filmini işleyeceğim.

Konusu; V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi’nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. V İngiltere halkını, kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder. Bir nevi baskı altına almış bugünkü hayatın her alanına hegemonya kurmuş sisteme güzel bir gönderme vardır. Çizgi roman uyarlaması olan film benim gözümde nadir hakkını vererek sinemaya işlenen romanlardandır. Kadrosuna baktığımızda öne çıkan isim olarak Natalie Portman’ı görüyoruz. Saçlarını sıfıra vurup bu kadar güzel olabilen başka kadın yoktur sanıyorum. Görüntüsü dışında oyunculuğu, mimikleri, karakteri yaşayışı her filmde olduğu gibi bu filmde de başarıyla gerçekleştirdiği açık.

Filmi izlerken başından sonuna kadar maskeyle kalan gizli kahranımız Hugo Weaving sesiyle, duruşuyla karaktere ayrı bir karizma katıyor. Bir insanın kendini yansıtması için yüze gerek olmadığını da kullandığı beden diliyle çok net bir biçimde sergiliyor. Sözün kısası senaryosu, beyaz perdeye yansıması, oyunculuğu, kurgusu, yönetmeni ile kesinlikle izlenmesi gereken bir film V For Vendetta.

 

 

 

 

 

 

 

V For Vendetta

Yapım: 2005
IMDB Puanı: 8.2/10
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram, Gerilim, Politik
Süre:
140 dakika
Yönetmen:
James Mc Teigue,
Oyuncular:
Natalie Portman, Catherine Zeta-Jones, Hugo Weaving, John Hurt, Imogen Poots, Stephen Rea, Stephen Fry, Eddie Marsan, Ben Miles, Emma Field-rayner, Julie Brown, Roger Allam, Tim Pigott-Smith, Natasha Wightman, Laura Greenwood, Rupert Graves, Oliver Bradshaw, Mark Phoenix, Greg Donaldson, Alister Mazzotti, Ian Burfield, Juliet Howland, Malcolm Sinclair, Grant Burgin, Raife Burchill, Evan Stone, Josep Rye, Adrian Finighan, Bradley Steve Ford, Carsten Hayes, Sophia New, Jonas Von Lingen, Geard Gilroy, Cosima Shaw, Brin Rosser, Roderick Culver, Alisten Mozzatti, Richard Compbell, Jonh Ringham, Caoımhe Murdock, Jack Schouten, Derek Hutchinson, Megan Gay, Clive Ashborn, Guy Henry, Martin Savage, Madeleine Rakic-platt, Selina Giles, John Standing, Sinéad Cusack, Richard Laing, Amelda Brown, Patricia Gannon, Antje Rau, Chad Stahelski, Andy Rashleigh, Mark Longhurst, Simon Holmes, Jason Griffith, Roderic Culver, Billie Cook, John Ringham, Charles Cork, Tara Hacking,
Görüntü Y.:
Adrian Biddle,

Senaryo:
Andy Wachowski, Larry Wachowski, Alan Moore, David Lloyd, Lana Wachowski,
Yapımcı:
Andy Wachowski, Larry Wachowski, Joel Silver, Lana Wachowski, Grant Hill,

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.