Kolej Takımı Ruhu, Samet Aybaba ve Beşiktaş


Aslında yazıma “Transfer Maliyetinin Başarıya Oranı” olarak girecektim. Ama tek başarı kriterinin yapılan maliyetler olmadığı göz önüne alındığında biraz daha genişletmek istedim kadrajı. Şimdi öncelikle Beşiktaş’ın bu sene yaptığı transfer maliyetlerine bakalım. Sene başında:

besiktas-2012-2013-kadrosu

 

Allan Mc Gregor: Bedelsiz olarak transfer edildi.

Mehmet Akgün: Bedelsiz olarak transfer edildi.

Oğuzhan Özyakup: 500.000 Euro’ya transfer edildi.

Olcay Şahan: 800.000 Euro’ya transfer edildi.

Uğur Boral: Bedelsiz olarak transfer edildi.

Julien Escude: Bedelsiz olarak transfer edildi.

Batuhan Karadeniz: 300.000 Euro kiralama bedeli ile transfer edildi.

Kış transferleri:

Sinan Kurumuş: 150.000 Euro’ya transfer edildi.

Gökhan Süzen: 1.100.000 Euro’ya transfer edildi.

Dentinho: 1.000.000 Euro kiralama bedeli olarak transfer edildi.

Mamadou Niang: Bedelsiz olarak kiralandı.

Yani toplam olarak Beşiktaş bu sene bonservislere 2.850.000 milyon Euro harcamış. Fenerbahçe’de bu 30 milyon Euro iken Galatasaray’da ise 31.9 milyon Euro. Tabi ki bunlar sadece bonservislere verilen para ki oyunculara verilen maaşlarla birlikte iki kulüpte de taahhütlü miktar 100 milyon Euro’yu geçiyor.

fikret orman

Böyle bir dengesiz harcama bulunan lig tablosunda tabi ki Beşiktaş maliyetin başarıya oranında fersah fersah ön plana çıkıyor 3 büyükler arasında. Bu konuda yönetimi ve teknik heyeti tebrik etmekten başka üstüne ekleyecek hiçbir argümanımız yok.

Ama bugün Beşiktaş-Karabükspor mücadelesinde 2-0 önde ve rakip üstüne 10 kişi kalmış iken maçı 2-2’ye çevirmesine seyirci kalan Samet Aybaba’ya birkaç sözümüz var;samet aybaba

Bu sene hiçbir Beşiktaş taraftarı yola yeniden yapılanma bayrağı altında çıkıldığı için başarı beklemedi ve rakiplerimizin kötü olmasının etkisiyle şampiyonluk potasında olmamıza rağmen hala da beklemiyor. Camiada böyle bir baskı yok. Ama bu sana eline geçen fırsatlarla 2-0’a getirip rakip de eksikken maçı hediye etme insiyatifi de vermiyor. Hele ki Ersan Adem Gülüm’ün hatasında yenilen 2. golden sonra onu taraftarların önüne yem olarak atmak Beşiktaş ruhuna yakışır şeyler değil ki bir oyuncuyu kazanmak ne kadar zorken kaybetmenin de bir o kadar kolay olduğu bilindiği halde.

beşiktaş karabükspor maçı 2013

 

Maç sonrasında ise sanki oyunu izleyen bir yorumcu gibi “Çok enteresan bir maç oldu, ne olduğunu biz de şaşırdık hakikaten” tarzı açıklama yapılması nerden tutulsa elde kalacak cinsten. Bu takımda bir şeyleri değiştirmesi gereken kişi, “Biz de bütünlük var, takım ruhu var ” dedikten sonra oyuncusunu taraftarın önüne atarak ancak negatif yönde değişikliğe sebep olabilir. O yüzden kişisel egoyu bir kenara bırakıp Samet Aybaba’nın bu yeni yapılanma düzeninde(ki burada da İbrahim Altınsay’ın sene başında kaybedilmesi büyük bir kayıp) şapkasını önüne koyup düşünme vakti gelmiştir. 

Kolej takımı ruhuna yıllardır hasret kalan bir camia bu ruhu geri kazanmaya başlamışken, günlük sorunlar için bunun tekrar kaybedilmesi asıl Beşiktaş’ı bekleyen faciadır. Doğru transfer politikasının, doğru takım içi yönetime de yansıması dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.