Sivas Katliamı: 33 can, 33 aydın, 33 yürek


Tarih 2 temmuz 1993. 33 can, 33 aydın, 33 yürek radikal islamcılar tarafından 8 saat boyunca bir otelde mahsur bırakıldı. Ankara uyudu, onlar ölümü 8 saat boyunca uykusuz gözlerle ellerinde dışarıdaki gözü dönmüş canilere karşı bir kırık süpürge, bir sopa, kimisi ise yumruğunu sıkarak bekledi. Ankara uyudu, onlar bekledi. Saatler sonra gelmeyen, gelemeyen yardım ümitleri tüketirken bir bir canlar bu hayattan göçüyordu. 33 can, 33 ülkenin aynıdı yanarken dışarıdan zafer kazanmışçasına atılan “Cumhuriyet burada başladı, burada bitecek” “Aziz Nesin ateistine ölüm” sloganları kudurmuş köpek gibi ateşi tetikledi. O ateş artık bizi daha özgür, daha demokrat, daha insan bir Türkiye hayaline kamçılamak zorunda. Yoksa bu canların değerini bilememek, bizim de içimizi yakan şey olacak.

 

Eğer bir gün çocuklarım olursa psikolojileri bozulmasın diye bu ülkede 33 kişinin diri diri yanıp, yakanların cezasız kalmadığını anlatmayacağım. Çocuklarıma söylediğim bu yalan için de dava açacağım vatandaşını koruyamayıp, kendinden bile utandıran, ruhsal sağlığını bozan devlete. Alacağım tazminat bir daha ülkede hiçbir karanlık tarafın kalmaması için binlerce aydınlık gence burs olacak. yaşamak için bir hayalim varsa, bunlardan birisi bu. Utanmak, sadece insanlara ait bir duygu değil. Bu ülkenin tarihi de meçhul rezilliklerden başını kaldıracak yüzü kalmadı. Umarım günümüzde karanlığa bel bağlayan düşünceler bir daha kol gezmez.

Penguen’in çok güzel bir davanın zaman aşımına karşı karikatürüyle bitirelim Türkiye’nin resmini:

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 Responses


 • çağrı // // Reply

  başbağlar katliamından ve bunu yapan radikal aleviler’den de ben utanıyorum. nedense olaylara tek taraflı bakmaya ve ajitasyon yapmaya bayılıyorsunuz. ayrıca şunu söylemek gerekir ki bu olay sünni müslümanların üzerine atılamaz, bu olayın içinde ergenekon ve pkk gibi terör örgütlerinin kışkırtmaları yatmaktadır.

 • raisondetre // // Reply

  bütün yapılan zulüm, işkence ve insan dışı katletmeler benim için aynı kefedir. alevi olmamakla birlikte olaya ırksal bakmakta bence aşırı derecede ırkçı bir yaklaşım. insanca yaşamanın savaşını vermek en doğrusu, bunu “aleviler yapmış, türkler yapmış, kürtler yapmış” derecesine indirgemeden.

 • murat // // Reply

  @çağrı ne mantıksız adamsın sen. kendini dinci sanan adamlar yaptı bunu. ne ergenekonu? iyi alıştınız her şeyi ergenekona bağlamaya. utanmadan bir de pkk demişsin. oradaki tek kışkırtma aptal dincilere söylenen kuranı kerim’i yere atmışlar gibi saçma sapan bir şeydir. aptal insanlar bunu sorgulamaz. madem yere atılmış gidip 33 insanı yakmak lazım değil mi?

  bunun insanlıkla alakası yok. utanmadan gelmiş savunuyorsun. gerçi sizin adam da zaman aşımına düşünce dava “hayırlı olsun” demişti. sende aynı rengin lacivertisin.

 • İbrahim // // Reply

  @çağrı birde böyle çağrı gibi dangalaklar üredi son yıllarda.Şaşırtıcı mı?;değil.Çünkü kendi adamlarının desteği sırtlarında yıllardır.
  Siz ne utanmaz şerefsiz inanlarsınız ?
  Maraşı,çorumu,gaziyi,malatya’daki olaylara ne diyeceksin?
  (Bunlar en barizleri birde…Nitekim malatya gibi olaylar sıklıkla olmakta.Fakat sizin yavşak medyanız ya vermez ya da verdiğinde “Malatyada Gerginlik” gibi sikimsonik bir başlık atar.)

