Game of Thrones 4. Sezon Değerlendirmesi ve Kitaptan Aktarılmayanlar


game of thrones 4. sezon

Neredeyse 1 yılı bulacak klasik sezon arası bekleyişimizin başladığı şu günlerde, biz de bu sezon yaşananları tekrar hatırlayıp yeni sezon öncesi kafamızı toparlayalım dedik. Kitabını da okuyan biri olarak söyleyebileceğim bir şey varsa o da kesinlikle her diziyi izleyenin tekrar kitabı okuması gerektiğidir. Çünkü bu zamana kadar diziye ayrılan en büyük bütçenin bile maalesef kitabın o zekice kurgulanmış ve detaylandırılmış ayrıntılarını anlatmaya yetmemiş olması durumunu yaşıyoruz. Bu da doğal olarak insanların kafasında “Yabaniler neden güney açıkken az kişi saldırdı?” gibi sorulara neden oluyor. Hatta bu durumla ilgili George R.R. Martin amcamızın da bir röportajı var. 6. bölüme kadar ki genel kritiği buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Şimdi bizi şoka girmiş bir halde yeni sezon bekleyişine sokan son 4 bölümü inceleyelim: 

game-of-thrones-4. sezon 7. bölüm izle

7. bölümde Littlefinger(nam-ı diğer Serçeparmak) amacına ulaştı diyebiliriz Eyrie’de. Sansa’ya verdiği hayat dersinin ardından öperken, ona ezelden aşık Lysa teyzesinin durumu görüp çılgına dönmesi arasından geçen süreç, uçurumdan düşmesinden kısaydı diyebiliriz. Serçeparmak’ın Sansa’yı teyzesi Eyrie’nin meşhur uçurumundan atacakken Lysa’yı sakinleştirdikten sonra aşağı fırlatması yine kitapta atlanılan bir şekilde gerçekleşti.game of thrones 4. sezon 7. bölüm Merak edenler için kitapta aynı zamanda Şarkıcı denilen sapıklığıyla ün salmış bir karakterde odadayken bu olay gerçekleşiyor ve sonrasından suç bu karaktere atılıp zindana atılıyordu. Tabi bu şekilde gerçekleşmeyince herkesin aklında sadece Sansa’nın ifadesiyle nasıl Serçeparmak’a güvendiler şüphesi oluştu. Dediğimiz gibi kitap bu konuda eksiklikleri tamamlamak için belirleyici etken.

game of thrones jon snow

Jon ise duvarda farklı bir savaş verdi bu bölüm. Kendini Slynt ve Sör Alliser’a kanıtlama macerasında şimdilik darbe alsa da zafer yakın diyelim :) Arya ile Hound(Tazı)’nın hikayeleri kimi zaman zevkli olsa da kimi zaman da izleyiciye diğer karakterler kadar zevk vermediği için hemen bitme hissi uyandırıyor. Ama Arya’nın artık gitgide çocukluktan çıkıp, zorlu hayat koşullarına bütünüyle uyum sağlamaya başladığını söyleyebiliriz.

oberyn game of thrones

 

Gelelim Tyrion’a; Jaime ile babasının teklifini reddedip adaleti dövüş ile isteyince Bronn’dan ilk darbeyi yemişti. O an hayal kırıklığı bakışını görmek gerçekten üzdü bizi. Ama yardımına intikam ateşiyle yanan bu sezonun en çok sevilen karakterlerinden Oberyn Martell yetişti. Son bölümdeki konuşmalarının bütün izleyiciyi kitlediği yadırganamaz.

game of thrones 8. sezon

8. bölüm için son 8 dakikası haricinde sezonun en durgun geçen bölümüydü diyebiliriz. Sam mecburen yabanıl sevgilisini Kara Kale’ye yakın bir köydeki hana bırakmak zorunda kalmıştı. Tabi Kuzeyin Ötesindeki Kral Mance Rayder’ın duvara bu kadar yaklaşmışken yapabileceği en kötü hareketlerden biriydi ve beklenildiği gibi köye saldırıldı. Neyse ki kadın ve bebek Ygritte’nin iyiliği sayesinden kurtulmayı başardı. Daenerys tarafında ise Missandei ile Lekesizler’in başı Grey Worm’un tatlı kurlarını izledik. Gri Solucan’ın hadım edilmiş olması böyle durumlarda bir üzülme yaratıyor tabi.

