Gıda sektöründe sağlığın ranta yenik düşmesi


Geçen gün Tc. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada birkaç marka ve iş yeri ile birlilkte Pınar’ın “Uzun Soyulmuş Sosis”  %100 dana etli ürününde yüzdesi ne kadar olduğu açıklanmayan kanatlı et tespiti yapılmış. Ben gıda mühendisliği okumuyorum, lakin eğer bir firmayı hele ki gıda sektörü gibi güvenin pamuk ipliğine bağlı olduğu bir alanda suçlayacaksınız, elinizdeki bütün laboratuvar testlerini yayınlamanız gerekmektedir. Hele ki bu firma Türkiye’de gıda sektöründe lider ve satış hacminde çoğunluğu oluşturuyorsa. Çünkü eğer kanıtlar kesin ve şeffaf bir açıklamaya tabi olmazsa bu sefer hem bakanlık hem de firma hakkında sonu olmayan ithaf ve komplo teorilerine maruz kalırsınız.

Pınar et dışında; tavuk, hindi gibi kanatlı hayvan ürenlerinin satışını da yaptığı için en mantıklı açıklama aynı hat üzerinde kanatlı hayvan hücresinin kalmış olabilmesi. Türkiye’deki üretim şartlarını düşünürsek devede kulak kalacak şekilde önemsiz bir durum bana göre. Peki madem aynı hat üzerinde üretim, sonuçlarda etkili bir paya sahip, Tarım Bakanlığı neden acaba firmaları buna karşı uyarıp, hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini kesin bir şekilde açıklamıyor? 

 

Sonuç olarak benim aklıma Gıda sektöründe büyük pay sahibi olan firmaların yarattığı bağımsız ekonominin, yakın çevrelere peşkeş çekilip kendi rant çarkı sistemi üzerine eklenmesinin mücadelesi olarak görüyorum ben. 

Pınar’ın yaptığı son açıklamada bunu doğrular nitelikte:

Bugün (05 Haziran 2012) saat 16.00 itibariyle bazı internet sitelerine düşen bir haberde şirketimizde üretilen “Uzun Soyulmuş Sosis – %100 Dana” ürünümüzde kanatlı eti tespit edildiği yer almakta ve buna bağlı olarak şirketimizin tağşiş yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana Türk halkının yaşam kalitesini artırmak için çalışmalarını sürdüren, yasalara ve etik kurallara bağlılığı birincil öncelikleri arasında bulunduran Pınar Et’in, böyle bir haberde bahsi geçmesi büyük üzüntüye neden olmuştur.

Pınar Et olarak, sadece “Uzun Soyulmuş Sosis – %100 Dana” ürünümüz değil, bütün ürünlerimiz etiketlerinde belirtilen içerik bilgileriyle uyumlu olarak üretilmekte olup, hiçbir ürünümüzde “Taklit” ve “Tağşiş” olarak nitelendirilebilecek bir durum sözkonusu değildir. Adı geçen “Uzun Soyulmuş Sosis %100 Dana, 52228 parti numaralı” ürünümüzün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı, Bornova Veteriner Kontrol Enstitütüsü Laboratuarı’nda yapılmış analiz raporu ekte yer almaktadır. Raporda da görüldüğü üzereürünümüz %100 dana eti içermekte olup, ürünümüzde herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır.

Tüketicilerimiz, hiçbir şüpheye kapılmadan tüm ürünlerimizi her zaman olduğu gibi gönül rahatlığıyla tüketmeye devam edebilirler.

Pınar Et olarak bu yanlış ve haksız değerlendirmeye dayalı açıklama ile ilgili kanuni haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla.
Pınar Entegre Et ve Un Sanayii A.Ş.

Bilgi notu:
Türkiye’nin ilk paketli şarküteri ürünlerini üreten firmamız, Türkiye’nin ilk entegre tesisine sahiptir ve fabrikamız makine parkuru olarak ülkemizin en modern tesislerinden biridir. 1985’ten beri üretim yapan firmamız, kuvvetli bilgi birikimi ile birçok ilke imza atmıştır.

Pınar Et’in şarküteri ürünlerinin İSO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bağımsız denetim firması SAİ GLOBAL’in yaptığı değerlendirmelerde Pınar Et her yıl A grade ile belgelendirilmektedir.

Ayrıca Bornova Veteriner Kontrol Enstitütüsü Laboratuarı’nda yapılmış olan analiz raporlarını da yayınlamışlar. Kısacası Gıda Sektörü gibi hata kabul etmeyen bir alanda çamur at izi kalsın anlayışı, kimi zaman ters de tepebilir. Umarım ileride ranttan önce insan sağlığını düşünen bir ülkede yaşayabiliriz.

Son olarak bugün Tarım Bakanlığı’ndan açıklama yapılmış. Hiçbir firma hakkında kesin bulgulara ulaşılmadan açıklama yapılmadığına dair. Artık laboratuvar sonuçlarını açıklama zamanı geldi. İşler gittikçe çetrefilleşiyor, bekleyip göreceğiz…

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Responses


 • Ali GÜNDOĞDU // // Reply

  Merhaba, yazınız çok güzel.
  acaba bu yazıyı bakanlığın açıkladığı listede pınar ismi geçmeseydi de yazacak mıydınız ? yani içerisinde X ürünü olduğu tespit edilen firma ve ürünlerin 2. kez teşhir edilişi ancak siz sadece pınar adı geçtiğinde böylesine bir yazı yazmışsınız, yazınız çok tutarlı olsa dahi samimiyetten uzak duruyor.

  saygılar.

 • raisondetre // // Reply

  Merhaba, ilk önce değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim.

  Eğer bakanlığın açıklandığı listede pınar ismi geçmeseydi bu yazı olmazdı. Ama bunun nedeni ne samimiyetsizlik, ne de komplo teorisi üretme çabası.

  Bakanlığın açıkladığı listede bahsi geçen hiçbir fima veya lokantada yemek yemedim ve bu zamana kadar isimlerini duymadım. Eğer asıl bu konu hakkında yazsaydım samimiyetsizlik olurdu diye düşünüyorum. Pınar gibi gıda sektöründe Türkiye’de yer tutmuş bir fima geçtiği ve benim de bu firma hakkında önceden ürünlerini denediğim, kendisi hakkında az çok fikir sahibi olduğum için tek bir kelimeyle o diğer yazıdaki bahsi geçen firmalarla birlikte alalede kaleme alınmış gibi yansıtıldığı için yazdım zaten. Samimiyetten uzak duranın bakanlığın açıklaması olduğunu düşündüğüm için.

  Saygılar.

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.