Mahir Çayan 68 Yaşında


Bugün 68 yaşına girmiş, Marksist-Leninist devrimci önder. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına göre daha Türk Solu içinde konumlanan, Mihri Belli ile ilk zamanlarda yakın olan ilişkileri, zamanla devrim için gidilecek yol seçiminde ayrılınca uzaklaşan idealist.
MahirCayan
Ulaş Bardakçı, Ziya yılmaz ve diğer arkadaşlarıyla beraber Maltepe Cezaevi’nden firar ederler. Bir muhabirin “Kaçarkenkazdığınız toprağı ne yaptınız” sorusuna Mahir’in “topraksız köylüye dağıttık” dediği söylenir.
mahir

Dünya’da ilk defa israil Başkonsolosu öldüren insandır. 19 şubat’ta Ulaş Bardakçı’nın Arnavutköy’de kurşunlanmasından sonra sürekli yer değiştirmeye çalışırlarken, bir yandan da Deniz Gezmiş ve arkadaşları için verilen idam cezasını kaldırmak için uğraşmaktadırlar. Bunun için nato çalışanı 3 kişiyi Ünye’de kaçırırlar ve takas önerirler. 30 mart’ta girdikleri silahlı çatışmada Ertuğrul Kürkçü dışında hepsi öldürülür ve Mahir Türk Sosyalizmi adına yazdığı makaleler ile Atatürk’ün sosyal devlet anlayışına ve sosyolojik sentezlerine yakın bir çizgi izler. O yüzden Türk Solu olarak anılırbu büyük yürekli adam.
mahir çayan savunma
Bir sözüyle bitirelim:
“Emperyalist sömürünün dönen çarkları emekçi halkın sefaletini, yaşama şartlarının zorluğunu daha da artıracaktır. Oligarşi halkın memnuniyetsizliğinin sebebini bu sefer de erim kabinesinin yetersizliğine bağlayarak, onu düşürüp yerine yeni bir kadroyu yönetime getirecektir. Çark dönmesine devam edecek; cuntalar birbirini takip edecektir. Kimileri “Atatürkçü, laik” kimileri “Reformcu” diye lanse edilecek, yurtsever aydınlar her defasında yeni bir umutla yeni gelenlere bel bağlayacak, sonra yanıldıklarını anlayacaklar, tekrar bir “ilerici” atılım olmasını bekleyeceklerdir. Emperyalizmin işgali altındaki ülkelerde bu çark hep böyle döner. ülkemizde de parçalanana kadar bu çark hep böyle dönecektir. ”

Tekrar iyi ki doğdun.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.