Turkcell Paf Takımı Sınavı


Biliyorsunuz ki Turkcell 2008 yılından itibaren Paf  Takımı adı altında stajyer çalışma alanı sağlıyor. Bu Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birine girmek isteyen binlerce gencin de rüyalarını süslüyor tabi ki.  Seneye katılacaklar için sürecin nasıl işlediğine dair bilgilendirme yapmak istedim:

Turkcell Paf

Öncelikle kariyer.net‘ten başvurular alınıyor ve çoğunluğa ilk aşamayı geçtiğine dair Turkcell’den bir mesaj geliyor. Sonrasında size belirli bir tarih söyleyip o gün arayacaklarını söylüyorlar. Beni 13 Nisan 2013 Cumartesi günü aramışlardı. Telesekreter tarafından size önceden belirlenmiş hepsi Turkcell ve kampanyaları ile alakalı 7 soru yöneltiliyor. Bu soruları tekrar dinleme ve sonra cevaplama şansınız var. 

Turkcell Paf takımı

Bu süreçte tahminen 7 soruya da doğru cevap vereni telefon ve kariyer.net’ten gelen mesajla sınava çağırıyorlar. Bana şöyle bir mesaj gelmişti:  

 

Sevgili genç arkadaşımız,

TURKCELL PAF Takımı ön değerlendirme sürecini tamamlamış bulunuyoruz. Yaptığımız değerlendirme neticesinde, seni sürecimizin bir sonraki aşaması olan İngilizce ve Sayısal-Sözel Genel Yetenek Sınavı’na davet etmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Sınav tarihi, saati ve yerine ait bilgileri aşağıda görebilirsin.

Sınav sonuçlarını, sınav tarihinden 2 hafta sonra paylaşmayı hedefliyoruz. Her iki sınavda da başarılı olan adaylarımızı mülakat sürecine davet edeceğiz.

Sana şimdiden başarılar diliyor, Turkcell PAF Takımı’na gösterdiğin ilgi için teşekkür ediyoruz.

Sorularınızı turkcellpaf@turkcell.com.tr mail adresine yönlendirebilirsiniz.

Turkcell İnsan Kaynakları

Sınav Tarihi: 28 Nisan 2013 Pazar
Sınav Saatleri: 09:00-10:30
Sınav Lokasyonu: Turkcell Tepebaşı plaza Asmalı mescit mh. Meşrutiyet caddesi No:71 Asmalı mescit Beyoğlu – Istanbul
Telefon: 0212 313 10 00

Sınav günü gelip Taksim Tepebaşı Plaza’ya geldim ve gayet hoş dizayn edilmiş bir binada sınava girdik. Sınav şekli şu şekildeydi:

İngilizce: 80 soru 50 dakika

Sözel: 30 soru 20 dakika

Sayısal: 30 soru 20 dakika

Sınav süreleri gördüğünüz üzere yetersiz olsa da bunun en kısa sürede en doğru cevabı vermek adına yapıldığı söylendi. Bu bir şekilde kabul edilebilir o da kolay ya da zor ama fazla işlem kalabalığı içermeyen sorular olduğu sürece.

İngilizce sınavı kıyaslamak gerekirse Ales’in çok üzerinde bir düzeye sahipti. 20 kelime, 30 tense’ler ve would, could kullanımları, 30 da soruya hangi cevap daha mantıklı şeklinde idi. Yine de zaman olarak yapılamaz düzeyde dersek haksızlık olur İngilizce sınavı için.

Sözel ise 2o sorusu 4’er paragraftan 5’e bölünecek şekilde oluşuyordu. 5 soru ise Ayşe Ali’den 2 durak önce binmiştir, Kenan bindiğinde 7. duraktalardır gibi zaman ve dikkat gerektiren bir paragrafın sorularıydı. Diğer 5 soru ise yine Ayşe kursa Cumartesi günleri gidiyor,  Buse Ayşe’den 5 gün önce Kenan’dan 2 gün sonra Erdem de haftada 2 gün Ayşe’den 2’şer gün önce gidiyorsa Erdem hangi günler gidiyordur gibi 45 saniye’ye sığması çok zor konulardı. 

Sayısal ise grafik ağırlıklı ve çok az tek satırlık işleme sahip 30 sorudan oluşuyordu. Örneğin bir Gsm şirketinin 5 farklı departmanında 2007’den 2012’ye kadar verilen sayısal değerlerin yüzdelik değişimlerini konu alan Grafik 15 soruyu kapsıyordu ki, yüzdelik dilimler de %17, %11 gibi uzun işlem gerektiren veriler olunca varın bu 30 soru 20 dakikaya sığar mı siz düşünün. 

Turkcell Stajyer

Tabi burada her soruyu cevaplama zorunluluğumuz yok lakin yanlışların doğruyu götürmediği bir sistemde sonuçların da tam olarak rasyonel gerçekliği yansıtacağını beklemek hayalcilik olur. Umarım siteye bu sınav sistemi için bir düzenlemeye gidilir. 

Sonuçlar 2 hafta sonra belli olacak ve sonrasında başarılı bulunanlar mülakatlara davet edilecek ve alım sürece başlayacak. Bu sene ve seneye gireceklere şimdiden bol şans diliyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • Ahmet // // Reply

    Merhaba,bende sınava girdimde hala geri dönüş yapmadılar bana.Size geri dönüş yapıldı mı acaba?

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.