Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Hayatımızın her alanında sağlığımızı, birikimlerimizi, hayatımızı güvence altına almak istiyoruz. Bunun için de günlük hayatta başvurduğumuz belli başlı olanaklar mevcut. Bunların en başında da sigorta geliyor. Peki herhangi bir durumda sigorta seçeneğine başvururken ne kadar bilinçli kararlar alıyoruz? 

Hırsızlık-Sigortası

Örneğin; bir özel sağlık sigortasına başvurmak istedik. Attığımız ilk adım genellikle en ucuzu ya da ismini çevremizden duyduğumuz bir poliçe çeşidi oluyor. Halbuki çoğu zaman ucuz olduğunu düşündüğümüz seçenek, yıl içinde kısıtlı hizmet verdiğinden dolayı daha fazla para ödememize sebep olabiliyor. Bu sebeple sadece bir acentadan bilgi almak yerine firmaların internet sitelerine, broşürlerine, kitapçıklarına göz atmakta fayda var. Örneğin; aylık 150 tl’ye yaptırdığınız bir sağlık paketi ilk aşamada avantajlı gözükse de; ayakta tedavi ve yatarak tedavi limitlerinin düşük olması sebebiyle ek ücret ödemenize sebep olabilir. Bu sebeple hastaneye gitme sıklığınızı ve kronik hastalıklarınızı düşünerek bir karar vermenizde fayda var. 

hayatsigortasi

Kasko alanında ise Dünya’daki muadillerine göre Türkiye’deki sigorta şirketleri genellikle yıl sonu zararla kapatıyor. Çünkü Türkiye’de ortalama kaza sayısı o kadar fazla ki sigorta şirketleri aldığı primden fazlasını kazalara ödemek zorunda kalıyor :) Bu sebeple bazı sigorta şirketleri cin fikirler üreterek kelime oyunlarıyla çoğu kazayı kasko içinde değerlendirmiyor.

Nasıl ödenmez diye isyan ettiğinizde ise size 3 puntoluk sözleşmenin 172. maddesinin 3. kelimesini gösterebiliyorlar. Bu sebeple her zaman küçük oyunlara girmeyecek, kendini ispatlamış uluslararası firmaları tercih etmekte fayda var. 

Siz siz olun, karar verirken en ince ayrıntısına kadar araştırın. Çünkü cebinizden çıkan ilk aşamada paranızken, yanlış tercihlerle ilerleyen zamanda sağlığınız olabilir. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • Ayça Şahin // // Reply

    Yaşam için en önemli konulardan birisi sigorta güzel bilgilendirmişsiniz teşekkür ediyorum

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.