Gençliğin en büyük sorunu


Geçenlerde twitter’da hashtag olan #gencliginenbuyuksorunu başlığını incelemek istedim. Türkiye’de her gencin yapmak istediği şeylerin ya kesin olmaması ya da ne istediğini tam bilmemesi bir boşluk oluşturduğu gibi aynı zamanda hayata karşı karamsarlaştırıyor.


Neyseki bugün Madonna’nın konseri var. Şayet ki ülke her geçen gün daha nefesini ensemizden mahrem yerlerimize kadar hissettirmeye başlamışken daha bir heyecan veriyor Madonna’nın konseri.

Bence gençliğin en büyük sorunu kendini ifade edememesidir. Kendini ifade edecek yer bulduğunda da çok fazla talep olduğundan sıra gelmemesidir. Gençlik için devletin oluşturduğu fazla legal alan olmaması onları illegal alanlara sürükledikçe bu durum hem bireylerin yalnızlaşmasına neden oluyor, hem de toplum gözünde ayıplandıklarından soyutlanmasına.  

 

Karşı cinsle konuşmalarda oluşan “ayıp, abazan, görgüsüz, sapık, düşük kız, yollu” etiketleri zaten insanları sınırlandırırken üstüne bir de sürülen toplum baskısı gençlerin sağlıklı ilişki kurmasını engelliyor. Bu da aslında daha sapkın ilişkilere yol açıyor. Yani kaçınılan yara bir bakıma başka bir yerden daha büyük çıkıyor. Sanırım en önemlisi toplum hurafelerinden, kısıtlayıcı ve kişiliğin gelişmesine engel kurallardan bir an önce soyutlanıp bizi bize bırakmak. En azından böylece birimizin 70 yaşına gelince 10 yaşındaki çocuğa sulanmayacağından eminim.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.