Nitelik nicelik arasındaki fark: 2012 Londra Olimpiyatları


114 sporcuyla katıldığımız 2012 Londra Olimpiyatlarında şu ana kadar haltere kadar bu yazıyı beklemeyi almıştım 0 madalya ile devam etmemize rağmen. Ama halter gibi her turnuvada iddialı olduğumuz bir dalda dahi başarısızlığa uğrayınca yazma zorunluluğu doğdu. 

London_2012

Şu ana kadar tekvando ve atletizmde yüzümüz gerçekten son anlarda güldü. Servet Tazegül altın, Aslı Çakır Alptekin altın, Aslı Çakır Alptekin gümüş, Rıza Kayaalp ise güreşte favoriyken bronzla yetinmek zorunda kaldı. Şu ana kadar 2 altın 1 gümüş 1 bronzumuz var ve yaklaşık yarım saat sonra Nur Tatar tekvandoda final müsabakasına çıkacak ve bir madalyamız daha gelecek. Olimpiyatın son günlerinde böyle güzel başarılar yüzümüzü güldürse de biraz da işin ekşi kısmına bakmak, başarıların devamı ve daha ilerisi için gerekli.

Olimpiyatlarda bir tane altınımız bile yok diye kızıyoruz ben de dahil. Ama kaçımız Servet Tazegül’ü bu zamana kadar tanıyorduk? Şahsen ben kendi adıma utandım bu kendi alanında fenomen olan Dünya, Avrupa, Olimpiyat şampiyonunu bugün tanıdığım için. Başarısızlara kızıyoruz da başarılıları ne kadar takip ediyoruz ki.

2004 Atina Olimpiyatları’nda 21 bayan ve 45 erkek sporcu ile boy gösterip 10 madalya aldıktan sonra 2008’de kısa bir düşüş ve 2012’de yere çakılış gözlemleniyor. İşin ilginci de olimpiyatlara katılan sporcu sayısının tavan yaptığı bir turnuvada bu sonucun alınması. Aslında sayının fazla olması, halter, güreş gibi sporlar dışında da diğer dallardan sporcu yollayabilmemiz takdire şayan iken, başarılı olduğumuz dallarda bu başarıyı sürdürememiz ise profesyonel çalışma disiplininin kaybolduğunun bir göstergesi. 

 

Bunun sebeplerinden biri de halter yönetimden yatıyor gibi duruyor. 2004 kadrosunda şike yapıldıktan sonra gönderilen teknik heyetle birlikte yılların tecrübesi de gönderildi. Yeterince antreman yapılmadığı, sporcuların rehavete kapıldığı, hatta verilen ödülün bile bir rahatlık yarattığı konuşuluyor. Çok güvenilen isimlerin bile kendisinden 10 kilo düşük sporculara madalyaları kaptırmasının kabul edilebilir bir gerekçesi olduğunu düşünmüyorum. Yarın halterde müsabakaya çıkacak olan Nezir Sağır’da aksaklıklar sebebiyle yedekler arasından seçilenlerden. Halil Mutlu’nun söylediği “Biz yardım etmeye, görev almaya hazırken kapımızın çalınmaması oldukça üzücü.” söylemi de ne kadar yanlış adımlar atıldığının bir göstergesi. Şu ana kadar Kazakistan’ın 3 altın madalya, Katar’ın 1 madalya hatta hala siyasi karışıklıkla boğuşan Mısır’ın bile 1 altın madalya kazanmış olması insanı daha çok düşündürüyor. Umuyoruz ki bu tablo geri kalan zamanda pozitif yönde değişir. Artan nicelikle birlikte niteliği koruma anlayışının oluşması tek dileğimiz.  Güzel bir değişim yaşansa da hala yeterli bir düzeyde spor tesisimiz yok Olimpiyatların son günlerinde eksikler kapatılmadan devamlılığı göz edemeyiz. En güzeli de Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut’un yüzlerindeki o saf ve temiz mutluluktu. Gönülden kutluyoruz sizi kızlar, bizim gururumuz oldunuz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.