game of thrones 8. sezon izle

Gelelim meşhur sahneye. Cersei’nin Mountain’i ile Red Viper(Oberyn Martell) kapışmasına. Oberyn Martell’in müthiş estetik ve hızlı hamleleriyle beraber izleyiciler dövüşün galibini tahmin ettiklerini düşünürken yine George amca bize son şakasını yapmış oldu. Tabi burada zehirli mızrağıyla Dağ’ı yere serene kadar geçen süreçte öldürülen kardeşi Elia’nın adını söyletmek ve daha fazla acı çektirmek için Dağ’ı hafife almasının bedeli ağır oldu diyebiliriz. Hatta bir ara dövüşün sonunu bilen okurlar bile Dağ’ın yenileceğini düşünürken o son gücüyle Oberyn’i yere devirip insandışı bir şekilde öldürdüğü sahne uzun süre hafızalardan silinmeyecek gibi. Ne diyelim; intikamı da uzatmamak lazım. Seni sevmiştik zehir dostu.

game of thrones tyrion

9. bölümün tamamı artık beklemekten donmaya yüz tutan yabanıllar ile Gece Nöbetçi’lerinin savaşına ayrılmıştı, iyi de oldu. Diziyi çünkü savaş sahneleri için takip eden azımsanmayacak bir kitle de yok değil. Tabi doğal olarak bütçeyi fazla zorlamamak adına bu sahneler kısa tutuluyorken ilk defa neredeyse 45 dakika sürmesi, sanırım herkeste doygunluk yaratmıştır. 

game of thrones 9. bölüm

Savaşa gelince; Mance Rayder yapabileceği en mantıklı hamleyi yaparak en iyi birkaç yüz adamın surun güneyine gönderiyor ve 200 bin kişilik ordusunu da surun bulunduğu kuzey tarafında konumlandırıyor. 400 kadar adamını da dikkatleri dağıtmak için öleceklerini bildiği halde duvara tırmandırıyor. Eğer plan işlerse Kara Kale’nin güneyinde sur olmadığı için buradan kolay bir şekilde girip zaten sayıları az olan nöbetçileri öldürecek olan adamları sur kapılarını bu dev orduya açabilecekler.

game of thrones ygritte

Plan güzel olmasına karşın Jon önceden bu planı öğrendiği için Gece Nöbetçileri tedbiri almış bulunuyor ve önemli kuvveti güneye kaydırıyorlar. Böylece kuzey tarafında zaten duvar kendisi savunurken, güneydeki birlikleri durdurmayı başarıyorlar. Tabi ki sahne ve yaşananlar bir bölüme sığdırılmaya çalışıldığı için akıllara izleyiciler tarafından soru işareti takılıyor. Neden yabanılların güneyden saldırmadığı gibi. Bunun nedeni ise güney tarafının 200 bin kişilik bir ordunun geçecek kadar geniş olmaması. Hatta iki kişi kapıdan aynı anda bile geçemiyor. Bu yüzden zaten Mance en iyi ve hızlı adamlarını bu tarafa yönlendiriyor. Yani gördüğümüz devlerin, mamutların o taraftan geçmesi imkansız. 

game of thrones 9. bölüm izle

Devleri, mamutları ve diğer bilimum insandışı varlıkları az da olsa görmek mutlu etmedi değil. Özellikle devin babasının öldüğünü görünce kapıyı kaldırıp saldırma sahnesi takdire şayandı. Diğer güzel sahne de duvarın üstüne yerleştirilen çapanın harekete geçme anıydı. Jon Snow’un Syt ile teke tek dövüşü ve sonunda galip gelmesi de güzel bir enstantane oluşturdu. Ygritte’nin ise oku elinde Jon’u vurmayışı, sonrasında ise çocuğun okuyla hayata veda etmesi hepimizi üzdü diyebiliriz. Ne diyelim “You don’t know nothing Jon Snow”

game of thrones 4. sezon 9. bölüm ygritte

Aslında her sezon dizinin finalleri 9. bölüm gibi gerçekleşse de, ilk defa bir final bölümü herkesi tatmin etmiştir diyebiliriz. Gerçekten her yönüyle final gibi bir finaldi. Kitaba yetiştirmek ve karakterlerin olaylarını aynı zaman dilimine bağlamak için film tadında bir son bölüm izledik diyebiliriz.

