Iphone 5S’in 2 Aylık Kritiği


Ağustos’un sonlarına doğru yazdığım makalede  çıkmasına kısa bir süre kala Apple’ın son amiral gemisini incelemiştik. 2.5 sene önce aldığım Iphone 3 GS’den itibaren beklediğim özellik ve yeniliğiyle fark yaratacak telefonu pusuya yatmış bekliyordum. Değişen işletim sistemi, oldukça tatmin edici hızı, güvenliği ve kolaylığı ön plana çıkaran touch id teknolojisiyle beni kendine çekmeyi başarmıştı. Kasım ayının ortalarına doğru da yüklü bir ücret ödemek yerine telekomünikasyon firmalarının sağladığı avantajlı kontratları araştırmaya başladım. Garanti servisine, bilinirliğine, fiyat-kampanya politikasına göz gezdirdiğimde Turkcell’in “Iphone 5s 16+Hepsi Bir Arada” paketini tercih ettim . Kutuyu elime aldığım andan itibaren eve nasıl geldiğimi pek hatırlamıyorum doğrusu :)

iphone 5s space grey

Öncelikle A7 çip ile birlikte Iphone uçuşa geçmiş desek pek de abartmış olmayız. Asphalt 8 oyununu yanımdaki Ipad 4’e sahip arkadaşımla oynamaya başlayınca açılış süresi ve hızlı geçişleriyle göz dolduruyor diyebilirim. Bunu en basit uygulamalarda(Facebook gibi) dahi farkedebiliyorsunuz. Benim gibi sabırsız biriyseniz iyi dileklerinizi bolca alıyor. 64-bit PC tecrübesiyle, uygulamaların zamanla 64-bit sürüm kullanmaya başlamasından sonra elinizde küçük bir gerçek bilgisayar taşıyacak olmanız da artı bir etken.

iphone 5s a7 çip farkı

Iphone 4S’ten Iphone 5’e geçiş sırasında istenilen kamera değişimi pek yaşanmamıştı. Ama Iphone 5s’in belki de en önemli özelliklerinden birisi 8 Megapiksel’e sahip iSight kamerası oldu. Ön kamera performansının da gözle görülür derecede arttığını gözlemledim. Özellikle yeni eklenen ağır çekim özelliğiyle komik ve büyüleyici anlar yakalamanız çok kolay. Tavuklara yem verirken bir şaheser yarattım bu konuda :) Ayrıca arka arkaya saniyede 10 fotoğraf çekebileceğiniz burst mode ile heyecan verici çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz.

iphone 5s slow motion

Belki de telefonun en çok ses getiren özelliği Touch Id teknolojisiydi. Benim de aslında en çok performans sıkıntısı yaşanacağını düşündüğüm konulardan biriydi. Çünkü parmak tanıtımı için bastığınız alan yani home tuşu çok çabuk kirlenen bir alan. Bu yüzden optimum düzeyde kullanılabileceğini düşünmüyordum. Büyük oranda yanıldım diyebilirim. Touch Id hem zamandan kazandırıyor, hem de güvenilirlik açısından ideal bir kullanım sunuyor. Tahmin ettiğim gibi arada parmak izi tanıma sorunu oluşsa da çözebileceğiniz basit yollar mevcut. Öncelikle Touch Id alanını arada nemli bir bez ile silip temiz tutmanız gerekiyor. Diğer yöntem ise birden fazla parmak tanıma işlemine izin verildiği için aynı parmağı birkaç kere tanıtmanız. Böylece telefonu nasıl tutarsanız tutun sorun çıkmıyor.

iphone 5s touch id

IOS 7’nin aslında Iphone 5s için çıktığı göz önüne alındığında performansını en iyi şekilde yaşayabileceğiniz telefon özelliğini taşıyor. Benim açımdan çoğu kriteri başarıyla geçti 2 ay içerisinde. Eğer yeni bir akıllı telefon alma planınız varsa kesinlikle tercih sıralamanızda şu an için en üstte olması gerektiğini düşünüyorum.

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.