Türklerin Tabletle İmtihanı


Genellikle Android platformundaki mobil projelerde geliştirme yapan bir developer olarak işte ve bireysel projelerimde kullanabileceğim bir tablete sahip olmam önemli. Hem özel hem de iş hayatımda tableti kullandığım için iki açıdan da beni tatmin etmesi gerekiyor.


Bilişim sektöründeki genel kanı olan “Evrensel iki firma dışında tablet alınmaz” denilerek baştan Ar-Ge’yi kafasından silen kolaycı anlayışa biraz da sinirimden olsa gerek araştırmamı genişlettim. Neredeyse yarı fiyatına muadili ile aynı özelliklere sahip bir Türk markası görmem ile yan sekmeye basmam bir oldu. Bilişim sektörü genellikle yenilikten çok entegrasyona yönelik olan bir ülkede, büyük risk alıp, sektörde canavarları bulunan bir alana yatırım yapmak takdir edilmesi ve desteklenmesi gereken bir yaklaşım.

Vestel’in piyasaya sürdüğü V TAB 7’’ PRO’nun özelliklerini incelediğimde performans-fiyat oranı açısından beni tatmin etti. Tabletin:

1.2 GHz iki çekirdekli Arm Rock işlemcisi,

8 GB Dahili Hafızası,

2 MP arka kamerası ve 0.3 MP ön kamerası,

Geniş açı sağlayan IPS Ekran özellikleri

ile piyasadaki evrensel rakipleriyle özellik bakımından eşit, fiyatta ise neredeyse %100’e yakın ucuz bir Türk tablet satın almamak için hiçbir sebep göremedim.

Kısa bir sürede elime ulaşan tableti, oyuncağına kavuşan çocuk gibi hemen kurcalamaya başladım:) İlk baktığım dış tasarımıydı, gayet hoş bir metal kapak kullanılmış. Benim gibi geliştirme yapan saat başı tableti heyecandan düşüren biri için artı puan olarak kenara koydum. 4.4 Kitkat işletim sistemi ile gelince açıkçası şaşırdım. Çünkü genellikle işletim sistemleri çıkan son versiyon ile sunulmuyor. Son sürüm işletim sistemi ile oyun ve uygulamalarda maksimum düzeyde performans verimliliği, hem de developerlar için bütün geliştirme araçlarını kullanabilecekleri bir ortam sunması en çok gönlümü feth eden yer oldu.

Aynı zamanda V TAB 7’’ PRO’yu acımasız bir hız ve stres testine soktum. Saniye başına yaptığı işlem ve multitasks performansı ile benim için testi geçti. Siz de videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz:

Google Play Sertifikasına sahip olma hakkı kazanan ilk Türk firma olması da ayrı bir başarı! . Elinizde üzerine Android işletim sistemi giydirilmiş bir tablet yerine, orjinal sertifikalarla geliştirilmiş bir ürün olması her zaman güven etkeni yaratır. Mantıklı bir adım atmışlar diyebiliriz.  Fiyatı oldukça düşük bu tabletin aynı zamanda parlamaları önleyen IPS ekran özelliği barındırması ticari kazançtan ziyade inovasyona yönelik çıkarıldığının da bir göstergesi.

Alışkanlıklardan vazgeçmek zordur. Ama inovasyon için ülkemizde bir adım atılmışsa, biz de ona doğru adım atmadan maalesef entegre edilmiş ürünleri daha pahalı maliyetlerle kullanmaya devam edeceğiz. Üründen çok sektördeki kolaycı anlayışa karşı yapılan bu hamle için bir destek de benden.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.