Dublörsüz Türk Polisi Reklamı


Türkiye’nin her sokağında görebileceğimiz uygulamalı reklam bu. Coplanan öğretmenler, parasız eğitim isteyince tekme tokat dövülen öğrenciler ve halkın her kesimde yaşanan şiddet. Halka hizmet için bulunduğu konumda halka zulüm ve aşağılama uygulayan Türk Polisi. Bunu genel olarak tüm polislere yaymak haksızlık olur, işine ve vatandaşa çok saygılı pırlanta gibi polisler de var tanıdığım. Ama haklı, haksız şiddet gösterenler de azınlıkta değiller. Yoksa 7 kişinin bir adamı linç etmek için birleşmesi ve birinin de çıkıp “Ne yapıyoruz biz?” dememesi olasılık dahilinde bile değil.Evet Fatih’te eşi çocuğu önünde ulu orta sürücü kavgası yüzünden(ayrıntısı umrumda bile değil çünkü hiçbir olay yapılan davranışı haklı çıkarmaz) linç edilen vatandaştan bahsediyorum. Hizmet etmekle yükümlü olduğun halka bu davranışı hor görmesinin iki tane sebebi var;

1- Kimseye hesap vermeme gerek yok, istediğimi döver, istediğimi coplayabilirim anlayışı.

2- Türkiye’de yaşamanın zaten başlı başına psikolojik sorun olduğu yerde periyodik psikolojik kontrolü yapılmaması ve yeterince sokakta vatandaşa konuşma, hitap, davranış, nerede ne zaman güç gerektiği gibi uygulamalı dersler verilmemesi. 

Suçu direkt olarak bağlı bulunduğu hükümete atmak da kolaycılık ve sorunun temelini görememek olur. İnsanı en başta yetiştiren ve şekillendiren ailedir. Evde şiddet gören çocuk, büyüyünce şiddetle kendini ifade eder. Çocukken farklı bir versiyonunu görmemiş veya yaşamamış biri bana göre bu eylemi bu derecesine soğukkanlılıkla gerçekleştiremez. 

Bir de o çocuğu düşünün. Doğduğundan beri babasını hayatının kahramanı, yenilmez biri olarak gören bu yavrunun yaşadığı travmayı anlatmaya kelimeler yetmez.  İdol olarak gördüğü adam, gözünün önünde 7 kişi tarafından tekme tokat dövülüyor. Bunu yapanlar işten çıkarılmış, güzel bir gelişme. Ama düşünce yapısı ve eğitim düzeni değişmediği sürece bu olayın farklı versiyonları vuku bulmaya devam edebilir. Polislerin de vatandaşların da daha düzeyli ve saygılı olması lazım birbirine karşı.

Ayrıca karakola getirdiklerinde su isteyen adama su vermemek nasıl bir ruh halidir? Bunun psikologlar eşliğinde irdelenip, polis gibi zorlu görevlerde çalışan memurların aylık olarak rutin psikolog kontrolünden geçmesi lazım. Umarım şiddetten çok sevginin egemen sürdüğü topraklarda yaşarız ilerleyen günlerde.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.