Gelecegin Merakla Beklenen 10 Teknolojisi


Günden güne bizim gibi bilişim sektöründe olanları bile şaşırtan onlarca yenilik gerçekleşiyor. Teknoloji çağında neredeyse bir gün sonraki gelişmeyi bile tahmin edemez konuma gelebiliyorsunuz. Biz de insanları en çok heyecanlandıran ve yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen 10 önemli teknolojiyi listeledik: 

10- Akıllı Bebek Tulumu

Bebek Akıllı Uyku Tulumu

Giyilebilir teknoloji önümüzde 10 yılın en büyük yeniliklerinden biri olmaya aday. Öyle ki bütün büyük teknoloji firmaları ardı ardına bu alanda ürünlerini çıkarmaya başladılar. Bu ürünlerden biri de akıllı bebek tulumu. Sağlığa zararlı hiçbir madde barındırmayan ürün sayesinde bebeğinizin vücut sıcaklığını, uyuma pozisyonunu, uyku kalitesini takip edebileceksiniz. Aylık olarak da bebeğinizle ilgili tüm analizleri size sunacak bir akıllı teknoloji sağlıklı bir büyüme için mükemmel fikir. 

 

9- Konuşma Analizi Yapan Kahve Masası

Konuşan Kahve Masası

Bu ilginç ürün ile arkadaşlarınızla herhangi bir konu üzerinde sohbet ederken hiç beklemediğiniz anda kahve masasının üzerinde görünen fotoğrafla şok olabilirsiniz. Çünkü klasik masalardan farklı olarak, sizin konuşmanızda geçen kelimelere göre internette araştırma yaparak bulduğu görseller ile şeklini değiştirecektir. Herhangi bir seyahat planı yaparken o ülke ile alakalı geçen bir anahtar kelimede bütün bilgileri sunması, kişiler hakkında konuşurken size hayatını göstermesi masayı evinizin en iyi yerine koymanıza sebep olacaktır.

 

8- EmoSpark

emospark akıllı kutu

 

Bu ilginç kutu sayesinde artık kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz. Evinizde izin verdiğiniz tüm teknolojik aletlerde yaptığınız alışkanlıkları kaydederek, size o günkü ruh halinize göre öneriler sunacak. Dinlediğiniz müzik tarzına göre o gün izleyebileceğiniz filmler önerecek, izlediğiniz televizyon programlarına göre beklentilerinizi karşılayacak öneriler sunabilecek. Kısacası sizi kararsızlıktan kurtaracak en yararlı kutu gibi gözüküyor.

 

7- Sıvı Işık Lambası

Pouring-Light-2

Belki de bu zamana kadar duyduğum en ilginç icatlardan birisi. Bu sıvı sayesinde döktüğünüz yerde enerji harcamadan lamba görevi görecek bir ışık oluşturabiliyorsunuz. Böylece hem enerji tasarrufu yapmış, hem de dünyaya daha az zarar verirken bütçeyi de koruyan ileride yaygınlaşacağını düşündüğüm mükemmel icat.

 

 

6- Ninja Sphere

 

Ninja Sphere

 

 

 

Artık bu akıllı ev teknolojisi sayesinde evimizde değişiklikleri daha kolay gerçekleştirebileceğiz. Bu farklı tasarıma sahip gadget ile evinizin sıcaklığını, ışık durumunu, enerji kullanımı görebilecek aynı zamanda olması gereken kullanım tavsiyelerini de gözden geçirebileceksiniz. Buzdolabınız açık kaldığında, herhangi bir gaz kaçağı durumunda telefonunuza gelecek uyarı sayesinde erken önlem almaya yardımcı olacak. Yararı tartışılmaz.

