Twitter ve takipçi arttırma yöntemleri


Merhabalar, bugün dünyada en çok kullanılan sosyal ağ sitelerinden biri olan Twitter ile ilgili daha fazla okunmak ve sesininizi duyurmak için birkaç ipucu paylaşacağım.

Özelllikle son 5-6 yıldır genel, bizim bildiğimiz medyanın yanında takibi daha kolay olan ve verilen bilgiden ziyade istenilen bilgiye ulaşılabildiği global bir medya türedi; sosyal medya. Artık günümüzde önemi bile tartışılamayacak bu herkesin medya patronu olduğu sistem beraberinde hem çok sesli bir ortam hem de bilgi çeşitliliğini sağladı. Bu yüzden özellikle Facebook, Twitter gibi spesifik takip ve bilgiye ulaşma ortamları günden güne büyürken iletişimdeki yerini sağlamlaştırdı diyebiliriz.

Bunu takip eden süreçte de içerik, dil, özgünlük ve bunun gibi belli başlı kriterlerde kaliteyi sağlayabilen sosyal yayıncılar ön plana çıkarak daha çok insana ulaşabildi. Biz de bugün Twitter’da takipçi sayımızı arttırmak için genel geçer bazı belli başlı maddeleri inceleyeceğiz;

1- Aslında bir bakıma ne kadar çok tweet atarsınız, o kadar takip edilme olasılığınız artıyor. Çünkü twitter yazdığınız kelimeleri optimize ederek aranan kelimeler arasına sokuyor. Ne kadar kelime o kadar ekmek hesabı.

2- Reklam tweetlerinden  kaçının, çok fazla markalarla ilgili reklam tweeti yazmak takipçilerinizi rahatsız edebilir. Bu yüzden olabildiğince az reklam tweeti sayfanızda bulunsun.

3- Retweet’in dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Eğer sayfanız baştan aşağı rt ve başkasının yazdığı tweetlerden oluşuyorsa bu sizin için eksi puan demek. O zaman sizi takip edeceğine yazanı takip etmesi daha aşikar herkes için.

4- Yaratıcı tweetler atmayı deneyin. Bu illa her tweetiniz aforizma kasmaya çalışıp komik düşmek manasına gelmiyor, günlük olayları da çekici ve mizahi bir dille tweet haline getirebilirsiniz.

5- Tt yani ‘Trend Topic’ leri kullanma sayınızı sıklaştırın. Ne kadar fazla gündem konuları hakkında tweet atarsanız o kadar takip edilme oranınız artar.

6- Son zamanlarda türeyen takipçi arttırma siteleri de ilk zamanlar işinize yarayabilir. Lakin sizi bilinçli takip etmeyen hiçbir takipçinin ne garantisi ne de size bir kazancı vardır. Hatta bu sayının mantığın dışında artması sebebiyle Twitter çoğu hesabı engelleyebiliyor. Aman dikkat.

7- Kendinize en çok güvendiğiniz bir alanda spesifik konu seçin ve genellikle tweetlerinizde onun üzerinde yoğunlaşın. Böylece aynı alanı ilgiyle takip eden kişiler tarafından sürekli tweetlerini beklenen biri olabilirsiniz.

8- Bir Melih Gökçek değilseniz Twitter sayfanız takipçilerinizle günlük ‘mention’laşma sayfasına dönüşmesin. Bu konuyla alakasız kişileri sıkacak ve unfollow edilmenize sebep olacaktır.

9- Eğer diğer sosyal medya ortamlarına da üyeyseniz(Facebook, Blogger, Tumblr, Gmail gibi) ya da kendi web siteniz varsa Twitter adresinizi tanıtmak amacıyla eklentiler edinin ve böylece hesaplarınızın senkronize olmasını sağlayarak sosyal medyadaki tüm takipçilerinizi birleştirin.

10- Birçok takipçisi olan ünlü ve sektöründe önemli insanlara sorular sorun. Bu sizin hem görünürlüğünüzü hem de cevap geldiği vakit itibarınıza katkıda bulunacaktır.

En önemlisi de kendiniz olmak. Zaten taklidinin taklidinin taklidi olan bir ülkede yaşıyoruz, insanların sıkıldığı şeyleri tekrarlamaya gerek yok. İyi bir twitter serüveni dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.