  Dur ben tahmin edeyim ya münferittir,ya ergenekon,ya da provakasyon ha unutmadan birde “Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz!” .Sizin gibi maymunlarada başbağlar oyuncak oldu,hadi insanların acılarını yarıştırın,utanmadan onuda yaparsınız çünkü ne başbağlar ne aleviler ne ölen insanlar umurunuzda.Sizin gibi it sürüleri değilmi Zeynep altıoklara bile başbağlar üzerinden saldırmaya çalışan? Halbuki okadar dangalaksınız ki kızın başbağlar katliamı için yapılana anma panelinde konuştuğundan bile haberiniz yok.

  Senin gibi insanların aslında kimler olduğu biliniyor.Ulan it,bir güne bir gün öldürülen insanlar için birşeyler yazdın mı?Başbağları da sivasla ilgili yazıları da okusunlar ve yorumlarına baksınlar.Ben hiçbir başbağlar yazısının altında oh iyi olmuş diyen yorum hadi yorumu geçtim böyle bir olay üzerine “oh iyi olmuş” diye bir yazı yazan yazar görmedim.Fakat sivas olayında iyi olmuş diyen yorumları bırakın,yazarları,hatta ölen insanları umursamadan bina önündeki halkımıza birşey olmamıştır mahiyetinde demeç veren başbakan gördüm.

  Şimdi de senin gibi utanmazlar çıkmış,özellikle son 10 yılın vermiş olduğu kazanımlara da sırtını dayayarak rahatlıkla şaklabanlıklarınızı yapabilryorsunuz.

  Senin gibilerin şu beyaz tv habercisinden de zerre farkı yok.Mesela orada da böyle yaparsanız tabiki yakılırsınızın gibi bariz bir o.çocukluğunun dışında,”ceminize,deminize karışıyormuyuz” diyor.Şimdi sana göre bu adamda hoşgörülü ulan adam resmen daşşak geçebiliyor.Haa nede olsa senin belediye başkanının TV sinde çalışıyor koyar mı size? Şimdi alevilere sorarım bu adamı şimdi işten mi çıkaracak? kovacaklar mı? Hayır.Neden çünkü sizin hatanız var…

  Ulan ne kadar kaşarlaşmış insanlarsınız siz.Bir zamanlar “e canım bizi provake ediyorlar” dı kıyımlarının sebebi,sonra ergenekon oldu,sonra “e canım bunlar kurşunlanmış” dendi.
  O kadar şerefsiz insansınız ki bunu bile diyebildiniz,nitekim resimdekilerin kurşun değil ip parçaları olduğu ortaya çıktı?? Ne oldu şimdi nerelerde sizin gazeteleriniz,sözlükte yeri göğü inleten sahte demokratlarınız??Kapağını alıp gittiler…

  Hep bir bahane arayışı ve dikkat edin her birkaç yılda bir bahaneleride değişir ve insanları yakmaları,evlerini taşlamaları,evlerinden sürmeleri meşru(!) hale getirtilmeye çalışılır sonrada utanmadan birde kendilerini haklı duruma getirmeye çalışırlar.

  Herkes neyin ne olduğunun farkında götünüzüde yırtsanız kundaktaki bebeğin kafasını kopartan şerefsiz sürüsündensiniz(Maraş Olayları) sadece şu üste yazdığın yorumdan bile seninde o katillerden zerre farkın olmadığı belli oluyor.

  Karaktersiz adam,senin adamların değil mi yakanlara avukatlık yapan,dava zaman aşımına uğrayınca “hayırlı olsun” diyen,kılıçdaroğlunu sırf alevi diye maraşta yuhalatan?,senin kıymetli adamın değil mi belediye başkanlığı esnasında cemevini yıkmak için bizzat buldozerin başına geçen?,hâkaretler eden?,Siz değilmisiniz alevileri hâla görmezden gelen?

  Ama yok pardon,siz humanistsiniz ama değil mi? Sizin gibi karaktersizlerin bu şekilde ortalarda cirit atmasının en büyük sorumlusudur Alevilerdir.

  O kadar yakıldılar, yerlerinden sürüldüler ve hiçbir şekilde tepkisini net bir biçimde ortaya koyamadılar.İşte sırf bu yüzden bende alevi değilim artık.
  Çünkü onların hayat felsefesi ile benimkinin çok farklı olduğunu gördüm.Çünkü benim hayat felsefemde bana saldırana “ama biz kardeşiz” ,”birlik olalım” vs saçmalıkları yok.

  Aleviler zamanında dişini gösterseydi ne şuanda tv’de program sunan şaklabanlar dalga geçebilir,ne seçilmiş it yavruları hâkaret edebilir,ne de hâla günümüzde bile sürmekte olan saldırılara maruz kalırlardı.

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.