Samsung Galaxy S6’yı Tanıttı


Bu sene Barselona’da gerçekleştirilen Dünya Mobil Kongre’sinde Samsung’un yayınladığı trailer videolarından sonra  film öncesi tadında heyecanlı bir bekleyiş gerçekleşti teknoloji dünyasında. Öyle ki iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’tan sonra Samsung’un amiral gemisi konumundaki Galaxy serisi için büyük beklentiler doğmuştu. 

Açıkçası yenilikleriyle beraber bu beklentiler dün biraz da yerini şaşkınlığa bıraktık desek haksızlık etmiş olmayız. Artık benzer kalemlerde upgrade denilince standart haline dönüşen kamera ve işlemci iyileştirmeleri dışında Samsung’un sanırım en büyük kumarı telefonu Apple gibi kapalı kutu haline getirmek olmuş. Apple’ın black box dediğimiz dışarıya kapalı yazılım ve donanım bütünleşmesinde bildiğiniz gibi üçüncü parti yazılımlar dışında herhangi bir bireysel kullanım gerçekleştiremiyoruz. Bu kimi zaman eleştirilen bir durum olsa da kullanıma bağlı değişen bir tercih olduğu için, telefonun donanımıyla daha çok içli dışlı olmayı seven donanım parçalarını kendine göre değiştiren kişiler de Samsung tercih etmekteydi.

samsungs galaxy s6 edge özellikleri

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile bu duruma son noktayı koymuş. Çünkü artık yıllardır iPhone serilerinde olduğu gibi Samsung’da da batarya çıkarılamayacak. Telefonla tamamen bütünleşik şekilde ‘built-in’ olarak gelecek batarya, yedeğini çantasında taşıyan kullanıcılar için şimdiden hayal kırıklığı yaratmış durumda. Diğer hoş karşılanmayan değişiklik ise aslında Apple kullanıcılarının da başını ağrıtan SD card sorunu. Artık iPhone’da olduğu gibi Samsung’da da SD card slotu bulunmayacak. Böylece telefonun çıkış sürümünde kaç gb büyüklüğünde kart takılıysa kullanıcılar onunla yetinmek zorunda kalacaklar. Samsung’un Android gibi açık kaynak bir işletim sistemi kullanırken, telefonu tamamen kapalı kutu haline getirmesi yanlış ata oynamak gibi geliyor bana. Çünkü çoğu kullanıcının Samsung’u tercih etme kriterleri arasında hafıza yükseltme, batarya değiştirme gibi esnek donanım yapısı geliyordu desek yanlış olmaz.

Samsung Galaxy Serileri

Tasarım olarak da dış çerçevesi biraz iPhone 6 serisini andırıyor gibi. Yazılımında da yıllardır Touchwiz arayüzü ile eleştiri yağmuruna tutulan Samsung bu duruma pek kulak asmamış gibi. Yine de önceki Galaxy serisine göre iyiye yönelik bir atılım görebiliyoruz. Özellikle S6 Edge bu konuda kendini aşmış. Ayrıca 5 farklı renkte (gümüş beyazı, siyah, altın, mavi ve yeşil) çıkarılacak olması da tercih şansını arttıran güzel bir değişiklik olmuş.

samsung s6 edge nasıl olacak

Biraz da teknik özelliklerine göz gezdirdiğimizde en göze çarpan özelliklerden biri; 10 dakikalık şarj ile ortalama bir film izleyecek kadar pil gücü yaratmaları olarak gözüküyor. Sanırım kendilerinin de en iddialı olarak ön plana çıkarmaya çalıştıkları konu bu.  Samsung S6 Edge 3 GB  RAM kullanılıyor ve depolama olarak ise 128GB, 64GB, 32GB olmak üzere üç farklı alanda satışa sunulacak. Biraz daha iç mimariye göz gezdirdiğimizde yeni nesil 14 nanometre üretim teknolojisine ve 64 bit mimariye sahip Exynos 7 Octa yonga setinin kullanıldığını görüyoruz. Aynı zamanda 2.1 GHz frekansında çalışan 4 Adet  A57  ve1.5 GHz frekansında çalışan 4 adet A53 işlemci çekirdeğine sahip olarak piyasaya sürülecek. 16 megapiksel kameraya ve optik görünü sabitleme teknolojisine sahip olacak. S6 Edge’nin S6’dan farkı ise 6 gram hafif ve 0.2 mm uzun olması olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kenar kısmında bildirim sunabilecek bir yapı ve kavisli bir kenar modeliyle görücüye çıkacak.

samsung s6 serisi tanıtımı

İki telefonun da 10 Nisan’da dünyanın her yerinde piyasaya çıkması bekleniyor. En düşük modelinin bile 2500 Tl gibi bir fiyat ile piyasaya sürülecek olması ve batarya, SD card değişimlerine artık olanak vermemesi beklenen satışları yapmasını engelleyecek mi beraber göreceğiz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.