Soma’dan Yeraltı Notları


Soma'da acı gün

Şu anki rakamlara göre 238’den fazla maden işçimizi çıkan kazada kaybettik. Bugün artık kalemin ağırlaştığı, söylenecek sözlerin ağızdan bir türlü çıkamadığı, biz yeryüzünde ısınırken, yeraltında insanların can verdiği utanç verici bir gün. 21. yüzyılın çeyreğini geride bırakmaya yaklaşırken, taşeron firmalar çalıştırıp ölümü bu kadar kolay hale getirdiğimiz için hepimizin oturup düşünmesi gereken bir gün. 

madenci çocuğu

Bugün bu ülkede daha iyi bir yaşam, güzel bir ev, mutlu bir yuva, hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz bir gelecek için farklı sektörlerde gece gündüz ter dökerken biz, oksijen hakkını alamayan insanlarla dolu olduğunu unutuyoruz ülkemizin.  Bir çocuğun pastel boyasından çıkan kareye, akşam yiyeceğimiz yemekten önceki vicdanımızı rahatlatma aracı olarak üzülüp haftasonu planı için stres olmaya, pazartesi sendromuna, öğle yemeğinde çıkacak menüye geri dönüyoruz. 

Birileri daha çok kazansın, daha çok kazansın, daha çok kazansın, artıkları diğerlerine kalsın. Kimimiz yazılımını geliştirir, kimimiz kimyasal formülünü çıkarır, kimimiz hiçbir zaman kendinin olmayan, olmayacak bütçeyi planlar, kimimiz kollar, kimimiz ekmeği pişirir, kimimiz servis eder ve hepimiz aynı sahneyi her gün tekrarlarız. Rolümüze; gerçekleştirmek istediklerimiz için devam ederken paranın, kar marjının önem sırasında çalışan güvenliğinden katbekat üst sıralarda olduğu dünyada ölümler, hayallerin sonudur aslında. 

madenci çocuklar

 

Herkesin benzer hayalleri kurabilecek yaşam standartlarına sahip olacağı güne kadar yas içinde olmak, insanlığa ve gelecek nesillere borcumuz olarak kalacaktır. Bir çocuk karbonmonoksitin içinde zehirlenirken, diğerinin o maden ocağından çıkan kanlı kömürle yeni bir oyuncağa sahip olması o iki çocuk dışında herkesin suçu olarak yazılacaktır hanelere. İnsana, yaşama hakkına paradan daha fazla değer verildiği güne kadar, her mutluluk bir sızlamayla hissedilmeye mahkum kalacaktır.

soma maden ocağı ölüm

 

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın kömür kokan şiiri son cümlemiz olsun, hepimizin başı sağolsun. 

Bir kömür, bir uzak, bir kara, bir derin,

Ellerin, yeraltında yitmiş kocaman ellerin.

 Yıllarca çalışırsın, gündeliğin on lira,

Açsın, susar kuyular bağıra bağıra

Ko yamyassı ayakların balçık toprağa girsin,

Kim yürürse öldürürler bilirsin.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.