Genç Bir Kız Evine Gitmek İçin Otobüse Biniyor


Genç bir kız evine gitmek için otobüse biniyor. Genç bir kız evine gitmek için otobüse biniyor. Genç bir kız evine gitmek için otobüse biniyor. Size de artık korkutucu geliyor değil mi? Belki de en normal durumun yansıması olan bu cümle bundan sonra irkilerek hatırlanacak. Hem de sabah akşam namustan, erdemden, misafirperverlikten, ‘erkeklikten’ bahseden bir ülkede aşağılıkça öldürülen 20 yaşında bir genç kızın yaşadıklarından sonra. Öyle iki yüzlü, öyle adi, öyle kalitesiz bir toplumuz ki durum uygun olsa, şartlar oluşsa buna bile kulp bulabilecek, örtbas edebilecek kadar insanlıktan çıkmışız kahrolası çıkarlarımız için. 

özgecan aslan

Kadının özgür iradesinden, birey olmasından, bağımsızlığından, hür seçiminden it gibi korkuyoruz. O çok övündüğümüz boşça şişirilmiş ‘erkekliğimize’ darbe vurulacak, hiçbir yetkinliğe sahip olmayan özgüvensiz kişiliğimiz ortaya çıkacak diye korkuyoruz. Yetersizliğimizden korkup, kadının hür düşüncesiyle bizi seçmeyeceğini, kısıtlamamız, gerekirse zorla sahip olmamız gerektiğini ‘erkeklik’ kisvesi altında gerçekleştiriyoruz. Ahlak normlarına uydurarak, gerekirse ahlak normlarını uydurarak pisliğimizi döküyoruz bu topraklara. 
özgecan aslan yazısı
Özgecan Aslan, 20 yaşında bu hastalıklı ahlak ve ataerkil yapısı üzerine kurulmuş toplumda katledildi. En acısı da günlük sert tepkilerden sonra sadece laf arasında konuşulan diğer maktullerden biri olacak. Hiçbir idam, hiçbir işkence, hiçbir ceza bu yaşananları anlatırken bile insanlığımızdan utandıran olayları bitirmeyecek. Hepimiz bilinçsiz de olsa olayı lanetlerken bile kadının cinselliğiyle alakalı küfürler ederek sinirimizi atıyoruz. Bu da kadına ikinci sınıf cinsiyet bakışının çarkına su döndürmekten başka bir işe yaramıyor.
özgecan aslan nasıl öldü
Her birey dönüp kendine öz eleştiri yapmadığı, en eşitlik yanlısı insanın bile sert bir şekilde bakış açısını sorgulamadığı ve kollektif bir şekilde ilkokuldan başlayarak cinsiyet farksızlığı, kadın-erkek ilişkisi üzerine eğitim verilmediği sürece Özgecan son kurban olmayacak ve haykırılan lanetler boşa gidecektir. En büyük lanetimiz, eğitimle yok ettiğimiz vahşet olsun, Özgecan huzur içinde uyusun…
özgecan aslan cenazası

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.