Türkiye İnovasyon Fuarı Deneyimleri


   13-16 Kasım arasında Türkiye’nin parlak fikirlerini buluşturmak amacıyla bir fuar başladı İstanbul Fuar Merkezi’nde. Bu seneki inovasyon fuarında beklediğimden daha az yenilikçi fikir ve onları tanımaya gelmiş ziyaretçi bulunsa da elimiz boş dönmüş sayılmayız. Özellikle lise öğrencilerinin girişimciliğe olan hevesleriyle ortaya sundukları ürünleri görmek ve onların enerjisine ortak olmak için dahi gidilip görülmesi gerekiyor.

  KoçSistem adına ziyaretçi olarak katıldığım fuarda ilk dikkatimi çeken ürün son zamalarda yaşanan üzücü iş kazalarına karşı siper olmaya aday gibi: Akıllı Baret Kontrol Sistemi

b7c50025c7084d0c9d11de51a1c3c130_620

   Hedefini “0 İş Kazası” olarak belirleyen ürün herhangi bir tehlikede uyarı veren teknolojik donanıma ve iletişim ağına sahip. Baretin gerekli alanlarda ve gerekli zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı raporlanarak iş güvenliği uzmanları yada şirket yetkilileri tarafından anlık olarak masaüstü,web ve mobil ortamlarda görüntülenebiliyor. Bu sayede Akıllı Baret ile donatılan fabrika ve madencilik gibi alanlarda oto kontrol mekanizması oluşuyor ve iş güvenliği sağlanırken işçi sağlığı da korunuyor. Fuarda en çok ilgi gören stantlardan biri olması da parlak bir geleceği olacağına işaret ediyor.

Slipso

   İlginç ürünlerden biri de mobil teknoloji sektöründendi. Türk yazılımcılardan oluşan bir ekip tarafından hayata geçirilen projenin adı ‘Slipso’. Bu uygulama ile hepimizin şikayetçi olduğu uykusuzluk sorununa son verdiklerini iddia ediyorlar. Aslında ürünün kullanımı oldukça kolay; Uyurken yatağınızın kenarına bio alarm sensörünü yerleştiriyorsunuz ve o da uyku alışkanlığınızı kaydediyor. Kaliteli bir uyku için gerekli olan veriler ile sizin uyku halindeyken yaşadıklarınızı karşılaştırıp mobil uygulama ile uyarıyor.Haftanın her günü uyuduğunuz süreyi ve yataktan kalkış saatlerinizi kayıt ederek, size buna göre ideal bir program oluşturuyor. Gayet kullanışlı bir son kullanıcı ürünü.

Su altı robotu

   Fuarda ‘Türkiye’nin Teknolojisi’ mottosuyla yola çıkmış sevimli bir havuz temizleme robotu da ilgimi çeken ürünlerdendi. Adı ROBODEEP olan bu havuz robotu, RF uzaktan kumanda ve Deeptronic sistemi kullanıyor. Havuzda çalışmak üzere IP69 standartlarında geliştirilmiş bu su altı robotu, aynı zamanda sadece 24 volt dc akım ile beslendiği için hem çevre hem de bütçe dostu. Kesinlikle bu robotun çalışma prensibini görmek için fuara gitmelisiniz.

bus-solar-shelter

   En çok dikkat çeken inovatif fikirlerden biri de aslında son yıllarda global şirketlerin AR-GE’lerine milyarlarca dolar bütçe ayırarak araştırma payı verdiği fotovoltaik enerjiyi optimum düzeyde statik elektriğe dönüştürme işlemi. Şu an bunu gerçekleştiren ürünler mevcut olsa da istenilen seviyenin çok altında geri dönüş sağlıyorlar. Türkiye’deki bir yazılım şirketi de akıllı durak ürünü geliştirmişler. Solar sistemle güneş ışığından faydalınarak çalışacak bu ürün, takılı olduğu otobüs durağındaki telefonları şarj edip, Wi-Fi bağlantı noktası oluşturabilecekmiş. Şimdiden Türkiye’deki birçok firmadan ön satış gerçekleştirmişler. Başarılarının devamı dileğiyle.

inovasyon-tanitim

  Türkiye’de her geçen sene gerek hayata geçirdiği projeleri, gerekse inovatif fikirleriyle daha da gelişen bilişim sektörü, AR-GE alanında ağırlığını arttırmaya devam ediyor. Biz de yeni girişimlere ve genç girişimcilere desteğimiz biraz vaktimizden çalıp hem yaratıcı fikirleri deneyimleyerek, hem de onları projeleriyle başbaşa bırakmayarak verebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.