Uydu İnternetin Türkiye’deki Macerası


Son zamanlarda hepimizin gerek reklamlarda gerekse farklı mecralarda gözümüze çarpan bir yenilik var: ‘Uydu İnternet’. Ben de herkes gibi Türkiye’deki ADSL firmalarının bıktıran sorunları ve düşük performanslı hizmetleri yüzünden bir arayışa geçmiştim, bahaneyle araştırmaya başladım. 

 

uydu teknolojisi

Uydu internet kısaca uydu üzerinden internet hizmeti alınmasını sağlayan bir sistem. Çanak antenlere yakın bir mekanizma ile yüksek hızlarda veri alıp gönderilmesini sağlıyor. Çift yönlü ve tek yönlü olarak çeşitleri olan bu yapının bizim daha çok işimize yarayacak olanı hem yüksek hızda veri alınmasını sağlayan, hem de gönderimine olanak tanıyan çift yönlü sistem. Bu sistemin en güzel özelliği de telefon hattına veya GPRS bağlantısına ihtiyaç duymamanız. Hiç kullanmadığım ev telefonuna yıllık ödediğim ücreti düşününce daha çok ilgimi çekmeye başladı açıkçası. Aynı zamanda biraz şehirden uzaklaşınca 3G’den Edge’ye düşen telefonda yaşadığımız hüznü, sevgiliden ayrılırken yaşamadığımız düşünüldüğünde velinimet etkisi yaratıyor bünyede. 

go2sat uydu internet

Türkiye’de yeni çıkan ve herkesin yeterli bilgiye sahip olmadığı teknolojik ürünlerde genellikle firmaların müşteriyi sömürme politikası işliyor. Bu kısa günün karı anlayışı yüzünden de dünyada firma memnuniyetsizliği konusunda başı çeken ülkeler arasına giriyoruz haklı olarak. Bu yüzden birçok forum ve sözlükte yazılanları okuduktan sonra go2sat.net sitesine göz gezdirdim. Sitelerini gezdikçe klasik fiyat bombardımanına tutma anlayışından çok uydu internet ile ilgili yazdıkları makaleler ve bilgilendirme servisleri ilgimi çekti.

uydu internet

Aynı zamanda hizmeti veren firmanın Türkiye dışında Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika’da da faaliyet gösteren Balkan Telekom olduğunu görünce içim daha da rahatladı. Ürünlerine göz gezdirdiğimde tooway teknolojisini kullandıklarını ve Türkiye’deki ilk distribütörü olduğunu gördüm. 22Mbps’e kadar hizmet verdiklerini ve karasal hatlara ihtiyaç duymadıklarını söylediklerinde aklıma direk bu organizasyonun evime nasıl kurulacağı sorusu takıldı. Zaten kiracı olmanın verdiği yükle birlikte sorunsuz bir kurulum için bilgi aldığımda çatıya monte edilen anten ve uydu modemin tek bir kablo ile eve ulaşabildiğini söylediler. Bu hiçbir dış gereksinime ihtiyaç duymayan yapı için fiyatlara göz gezdirdiğimde makul olduğunu gördüm.

Uydu internet fiyatları

Siz de müşterilerin mecburiyetinden faydalanıp tekelleşerek iyi hizmet sunma derdi olmayan ADSL firmalarından bıktıysanız kesinlikle göz gezdirmenizi öneririm. Yeni bir dijital medya kritiğinde buluşmak dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.