Son Beşiktaşlı Duruşuna Uğurlama: Süleyman Seba


   1989 baharında Baba Hakkı’nın o her şeyiyle Beşiktaş’a adanmış 79 yıllık kalbi ansızın durdu. Onunla birlikte Beşiktaşlı duruşu en acı darbelerinden birini aldı ama yıkılmadı. Çünkü arkasında Beşiktaş’a 68 yıl hizmet etmiş ve hayattaki tüm emelini yürekten bağlı olduğu takımına adamış bir isim vardı: Süleyman Seba.

süleyman seba rıdvan akar

   1946 yılında Beşiktaş tesislerine adım attığında 20 yaşındaydı ve geri kalan 68 yıllık yaşamanı adayacağı yerin serüveni başlamıştı artık. 1947 yılında İnönü Stadyumu’nun açılış maçında ilk golü atarak da tarihe geçmişti. 1954 yılında menisküs sebebiyle 28 yaşında futbolu bırakana kadar 8 yıllık Beşiktaş serüvenine birçok başarı sığdırmıştı büyük başkan. Ama onun asıl imzasını atmasına 30 yıl vardı.

süleyman seba inönü ilk gol

   1984 yılında Beşiktaş’ın en buhranlı dönemlerinden birinde Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nü bırakarak kongrede Beşiktaş Başkanı olmak için aday oldu ve Beşiktaş’ın altın çağı başlamış oldu. Mehmet Üstünkaya ile girdikleri centilmence yarışta kongrede başkan seçilmiştir. Kulübe hizmet ettiği 16 yıl boyunca:

  • 5 Süper Lig
  • 4 Türkiye Kupası
  • 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası
  • 2 Başbakanlık Kupası
  • 6 TSYD Kupası

kupası kazandırırken, şampiyon olmadığı sezonlar dışında dahi Beşiktaş hep ilk iki içinde yer almış ve her sene Avrupa arenasında boy göstermiştir. 

süleyman seba futbolcularla

   Aslında her alanda olduğu gibi sporda da değerlerin yok olduğu, günden güne sağlıksız bir şekilde endüstriyelleşen futbolda insanların özellikle son yıllarda ilgileneceği kısım buraya kadarken, Süleyman Seba’yı anlatacak yazının yeni başlayacak olması aslında onun en güzel var olma özeti. Kısaca:

süleyman seba beşiktaşlı duruşu

  Seba, hayatındaki bütün idealleri bırakıp kendini Beşiktaş’a adamayı borç gören bir yürekti.

Seba, kulübün en zor zamanında kendi evini ipotek ettirerek Beşiktaş’a kaynak sağlayan karşılıksız bir fedakarlıktı.

 Seba, kimsenin vazgeçemeyeceği bir kariyeri ailesiyle küsmeyi göze alarak bırakıp, Beşiktaş’a hayatının sonlarına kadar kollarını açan bir erdemdi.

 Seba, kazandığı şampiyonluklar kadar, kazanmaktan daha büyük erdemin şeref barındıran ikincilikler olduğunu öğreten bir öğretmendi.

 Seba, nice büyük başarılara rağmen mütevazi kalabilmenin ilk kazanılması gereken başarı olduğu gösteren bir beyefendiydi.

 Seba, yılların emeklerine zamanın hızlı tüketen anlayışına ayak uydurup ihanet eden taraftara, en büyük dersi her zamanki gibi sessiz şekilde giderek veren yöneticiydi.

Seba, Trabzonspor deplasmanı dönüşünde Beşiktaş şampiyonluk ilan ettiği zaman “uçakta Trabzonspor’lular var  kutlama yapmayın” diyerek uyaran bir ahlak yapısına sahipti.

Seba, veda konuşmasında dahi kimseyi kırmadan giderken, başarılarını da mütevazi bir şekilde bütün camiaya mal edebilen yüreğin ta kendisiydi.

  İşte oluşturduğu Beşiktaşlı Duruşu bu örnekler gibi 88 yıllık hayatına sığan gurur verici anıların Beşiktaş’a yansıyan en güzel ekiniydi, ürün oldu ve kendisiyle beraber yok olmaya yüz tuttu. Her başarısızlıkta, her yüz kızartan olayda en azından geriye baktığımızda Seba var güvenini artık bulamayacak olmamız, bizim için acıyı daha da katlanılamaz hale getiriyor. Ama biliyoruz ki Beşiktaş yaşadıkça Seba da yaşayacak ve Beşiktaş var oldukça bu duruş her zaman hatırlanacak. Yine onun sözleriyle bitirelim:

süleyman seba onursal başkan

 “Beşiktaş için bir şeyler yapmak istiyorsanız, kimsenin adamı olmayacaksınız.” 

Huzur içinde uyu…

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.