Salo Ya Da Sodom’un 120 Günü


Bugün tanıtacağımız film, yayınlandığı günden bugüne hakkında hiçbir zaman tartışmaların dinmediği hatta Pasolini’nin ölümüne neden olduğu konuşulan “Salo Ya Da Sodom’un 120 Günü”.  1975 İtalya ve Fransa ortak yapımı olan film,  Türkiye’de önce Mart 1992’de 11. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, sonra da Nisan 2007’de 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti.

Bu film aynı zamanda Erotik edebiyatın en dikkat çeken isimlerinden Marquis de Sade’nin 1785 yılında yazdığı en sıra dışı eseri olan Les 120 journées de Sodome ou l’école du libertinage adlı kitabından esinlenerek 1940’lı yıllara uyarlanıp beyaz perdeye aktarılmış halidir. 

salo izle

Film, sinema tarihinin belki de en sert faşizm eleştirisini içerisinde barındırmıştır.  9 kız 9 erkeğin 120 gün boyunca maruz kaldığı psikolojik, fiziksel, cinsel vahşeti izlerken insanın içine işletecek kadar saf ve net sahnelerle aktarmıştır. Aslında bir nevi faşizmin tüyler ürpertici yönüne aynı sertlikte yanıt verdiği için mesajını yansıtma biçim sorunlu olarak benimsenmiş ve bugüne kadar yapılmış en rahatsız edici film olarak nitelendirilmiştir.

120-days-of-sodom izle

Size filmin yayınlanmasının üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen hale kimi ülkelerde yasaklı film statüsünde olduğunu söylersem, sanırım kafanızda sahnelerin boyutu şekillenecektir. 

Tabi aslında görünürde her rahatsız edici şey, insanoğlunun iç savaşının bir parçası olduğu için bugün dahi en çok izlenen ve konuşulan filmler arasındadır. 

l-salo-o-le-120-giornate-di-sodoma-.jpg

 

Vizyon Tarihi: 1975   

Yapımı : 1975 – İtalya ,  Fransa

Tür :Dram ,  Savaş ,  Suç

Süre: 116 Dak.

Yönetmen : Pier Paolo Pasolini

Oyuncular : Hélène Surgère ,  Paolo Bonacelli ,  Caterina Boratto , Giorgio Cataldi ,  Elsa De Giorgi

Senaryo : Pier Paolo Pasolini ,  Sergio Citti

Yapımcı : Alberto Grimaldi ,  Antonio Girasante

 

Filmi izlemek için buraya tıklayınız. Daha fazla yabancı film izlemek için Yabancı Filmler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İyi seyirler…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.