Okan Bayülgen: Televizyondaki değer


Evet Okan, bize Okan dedirtebilecek kadar iyisiyle kötüsüyle içselleştirdiğimiz insan. Hepimiz yeri gelince kızıyor yeri gelince alkışlıyoruz. Ama çoğu zaman acımasısız, bize yakın birinin ekranda gözüken yüzüne karşı. Peki bu kadar absürd örnek varken neden Okan’a bu tepki? Anarşizm ve diğer genel toplumsal yapıya karşı ideolojik kavramları içselleştirip yine de bu düzenin ekmeğini yediği için mi?


Peki biz hangi düzenin ekmeğini yiyoruz? Hepimiz bir köyde toplanmış özerk bir sosyalizm mi yaşıyoruz? Yoksa biralar, cipsler, burgerlar hatta zevkleri bile markalaştırdığımız düşünülürse farklı ne yapıyoruz? Kendimize bu kadar acımasız olmazken kolay olanı yapıp içimizdeki o yapamadıklarımızın yarattığı kızgınlığı başkasından çıkarmak pek de insancıl olmasa gerek. Hadi egomuzu bir kenara bırakalım, televizyonlarda sosyal medya yazarlarını ciddiye alan, destekleyen bir insana karşı bu kadar yüzeysel eleştirileri reva görmek bana göre fazlasıyla acımasızca.

Anlamsız magazinel ve bilmedikleri yazarların anlamadıkları aforizmalarını motto edinen Türkiye’nin büyük çoğunluğunu oluşturan bilinçdışı gençlik yerine, bilinçli gençliğe gerek twitter üzerinden gerekse sosyal medya ve ekranlardan verdiği destek gerçekten önemli. Bunu eğer Okan Bayülgen bir gün ekranlardan ayrılsa aynı düzlemde eleştirebileceğimiz bir insan olmamasından da rahatça görebiliriz. Aynı zamanda benim için de bir ara içinde bulunduğum platform emeklerken yaptığı destek de paha biçilemeyecek kadar önemli;

Bu sene 5 gece 5 programla verdiği mücadele ve uzmanlarla rating telaşına girmeden değindiği toplumsal konular için teşekkür ederim. Umarım seneye de bizi yalnız bırakmaz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.