Microsoft HoloLens Devrim Yapabilecek Mi?


Günümüzde giyilebilir teknoloji altın çağını yaşamakta ve internet teknolojisinin de gelişmesinde öncü rol oynamakta. Bununla ilgili geçen günlerde merakla beklenen 10 teknolojiyi tanıtmıştık.  Microsoft da bugünlerde  son zamanların en inovatif ürününü piyasaya sürmek için hazırlıklarını hızlandırdı: HoloLens.

hololens hologram özelliği

HoloLens kısaca bilim kurgu filmlerden fırlamış bir gözlükle gittiğiniz her yerde mekandan bağımsız olarak size hd hologram Windows deneyimi sunmayı amaçlayan bir ürün. Bu ürün ile uygulama kurabiliyor, resim çizebiliyor, projeleriniz için sistem mimarisi oluşturabiliyor, maç izleyebiliyorsunuz. Bunları yaparken ise tek gereken şey gözünüze yerleştirdiğiniz giyilebilir teknoloji oluyor. HoloLens’in sahip olduğu özelliklerden bu kadarıyla bile teknolojide devrim yapabilecek bir potansiyele sahip olduğu kesin. 

hololens tanıtımı

Yıllardır iPod’dan Mac’e kadar gerek alışkanlıktan, gerekse stabiliteden Apple ürünü kullanan biri olarak giyilebilir teknolojide Microsoft Lab ürünlerinin muadillerinden önde olduğunu düşünüyorum. Hayaller büyüdükçe zorlaşır ve gerçeğe indirgenir. Özellikle de yazılım üzerine bir mesleğiniz varsa, mutfağında bulunmanın verdiği zorunluluktan sunulan yemeğin büyüsünü göremezsiniz. Ama HoloLens teknolojisi beni 2007’de çıkan smartphone teknolojisinden beri en çok heyecanlandıran ürün oldu diyebilirim. Microsoft’un yaptığı açıklamalar göz önüne alındığında, klasik ortam hologram entegrasyonu prosesi yerine, çevre koşullarına duyarlı, ışığa tepki vererek gerçelliği sağlayabilen bir cihaz olacak gibi gözüküyor .microsoft-hololens-skype-konuşması

 

Tanıtıldığı ve yaratttığı algı gibi bir ürün ortaya çıkarılırsa bu yıllar sonra Apple’ın teknoloji dünyasındaki yaratıcı egemenliğine vurulan en büyük darbe olabilir. Tabi bu konuda en büyük etkenlerden biri de pazarlama stratejisi. Bu ürünü 2 yıl sonra Apple tarafından esnek ve sonuç odaklı bir pr stratejisiyle patlama yapmış olarak görürsek şaşırmamak gerek. Ama sonuç olarak bilişim dünyasına hareketlilik getireceği kesin. Bizim gibi geek bloggerlara da bekleyip görmek düşüyor sanırım :) 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.