 

5- Hayatınızı kaydeden kamera

Hayatınızı kaydeden kamera

Her zaman farklı bir ürün ortaya çıkarmak için yüksek teknolojik değişimlere ihtiyaç duymazsınız. Bu ürün de onlardan birisi. Zaten sloganı “A new kind of photographic memory” . Bu küçük kamerayı ceketinize veya tişörtünüze ekleyip normal hayatınıza devam ediyorsunuz. O ise her 30 saniyede bir hayatınızdan bir anı ölümsüzleştirip kaydediyor. Böylece normal hayatınıza devam ederken, hayatınızın filmini çekmiş oluyorsunuz.

 

4- Leap Motion

leap motion

Hepimiz için dokunmatik ürünler hayatımızın bir parçası oldu. Daha bu teknolojinin 2007 yılında çıktığı düşünüldüğünde kanıksanma noktasına gelmesi teknolojik gelişimin en büyük örneği aslında. Peki artık aletleri dokunmadan da kullanabileceğinizi söyleseydik? Pazarı şu an Samsung ve Microsoft’un çıkardığı birkaç ürünle sınırlı ve gelişmemiş olsa da Leap Motion bunu bir adım öteye taşımış. Makaleleri okuyabiliyor, fotoğraflar arasında gezinebiliyor ve sadece bir parmak hareketiyle oturduğunuz yerden müzik açabiliyorsunuz. 3D nesneler oluştururken yerinizden kalkmanıza gerek bırakmayan bu alet ile without touch pazarı dokunmatiği yerinden edecek gibi. 

 

3- Eco Cleaner

Eco Cleaner

Teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıklar olduğu kadar çevreye olan zararı da tartışılır. Ama yeni geliştirilen bu çevre koruyucu ürünle bu tez darbe alacak gibi. Eco Cleaner ile atık gıdaları çevreye zararsız ve toprakla bütünleşecek yapıya dönüştürebiliyoruz. Böylece atık maddelerin çevre için büyük tehdit olduğu günümüzde iyonize ışınlarla doğa adına yeni bir umut doğabilir.

 

 

2- Grafen İşlemciler

Grafen İşlemciler

 

IBM ve DARPA’nın ortak geliştirdiği bu yapı sayesinde artık slikonun yerini alabilecek bir madde ortaya çıkarılabilecek. Grafen sayesinde uzay asansörlerinin, vücut zırhlarının, güçlü pillerin yapılacağı tahmin ediliyor. Diğer kullanım alanı olarak bilgisayar işlemcisi olarak görev gerek. IBM şimdiden 155 GHz’lik performans almış durumda. Grafen’in bal peteği kristal yapısı sayesinde 4 GHz’e ulaşabilen işlemcilere hayran kalan bizler için saniyede 155 milyar döngü gerçekleştirmesi ağzımızı açık bırakmıyor değil. 

 

1- Neuromorphic Chips

Neuromorphic Chips

Yapay zekanın durumu sık sık bilim kurgu filmlerine konu olur. İnsanlar yarattığı bilgisayarlar tarafından tehdit edilmeye, hatta kontrol edilmeye başlar. Bu şimdilik fantastik bir kurgudan ibaret olsa da, heyecanlandıracak gelişmeler de yaşanmyor değil. Neuromorphic çipler sayesinde kendi kendine öğrenen ve bildiklerini geliştiren bilgisayarların ortaya çıkması bekleniyor. İşlemcilerin için de aynı insan da olduğu gibi nöron görevi gören sinapsler bulunacak. Oluşacak problemler kategorilerine göre sinapsler tarafından bağlık bulundukları nöronlara taşıyacaklar ve böylece yapay zeka ilk defa karar verme aşamasına gelecek. IBM şimdiden bu proje için kod yazacak yazılımcıları eğitmeye başlamış.Aklıma dünyanın bu zamana kadarki doğal afet döngüsünü algoritma haline getirip, en iyi çözümü sunan bir yapı geldi. Geleceğin yeni kahramanları bilgisayarlar olabilir.

Yeni heyecanlandıran teknolojilerle görüşmek dileğiyle…

1 Response


Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.