The Prestige


The Prestige

Geldik senaryosuyla, yönetmeniyle, oyuncularıyla mükemmel bir şekilde işlenmiş başka bir filme:

Christopher Nolan’ın bence en zekice kurgulanmış filmi. Ne İnception gibi zoraki şaşırtmaca çıkarımla, ne de Memento gibi melodramlara sahip. Hani yemeğin tuzunu, sosunu tam ayarında tutturup belki de bir daha onu tutturamazsın ya, öyle bir şey;Filmin konusu:

Beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor. Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra’da başlıyor. Sihirbazların ünlü ve en üst mertebede idol olarak kabul edildikleri bir zamanda, iki genç sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar. Gösterişli, sofistike Robert Angier (Hugh Jackman) tam bir şovmenken, yontulmamış ve gelenekçi Alfred Borden (Christian Bale) sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dahidir. Birbirlerini takdir eden arkadaşlar ve ortaklar olarak yola çıkarlar. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar; ikisi de bir diğerini geçme ve altüst etme niyetindedir. Sürdürdükleri aşırı rekabet, her numarayla, her gösteriyle daha da büyür; ta ki sınır tanımayana, hatta elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini ve Nikola Tesla’nın bilimsel dehasını işin içine dahil edene dek…

Tamamen materyalist bir düşünceyle yazılmış olmasının yanısıraTesla’nın mükemmel hayal gücünü de çok iyi yansıtıyor. Son sahnedeki Danton’un suda boğulurken gözüken ayrıntısı ise muhteşem. Danton ve Borden ikisi de gösterileri için hayatlarından çoğu insanın veremeyeceği kadar ödün vermiş. kimisi ailesini paylaşırken, kimisi de her seferinde kendisini öldürmüş ve olay öyle iyi kurgulanmış ki bu Nolan’ın en iyi yaptığı şey zaten, sonucunda kimin daha iyi olduğuna, kimin kazandığına tamamen izleyenenin bakış açısıyla varılabilir. Zaten bu yüzden bu adamın filmleri muhteşem, bu adamın filmlerine bir daha gelinmeyecek hayata 3 saat ayırmaya değer.

Benim için filmin tek eksiği ise hayatımı adadığım kadınla beraber izleyememiş olmam, onu da yıldönümümüze saklıyorum artık.

 

the prestige izleThe Prestige

Yapım: 2006-ABD

IMDB Puanı: 8.4/10 

Tür: Casusluk, Dram

Süre: 128 dakika

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine, Andy Serkis, Rebecca Hall, Piper Perabo, David Bowie, Jodi Bianca Wise, Ricky Jay, Jamie Harris, Christopher Neame, James Otis, Enn Reitel, Mark Ryan, Edward Hibbert, Rob Arbogast

Filmi İzlemek için Tıklayınız.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.