Staja başlarken gerekli ipuçlarıStaja başlarken önceden part-time tecrübeniz yoksa veya kendi alanınızda ilk defa çalışacaksanız size yardımcı olabilecek birkaç şey var: 


– Kurumsal bir şirkette staja başlayacaksanız, ilk günleri ortamı gözlemlemeye ayırın. Kimin hangi işle uğraştığını, levelden bağımsız olarak ne kadar saygı duyuldukları gibi kriterler ileride herhangi bir hata yapmanızı engeller.

– Size ne kadar yakın davranılsa da, hiç kimse yakın arkadaşıyla konuşur gibi konuşan bir stajyer istemez, negatif puan olarak size geri dönme ihtimali yüksektir. Bu yüzden sohbetlere katılıp, esprilere ortak olun ama seviyeyi koruyabilmek çok önemlidir.

– Meslek alanınıza göre size staj döneminde herhangi bir görev vermeseler dahi, görev almak için sürekli rahatsız edin. En kötü ihtimalle çalışan birinin yanına gidip o an neler yaptığını sorun. Bu hem sizin için artı puan olacak, hem de stajın boşa geçmesini engelleyecektir.

staj

–  Staj defteri muhabbeti malumdur. Ben bu dertten wordde çalışacağım iş günü tarihlerinin bulunduğu bir belge ile kurtuldum. Her günün son yarım saati yaptığınız işleri yazarsanız, hem son gün sabaha kadar dosya yazmaktan kurtulur, hem de günü gününe yazdığınız için daha pozitif bir çalışma ortaya çıkar.

– Eğer staj yaptığınız şirketin size uygun olduğunu düşünüp, gelecekte burada olabileceğinize inanıyorsanız. biraz kafanızı kendi departmanınızdan kaldırıp diğer departmanlarla da sosyalleşmeye çalışın, özellikle ik ile. Kendinizi ne kadar bu işe istekli olduğunuzu göstermek sizin elinizde. Çünkü bazen en mutlu olacağınız yer, içinde bulunduğunuz şirket olabilir.

staj ipuçları

-Staj dönemi boyunca çalıştığınız herkes ile iletişimi kesmemek için sosyal medya ve linkedin profillerini isteyin, ekleyin, konuşun ve sorular sorun. Feedbacki her zaman olumlu olacaktır.

– Müdürünüz ve eğer tahsis ediliyorsa staj sorumlunuz ile ilgili olan iletişiminiz, staj döneminizin belirleyici konumundadır. Staj sorumlunuzun istediği işleri aksatmadan yerine getirdiğiniz ve bilmediğiniz konuları sorarak ve nedenini öğrenerek gerçekleştirdiğiniz takdirde güzel bir izlenim bırakırsınız.

-Müdür ile olan iletişiminizde ise kendinizi farklı tanıtmaya çalışmadan, soğukkanlı, işe odaklanma psikolojisinin içine girdiğinizi hissettirebilen bir yaklaşımla olursa ileride güzel bir referans olabilir.

–  İş yerinde stajyerlerin giriş-çıkış saatleri çok önem arz etmese de, saatinde gelip çıkmak hanenize her zaman artı puan kazandıracaktır.

– En önemlisi yaptığınız işi ve çalıştığınız iş yerini sevip sevmediğinizi kendinize sorun. Eğer farklı bir yerde olmak istiyor, size uygun olmadığını düşünüyorsanız, stajı bile bitirmeden o işyerinden ayrılmanızda yarar var. İşkence için daha uygun yerler var çünkü, kendinize bunu yapmayın. Bu aynı zamanda şirket içinde kötü bir durumdur. Kimse mutlu olmadığı bir yerde, iyi bir performansla kendini işe adayamaz. 

Her şeyin istediğiniz gibi geçtiği, güzel bir staj dönemi dileğiyle.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.