Lucy


 

Uzun zamandır ara verdiğimiz film kritiklerine bu hafta yeniden başlıyoruz. Son zamanlarda hakkında konuşturacak bir film izlemek iyice zorlaştı. 90’lı yıllarda nasıl beyaz perdenin altın çağı yaşandıysa, 2000li yıllarda da o kadar yaratan yapımlarla geçiyor. Bu nedenle Lucy izlemeye değer filmlerden. Özellikle bilim kurgu- aksiyon severleri kendine çekiyor.


lucy scarlett johannson

Filmin konusu olan soru aslında hayatımızın bir döneminde hepimizin aklını kurcalamıştır: “İnsan, beyninin %100ünü kullansaydı neler olurdu?” Filmimizin ana karakteri Lucy, şans ya da şanssızlık eseri bu sorunun cevaplarıyla yüzleşiyor. Beyninin kapasitesi her geçen dakika artarken kontrolü ele alma mücadelesi veriyor ve gücüyle izleyicileri büyülüyor. Filmin bendeki izlerine gelirsek, ben filmi çok beğenmiş olsam da bazı sahneleri klişe buldum. Yönetmen-senaristimizden aklımın ucuna gelmeyecek sahneler ve Lucy’e bahşedilen güçler beklerdim. Ama izleyip “Acaba ben yönetmen olsaydım nasıl bir sahne daha eklerdim?” diye sormak size kalmış. Çünkü bu film hayal gücünüzü zorluyor ve sizi sorgulamaya itiyor. Luc Besson’ın hakkını bir konuda vermek isterim. Film, şimdiye kadar yüksek bütçeli filmlerde izlemediğim bir tekniğe sahip. ‘shot reverse shot’ tekniğiyle film akışını kesilmiş ve kesilen sahneyi  betimleyen belgesellerden kesitler kullanılmış. Örneğin, bir karakteri yakalama sahnesinden bir kaplanın ceylanı yakaladığı belgeselin sahnelerine geçiliyor. Aksiyon artıkça shotlar daha seri değişiyor ve siz, bir aslanı bir de yakalayan adamı görmeye başlıyorsunuz. Bu izleyicide daha gerçekçi bir etki yaratıyor. Bunun gibi daha birçok örnek filmde mevcut. İzlemesi de oldukça keyifli. Morgan Freeman, Scarlett Johansson gibi oyuncuların olduğu bu film sinemanın kurak mevsiminde susuzluğunuzu giderecek.          

 

lucy afiş

 

Vizyon Tarihi: 08 Ağustos 2014      
Yapımı : 2014 – ABD , Fransa
Tür : Bilim Kurgu , Aksiyon , Gerilim
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Luc Besson
Oyuncular : Morgan Freeman , Scarlett Johansson , Min-sik Choi 
Senaryo : Luc Besson
Yapımcı : Luc Besson , Christopher Lambert

 

 

 

 

Filmi izlemek için buraya tıklayınız. Daha fazla yabancı film izlemek için Yabancı Filmler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İyi seyirler…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.