TOEFL Sınavı İçin İpuçları


Sınavı hazırlayan ETS’nin de deyimiyle 130’dan fazla ülke 9000’den fazla kolej, üniversite ve kurum için kabul edilen, kısacası akademik kariyer yapmak istiyorsanız kesinlikle hayatınızın bir bölümünde karşınıza çıkacak olan İngilizce dili sınavıdır.Kendim de kısa süre sonra bu sınava gireceğim için hakkında bir yazı yayınlamak istedim girecekleri ve girmeyi düşünenleri elimden geldiğince bilgilendirmek adına.  

Toefl sınavı neler çıkar

 

Öncelikle bu sınavın iki çeşidi olduğunu belirtmekte fayda. Birisi TOEFL PBT yani klasik kağıda yapılan sınavlardan, diğeri ve bizim detayına gireceğimiz sınav ise en çok tercih edilen TOEFL iBT, yani bilgisayar bazlı yapılan sınav. Öncelikle bu sınava kimler girmeli onları gösterelim:

  • Bir yüksek öğrenim kurumunda eğitim almak isteyen öğrenciler
  • İngilizce dili öğrenim programına kabul edilenler ve edilmeyenler
  • Burs ve sertifika adayları
  • İlerlemelerini izlemek isteyen İngilizce dili öğrencileri
  • Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işçiler

Toefl çalışma ipuçları

Belirttiğimiz statülere uyan herkesin TOEFL iBT’ye girmesinde yarar vardır. Tabi bunların dışında sınavı zorunlu haline getiren durumlar da olabilir. Yanınızda kimlik no dışında herhangi bir şeye ihtiyaç duymazsınız genelde. Bazı yerler imzalı nüfus cüzdanı istese de, imzalı olmayan cüzdanınızı da o an imzalayıp sınava girebilirsiniz.  Sınava girmek istediğinizde Türkiye için konuşmak gerekirse  İstanbul, Ankara ve İzmir’de maksimum 10 gün aralıklarla sınavlara girebilirsiniz. Bazı zamanlar ise Antalya, Eskişehir, Adana, Gaziantep, Konya, Kayseri, Adana gibi diğer illerde de sınavlar açılmaktadır. Size en yakın sınav yerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Toefl soru örnekleri

Sınavın içeriğine göz gezdirmek gerekirse TOEFL iBT ile sizin ingilizce yeterliliği ve etkileşiminizi ölçmek için gerekli dört farklı beceri test edilir. Basitçe ve sırayla bunlar; okuma, dinleme, konuşma ve yazmadır. Zaman ve bölüm aralıkları şu şekildedir: 

Bölüm

Zaman

Soru Sayısı

Reading

60-80 dakika

42-56

Listening

60-90 dakika

34-51

Break

10 dakika

Speaking

25 dakika

6 çalışma

Writing

55 dakika

2 çalışma

 Reading bölümünde genellikle 700 kelime uzunluğunda 3-4 akademik pasaj verilir. Her yazı için size 14 soru gelir. 60-80 dakika arası olmasının sebebi bazı öğrencilere(maalesef bu siz de olabilirsiniz) extra pasaj gelme olasılığıdır. Bu deneysel pasaj sizin puanınıza etki etmez ve diğer pasajlar arasında rastgele yerleştirilir. Reading bölümündeki soru çeşitlerini biraz tanımlamak gerekirse; paragraf içerisinde yer alan kelimenin anlamı, x paragrafta yazarın neyi ima etmek istediği, altı çizili cümlenin ne anlama geldiği, verilen cümlenin kare olarak gösterilen boşluklardan hangisine yerleştirilebileceği türünde klasik sınav metotları vardır.

 Listening bölümünde 4-6 arası lecture verilir. Bunların genellikle sınıf diyaloglarıdır. Her lecture için 3-5 dakika arası süre ve 6 soru verilir. Yine 60-90 arası süre olmasının sebebi  ekstra konuşma verilme durumudur. 2-3 arasında karşılıklı konuşma verilir. Bu konuşmalardan 5 soru gelir ve size yanıtlamanız 3 ‘er dakikalık süreler verilir.

 Speaking bölümünde size 2 adet konu verilir ve bu konudaki fikirlerinizi anlatmanız istenir. 4 çalışma ise dinlediğiniz konuşmadan ne anladığınızı anlatmaya yönelik yapılan test etme yöntemidir. Bütün sectionlar için toplam size 25 dakika süre verilir. Soruyu veya konuşmayı duyduktan sonra 15 saniye hazırlanma süresi ve 45 saniye cevaplama süresi vardır.

 Writing bölümünde ise size 2 farklı soru çeşidi gelecektir. Bunlarda ilkinde öncelikle size okumanız gereken bir pasaj verilir. Sonrasın da ise genellikle paragrafta savunulan fikrin tersi bir lecture dinletilir. Bunlara göre sizden aradaki farkları ve kişilerin konu ile ilgili tezlerini yazmanızı ister. İkinci soruda da size bir konu var ve bunun hakkındaki yorumlarınızı yazmanızı ister. Süre 55 dakikadır. 

Puanlama ise şu şekilde olur:

Bölüm

Skor Aralığı

Reading

0-30

Listening

0-30

Speaking

0-30

Writing

0-30

Total

0-120

Toefl yüksek puan alma

Genellikle yurtdışında çoğu okul 80 puanı baraj puanı olarak görmektedir. Ama bazı özel üniversiteler bu sınırı 69’a kadar çekebilmektedir. Ayrıca bölüm bazlı sınır puanı isteyen okullar da vardır. Örneğin sizin alacağınız 80 puan için Writing’den en az 22-30 veya Speaking’den 25 ve üzeri isteyebilirler. Bu tamamen seçtiğiniz okulun kriterlerine bağlı bir durumdur. Herhangi bir kaynaktan sınava hazırlanmak isterseniz NoteFull‘u tercih etmenizi öneririm. Başından sonuna kadar sizi sınav psikolojisine sokması ve her bölümü detaylı olarak anlatıp video dersler ile desteklemesi gerçekten işinize yarayacaktır.

Umarım sizin ve geleceğiniz için yararlı bir yazı olmuştur. İstediğiniz puanı alabilmeniz dileğiyle…

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.