Hürriyet Garage Deneyimi


   Sanırım bu yazıyı yazmazsam, hayatıma yeni bir vizyon kazandıran bu yarışmaya karşı kendimi borçlu hissedeceğim. Bu yıl ilki düzenlenen, üniversiteler arası fikir yarışmasını duyduğumda yıllardır aklımda olan projemle başvurmak istedim. hurriyetgarage.com‘a girip  başvuru formu ile birlikte gayet de eğlenerek bir video çektim. Kasım sonu yaptığım başvuru sonrası tam ümitlerimi kaybetmek üzereyken 28 Ocak’ta sonuçlar açıklandı. Projemizi finale kalan 15 proje arasında gördüğümde o an ki yaşadığım mutluluğu az çok tahmin edebilirsiniz.

Hürriyet Garage Kazananlar

   3-8 Şubat arası Point Hotel Barbaros‘da devam edecek Girişim Kampı’na davet edildik. Biz de heyecanla 3 Şubat sabahını beklerken, projemizdeki detayları son bir kez daha gözden geçirdik. (Eğitimden sonra farklı bir bakış açısıyla yeniden düzenleyeceğimizi bilsek hiç uğraşmazdık :) ) 3 Şubat sabahı saat 9 gibi otele geldiğimizde girişe karşılama masası kurmuş Hürriyet ekibini gördüğümüzde serinkanlılığımızı bozmadan tanıştık :) .

Hurriyet Garage

 

Odamıza çıktıktan sonra serinkanlılık falan kalmadı tabi :) 

Hürriyet Garage Oda

Eğitimlerin yapılacağı salona girdiğimizde gösterilen özenin yoğunluğu oldukça mutlu etti. Herkes belli olan masasına geçerken, bir de bizi küçük süprizler bekliyordu. Üstünde ismimiz olan güzel bir kağıt poşet içinde; projemiz ve kendi ismimiz yazan boyun kartı, içine sıcak su koyunca güldüren bir kupa, yeni fikirler düşünürken kestirmelik bir boyunluk, üstünde “ünlü türk düşünürü…” ile başlayan ismimiz ile devam eden bir defter ve irili ufaklı insana mutluluk veren hediyeler bulduk.

karaoke me hürriyet 

   O an hediyelerle ilgilenirken elimizi tek tek birisi sıkmaya başladı. O kişinin bize 3 gün boyunca eğitim verecek, kendimizi ve projemizi yeniden keşfetmemizi sağlayacak kişi olduğunu bilsem eminim ki daha iyi sıkardım elini. Management Centre Türkiye ekibinden Ateş Ataseven Bey bize 3 gün boyunca algımızda farklı pencereler açmamızı sağlayan mükemmel bir eğitim verdi. İlk gün diğer takım üyelerini tanırken aynı zamanda kendimizi de tanıdık. Karakter analizi testleriyle iflah olmaz bir Kırmızı çıktığımda diğer 4 gün rengin dezavantajlarını düzeltmek için kendimi yeniden tanıyarak geçirdim. Hiç tanımadığımız insanlarla 4 günde belki de bu kadar yakın olmamızı sağlayan şeylerden biri kesinlikle ilk günkü sıcak karşılama ve 3’er dakikalık seanslarla önceden görmediğiniz insanlara hayatınızı anlatmaktı diyebilirim.

Hürriyet Garage Ateş Atasever

  Diğer günlerde 09.00- 16.30 arası eğitimler devam ederken aynı zamanda 17.00’den sonra Hürriyet bünyesinde üst düzey görevlerde bulunan ama kibirleri de bir o kadar düşük insanlarla optimum fayda sağlayan sohbetler gerçekleştirdik. İlk akşam bizim için verilen kokteylde mentorlarımızla görüşmeler gerçekleştirdik. Bizim mentorumuz Uygulama ve Yazılım Geliştirme Grup Müdürü Aydın Bey’di. Neyse ki ünvanı gibi resmi olmadığı için 2 saatlik dilimde ve ilerleyen süreçte telefon görüşmelerinde projemiz için önemli feedbackler vererek projemizi geliştirmemizde yardımcı oldu. Kendisine son gün yaptığımız yarım saatlik görüşmeyi de göz önüne alarak her şey için teşekkür ediyorum.

