Roger Federer: Yaşayan Efsane


Kolay değil, 30 yaşında Atp’de 1.lik pozisyonunda olan daha önce bu pozisyonda art arda 237 kere bulunan bir rekor sahibi efsaneden bahsediyoruz. Pete Sampras gibi gelmiş geçmiş en iyi raketlerden birinin bile hakkında “Tenis tarihindeki en iyi oyuncu” yorumunu yaptığı bir raketten. 

Bugün Andy Murray’e karşı seyirci dezavantajına rağmen gösterdiği soğukkanlılık, müthiş rallileri, en zor anlarda bile elden bırakmadığı oyun stili sadece onu efsane yapanlar değil tabi ki. Oyun içinde ve dışında gösterdiği centilmen tutumu, rakiplerine karşı saygısı en büyük zaferlerinde bile abartmadığı sevinci onu tanımlamak için yeterli. Şimdi tenis tarihindeki kendisine yakın en iyi tenisçilerle başarı karşılaştırması yapmak gerekirse:

Pete Sampras – 14
Roy Emerson – 12
Bjorn Bog– 11
Rafael Nadal– 11
Andre Agassi– 8

Bazı tenis severler Pete Sampras ve Andre Agassi’nin son dönemine geldiklerini ve onların zamanındaki rakipleri çok daha zor olduğunu söylüyorlar. Nispeten haklı olabilirler lakin bu isimler o zor dönemde oynadıkları için kendilerini daha çok geliştirmek zorunda kaldılar diyelim, aynı şekilde Roger Federer’de o zamanda oynamış olsaydı aynı tempoda aynı mental seviyede oynayacaktı. Yine yetenek ön plana çıkacaktı ve ben bu konuda teniste rakibi olduğunu düşünmüyorum mükemmel tekniğiyle. Aynı zamanda Agassi, Nadal gibi isimlerin en iyi döneminde sakatlandığı tezini öne sürenler de var. En iyi olmak için kondisyon ve sağlığa da hayatının her alanına yansıtması lazım sporcunun. Federer’in de kariyeri boyunca bir tane bile Wimbledon turnuvası kaçırmadığını söylersek yeterli olur sanırım.

 

 

Dile kolay, kariyeri boyunca kazandığı 17 şampiyonluğu ve oynadığı zaman boyunca birçok insanın yükselip düşüşüne tanıklık ederken hep orada kalan biri hakkında ne söylesek az. En iyisi kendisinin maç sonunda söylediği yaşamını tanımlayan sözle bitirelim: “Hayatımda kariyerim boyunca çok fazla değişen şey oldu, değişmeyen tek şey ise kazanma duygusuydu.”

Hak ettiğin yerde olduğun ve benim gözümde her zaman onursal atp 1.’si kalacağın bir görsel zevki bize sunduğun, tenisi sevdirdiğin için teşekkürler ekselans.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Responses


  • coniwayt // // Reply

    fotografını ekledigin oyuncu bana fedexten çok ferreri andırdı, bi bak istersen. ama yazı güzel olmuş

  • raisondetre // // Reply

    birisi de o fotoğraf için o kişi tomy haas’tır yazmış. Daha fazla galeyan olmasın diye ben de yeni bir fotoğraf koydum. Güzel düşünceniz için teşekkür ederim :)

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.