Higgs bozonu’nun varlığı kesin olarak kanıtlandı


Bugün Cern yani Avrupa nükleer araştırma organizasyonu tarafından bulunduğu açıklanmıştır. Bilmeyenler için Higgs bozonu’nu kısa bir açıklayalım;

Maddenin enerjiye dönüşümü gibi enerjini de maddeye dönüşürken belirli bir kütleye sahip olduğu biliniyordu. Bu kütleye charge yani yükleme denilip iki maddeyi birbiriyle çarpıştırdığınızda gözle görülemeyecek bir sürede diğer maddeye dönüşürken değişen yüksüz kütle de diyebiliriz. Böylece önceden bildiğmiz gibi evrenin boşluktan değil bu higgs bozonlarından oluştuğunu da bir şekilde kanıtlamış oldu. 

Peki bu asgari ücreti arttıracak mı? Tabii ki hayır, en azından kısa vadede. Ülkemizde bilime yaklaşım şekli bu olduğu için zaten bugün medyada bile yeterince yer etmedi bu haber. Ama ileride en azından 20 yıl sonra hayatınızın çoğu bölümünde bu parçacık sayesinde daha kolay enerji üretimi gerçekleştirip, biraz da kurgusal yaklaşırsak ışınlanmaya kadar gidebileceğini kestirmek güç değil. Çünkü bu varlığı hep bilinen ama deneysel hatalarla bile karışacak kadar minimum düzeyde edilgen olduğu için kanıtlanamayan şey maddenin ilk hali. O yüzden yakında çıkacak kargaşayı düşünmek güç değil. 

Ayrıca Cern’den yapılan en basit ve anlaşılır açıklama olduğunu düşündüğüm videoyu sizinle paylaşacağım. Belki biraz daha anlaşılır kılar;

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Responses


  • --- // // Reply

    Merhaba Cagri, ben Beril. Yazilarini gercekten cok begeniyorum. Firsatim oldukca gunu gunune takip ediyorum. Basarilarinin devamini dilerim :)

    CERN’de yapilan deneyler calismalar ile bilim adina cok onemli adimlar kat edildi fakat medyaya, ya da en azindan Turk medyasina yansiyan kismi halki bilgilendirme acisindan cok yetersizdi. Ana Haber Bultenlerinde bile boylesine onemli bir deney ve sonuclarini aktarmak icin ayrilan zaman 3 dakikadan kisaydi. Hatta bazi kose yazarlari uzerinde durmasa unutulup gidecekti neredeyse… Sence bu durum toplumumuzun bilime verdigi onemi mi yansitiyor?

  • raisondetre // // Reply

    Merhaba Beril. Senin gibi bir takipçim olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum, teşekkür ederim güzel dileklerin için :)

    Türkiye’de her zaman kısa vadeli çıkarlar göz önünde tutulduğu için, medyaya da haliyle günlük olaylar, daha çok tıklanacak haberler yansıyor. Bilimsel çalışmaları Türkiye’de takip eden çok fazla sayıda insan olmadığı için bu da bir nevi arz-talep ilişkisine dönüşüyor. Talep olmayınca medyada arz etmiyor. Ama medyanın bir amacı da insanları aydınlatmak, bilgilendirmek, haberdar etmek olması. Bu yüzden Türkiye’de gerçek medya insanlarının sayısı çok az maalesef.

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.