Sanata ve insanlara hayatını adamak: Tuncel Kurtiz


Cumhuriyet’in 1920’li 1930’lu yıllarda doğan ilk neslini yavaş yavaş kaybettiğimiz şu günlerde ebediyete birikimiyle arkasında nice eserler bırakmış Tuncel Kurtiz’i de uğurladık aramızdan 77 yaşında. 

tuncel kurtiz son resmi
+
1959 yılında Dormen Tiyatrosu ile başlayan oyunculuğuna ölene kadar devam etti nice dersler içeren rolleriyle. O yıllarda cezaevinde bulunan Yılmaz Güney’in yazdığı sürü filmiyle sanatçılığının doruk noktasına çıkmıştır Tuncel Kurtiz.tuncel kurtiz

Gül Hasan filmiyle en iyi senaryo ödülünü almış, Ezel dizisinde canlandırdığı Ramiz Baba karakteriyle de gençlerle köprü kurup, aforizma üstadı olarak tanınmıştır.  Türkiye’de üreten, insana değer veren, haksızlık karşısında hem dimdik duran ve ideallerinden asla vazgeçmeyen örnek alınası bir insandır Tuncel Kurtiz.

tuncel-kurtiz-hayatini-kaybetti

“Ne umutlar fısıldarsa fısıldasın sana hayat, çeker gider sadık kalmaz sonunda” demiş hayatını sanata, sesini şiire, yüreğini ezilene adamış, Yılmaz Güney’in yoldaşı.

Geç de olsa hak ettiği değeri verilen birikim küpü, tarihin tanığı, sosyalist dedenin ölüm haberi bugünü ancak hüzünlendirebilirdi. “İki genç komünisttik. (…) Hepimizde başka bir inanç vardı.  Ülkemizi çok seviyorduk.  He komünisttik, komünizmin ne olduğunu ne kadar biliyorduk? Ama şunu biliyorduk:  Bir haksızlık vardı.” der. O haksızlık uğruna hayatını adayarak mücadele etmekten geri kalmamıştır.

Ebediyete arkasında koca bir hazine bırakarak göçmek her babayiğidin harcı değildir.  “Eğer bir gün ölürsem bilin ki Yılmaz Güney’i göresim gelmiştir.” demiş zamanında. Umarım şu an yoldaşına kavuşmuştur.  Toprağın bol olsun asi dede. 

Ölümünden 1 gün önce söylediği Neşet Ertaş’ın türküsüyle veda edelim: 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.