Hürriyet Garage Eğitim

   Sohbetler sırasında son zamanlarda en çok beğendiğim projelerden olan HürriyetBenim‘in mimarı Birim Gönülşen ile tanışma fırsatı bulmamız benim için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu. Reklamcılığın püf noktalarını hayranlıkla dinledik kendisinden. Hayranlık sadece anlattıklarından ibaret değildi, tabi burasını hızlı geçiyorum :) . D&R ve Hürriyet Grubu avukatlarından Başak Hanım ile sistemdeki yasalar üzerine, projemizde dikkat etmemiz gereken hususlar konusunda yararlı bir sohbet gerçekleştirdik. Avukatların o genel soğuk ve maskeli suratlarından ziyade karşımıza bizden biri hissiyatını vererek çıkınca içimizden gelen her şeyi sorduk.

Hürriyet Garage Eğitim 2

   Son günler yaklaşırken bütün grupları sunum heyecanı sarmaya başlamıştı. Bu heyecanı göz önünde bulundurarak biraz hava değişikliği için Hürriyet Dünyası’nı ziyaret etmeye gittik. Çalışanlar ön planda tutularak dizayn edilmiş, içindeki insanların da güler yüzlü tutumuyla birleşince iş hayatının o sıkıcılığından eser olmayan bir gezi oldu. 

H

   Bu zamanlarda diğer gruplarla rakipten ziyade gerçekten arkadaş olmaya başladığımızı hissettik. Birbirimizin yanına gidip sunumlarımızın provasını yaptık. Kimi zaman jüri, kimi zaman anlatan konumuna geçerek hem eğlendik hem de sunumlarımızı ve anlatımımızı iyileştiren feedbackler verdik. Sunum günü geldiğinde alanında tanınan ve zirveye tırmanmış insanları karşımızda görünce bir an gerilmedik değil. Hatta prototip bir robot tasarlayıp ona mı sundursak diye münakaşaya girdik.

çalışıyormuşuz gibi çek

Ama gerek Hürriyet İnsan Kaynakları’nın rahatlatıcı e-mail’i gerekse jüride bulunanların güleryüzlülüğü ile şarkı söylerek girdik içeri, şaka yapmıyorum. Karaoke Me ekibi olarak 15. sunum olmanın verdiği yorgunluğu biraz üzerlerinden atmak için girişte ve çıkışta şarkı söyledik. Hesaba katmadığımız en büyük etken ise sesimiz oldu, onun da bir kodu yok maalesef. Jüride birbirinden değerli insanlara yaptığımız sunumda Bülent Mumay’ın da bulunması benim için ayrı bir değerdi. Çünkü yıllardır gerek  Radikal gerek ise Hürriyet’de baskılara rağmen bağımsız kalabildiği için takip etmeyi bırakmamıştım. Sunumdan sonra kısa bir sohbet etmek dahi bana yetti diyebilirim. Ayrıca sunumumuzda kullandığımız karşı mahallenin muhalif yazarlarından Murat Menteş’in sözünü Twitter’ına taşıması ayrı bir mutluluk kaynağı oldu.

bülent mumay

   Kısacası benim için bu hayatımın sonuna kadar unutmayacağım kampta kazancım ne derseniz;  15 gruptan 24 farklı insanı tanımak, hayatımızın her alanına etki edecek mükemmel bir eğitim, Hürriyet’e belki de önyargılardan sıyrılıp daha objektif bakabilmek, uzun zamandır takip ettiğim kişilerle tanışmak, bu ülkede de gençliğe ve geleceğe önem verildiğini görmek derdim. Bu organizasyonu başlatan kişilerden İnsan Kaynakları Direktörü Tuğba Hanım’a, kampın başından sonuna kadar yanımızda olan Umut Bey ve Ceren Hanım’a ve özellikle benim için daha fazla vakit geçirme şansı bulduğum, kamp boyunca ayrı bir yere sahip olan İnci Güvenç’e çok teşekkür ederim. Ayrıca odamızdan sorumlu Point Hotel Barbaros çalışanı Hakkı Bey’e de ayrı bir paragraf  açmadan geçemeyeceğim. Her gün yatağımıza bıraktığı cevizlerle daha enerjik bir şekilde sunum hazırlamamıza yardımcı oldu :) . Umarım seneye katılacak ekipler de bizim kadar şanslı olur.

hurriyet-garage-5

   Unutmadan, eğer biz fazla beceriksiz ve umutsuz vaka çıkmamışsak artık her sene tekrarlanan bir organizasyona dönüşecek Hürriyet Garage. 2014 sonbaharına kayıt için takviminizi ayarlayın derim. Kim bilir, belki seneye bu zamanlarda gerçekleşmiş projelerimizle size destek olmak için biz de geliriz :) . Hepinize yaratıcı günler!

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.