TeknoDonanım ile Röportaj


Bir nevi teknolojik ürün araştırması yapan ve bu sebeple IT başta olmak üzere her sektörden insanla röportajlar gerçekleştiren bir site TeknoDonanım. Bana da röportaj yapma isteklerini ilettiklerinde severek kabul ettim. Aşağıda röportajımı bulabilirsiniz. Ayrıca sektörün içinde olan kişilerin donanım ve yazılım tercihleri de kararsız kaldığınızda size yardımcı olabilir

Tekno Donanım

Çağrı Kaçmaz | Yazılım Müh. Öğrencisi, Yazılım Geliştirme Uzmanı

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, Ben Çağrı Kaçmaz. Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Şu an KoçSistem’de Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak part-time çalışmaktayım. Okuduğum bölümle bağlantılı olarak da çeşitli kurumsal siteler ve oyun siteleri tasarladım. 2010 yılında kurduğumuz Eko Sözlük’ü sözlük platformları arasında 3.lüğe kadar taşıdık ve Disko Kralı’nda bu oluşumu tanıtma şansı bulduk (http://youtu.be/1IbF1zKZv68). Bu yıl Hürriyet Garage’ın düzenlediği üniversitelerarası proje yarışmasında “Karaoke Me” projesiyle finale kaldık (cagrikacmaz.com/hurriyet-garage-deneyimi.html).  Şu an projenin prototipini hazırlama aşamasındayız. Bu sene içinde hayata geçecek olan diğer uygulama da M-Üniversite olacak. Otomasyon sistemi ve kampüs bilgilerini mobile taşımayı öngören bu proje TÜBİTAK’ın Yazılım Projeleri Yarışması’nda da kendine yer buldu.

2 yıla yakın bir süredir güncel olarak içerik eklediğim kişisel bir web sitesine (cagrikacmaz.com) sahibim. Günlük 1500’den fazla sayfa görüntülenmesi olan sitemde genellikle programlama dilleri konusunda yazmaya ve paylaşımlar yapmaya çalışıyorum. Çünkü İnternet üzerinde Türkçe kaynaklar bizim alanımızda maalesef kısıtlı. Bunun haricinde sosyal medya haberleri, ürün tanıtımları, oyun ve dizi kritikleri ile de içeriği zenginleştirme çabam devam ediyor.

Şiir yazmayı ve seslendirmeyi seviyorum. Lise yıllarında okulumuzda gerçekleştirdiğimiz şiir dinletilerinden itibaren bu işe daha profesyonel olarak eğilmeye başladım. Hatta resimde gördüğünüz gibi bazıları kendi şiirlerimden oluşun 12’li bir kaydım mevcut.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Laptop olarak iki farklı donanım kullanıyorum. İlki aynı zamanda emektarım olan i5 işlemcili TOSHIBA Satellite L 755. 6 GB RAM’i ve 2.5 Ghz ile beni 3 senedir taşıyor. Diğeri ise aynı zamanda şirket işleri için kullandığım i7 işlemcili Dell Latitude E6430. İki laptop da program yazmak için birkaç farklı derleyici, studio açtığınızda sizin çalışmanızı engelleyecek bir donma yaşatmıyor. Tabi ki yeni nesil olan DELL  multitasking konusunda daha önde. Ama eğer arada oyun krizlerine giriyorsanız ekran kartı oyunlar için özel tasarlanmış ve sürekli güncellenen L 755’i öneririm. Bu yüzden ikisini de sürekli kullanıyorum.

Cep telefonu olarak iPhone 5s kullanıyorum. 3GS’den beri yeni çıkan ürünlere dirensem de hem telefonun artık fazla yavaşlaması, hem de sürekli bozulması dolayısıyla pes etmiştim. Marka-Kullanıcı ilişkisini en iyi oturtan firma olan Apple beni bile değişikliğe sürükledi açıkçası. Hızı, güvenilirliği ve basitliği benim için tercihe yeter sebepler. Touch ID, yenilenen kamerası ve 64 bit işlemcisi de güzel bir sos oldu bu tercihime.

Ve ne tür bir yazılım?

İşte kurumsal olarak .NET ve MySQL üzerine çalışmalar gerçekleştirirken, okulda ve kendi yazdığım projelerde Java ile içli dışlıyım. Özellikle mobil segmentinde Androidyazılımı üzerine kendimi geliştiriyorum. Google’ın sunduğu imkanlar ve open source (açık kaynak) anlayışı sebebiyle ne kadar iOS işletim sistemlerine aşina olsam da Android dünyası bir yazılımcı olarak uygulama geliştirmede tercihim oluyor. Doğal olarak en çok kullandığım IDE’ler Visual Studio serileri ve Eclipse ADT.

Webserver ile ilgili projelerde servlet engine olarak TOMCAT’i kullanıyorum. Eclipse’e kolay entegre olan yapısı ve basit prensipleri sebebiyle başka engine’e ihtiyaç bırakmıyor. Kendi web sitemi ve yaptığım outsource projelerdeki siteleri genellikle PHP ile kodluyorum. Altyapı da Google sıralamasındaki avantajı ve SEO performansıylaWordPress oluyor.

Cep telefonumda en çok kullandığım uygulama ise sosyal medya aplikasyonları dışındaDropbox. Her an ihtiyacım olacak derecede önem arz eden kodlara ulaşabiliyorum. UTFkodlamalarını da tanıdığı için bir zaman sonra zaruri ihtiyaç haline gelmeye başlıyor. Aynı zamanda yüklediğim projelere de istediğim yerde ulaşma imkanı sunuyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Özellikle şehirden uzak yerlerde 3G hatta yer yer EDGE kullanımının dahi olmaması, bizim gibi teknolojiyle iç içe yaşamak zorunda kalan insanları fazlasıyla sıkıntıya sokabiliyor. Bu yüzden ileride bütün dünya ile iletişim kurabilmesi için, kullanıcıya, herhangi bir İnternet paketine ihtiyacı olmadan sadece uydu ile iletişime geçmesi yeterli teknolojik aletler sunmak isterdim. Böylece dünyadaki elektriğin %5’ini İnternet için kullandığımızı düşündüğümüzde, uzayda bir depolama alanı yaratabilirsek hem enerjiden tasarruf etmiş hem de evrensel iletişimle aramızda mekan kısıtlamasını kaldırmış olurduk.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.