game of thrones final stannis

Jon Snow bir önceki bölümde çıktığı Kara Kale’den bir daha dönemeyecek hissi uyandırsa da sanırım o his Mance Rayder’ın misafirperverliğini gördükten sonra herkeste dağıldı. Mance sanki şu an krallıkta hak iddia eden adayların hepsinden daha çok hak ediyor gibi. Jon’a önerdiği anlaşma sırasında Jon’un bıçağa sarılıp öldürmeye çalışması epic fail bir durum oluştursa da hiç beklenmedik şekilde dışarıdan gelen atlı sesleri olayı yarıda kesti. Stannis Baratheon’un herkesin kendisini unuttuğu anda binlerce atlıyla Kara Kale’ye yardıma gelmesi finalin ilk büyük bombası oldu. İster istemez Gece Nöbetçileri’nin çaresizliğini düşünerek yüzünde gülücükler açıyor insanın. Buna karar verme anı dizide atlanılsa da Davos Seaworth’un rolü büyük. Stannis’in kızından okumayı öğrendikten sonra kuzgunlardan gelen haberlere bakarken Kara Kale’den gelen haberi Stannis’e “Eğer kral olduğunu göstermek istiyorsan, öncelikle bu büyük tehlikede halkının yanında olmalısın” telkiniyle aldırdığı gerçeği var. Sonuç olarak şimdilik kuzeyde savaş Mance’in rehin alınmasıyla bitmiş gözüküyor. Jon ile Stannis’in konuşması ise ileride Kara Kale’de yetkinlik konusunda ipucu verecek detaylara sahip diyip biraz güneye inelim. 

game of thrones 4. sezon 10. bölüm izle

Podrick reis ile Brienne’nin Arya ve Sansa’yı aramak için Eyrie’ye az bir mesafe kala Arya ve Tazı ile karşılaşması gerçekten farklı bir süpriz oldu. Podrick’in atlarla olan üst düzey deneyimi sayesinde atların bağını yanlış bağlayıp ikisinin de kaçması yüzünde yürümeye devam ederken, kılıç ile dans eden küçük bir hemcinsine görmesi Brienne’nin afallamasına sebep oldu. Eyrie’ye nasıl gidileceğini sorup, kılıçlar hakkında sohbet ederken arkadan gelen Tazı da durumu tamamladı diyebiliriz. Podrick’in Tazı’yı tanıması ve sonrasında Arya olduğunu anlamaları, Arya’yı da biraz ikileme düşürdü. Brienne’nin annesine yemin ettiğini söylemesine karşılık Tazı’nın Lannister altını bilgisi küçük Stark’ımızı tarafsız kalmaya zorlamış oldu.game of thrones 4. sezon final bölümü arya Sonrasında aylar gibi gelen kılıçla başlayıp yumruklarla biten dövüşte Brienne’nin Tazı’yı uçurumdan aşağı yuvarlaması en sonunda yüzü yanık dostumuzun sonunu getirdi diyebiliriz. Tazı’nın tüm kışkırtmalara karşın Arya’nın acısına son vermemesi ise yaşananları unutmadığının göstergesiydi.Sonrasında Braavos’a yelken açan gemiye elindeki akçe ve “valar morghulis” biletiyle binmesi kızımızın yeni sezonda da boş durmayacağını gösterdi.

game of thrones braavos arya Khalesi ise maalesef bebeğin ölümünden sonra ejderhaları zincirlemek zorunda kaldı. Üzüldüğü sahneye benim kalbim dayanmadı o yüzden kısa geçiyorum. Bran da en sonunda üç gözlü kuzgunun götürdüğü yeri bulup, ileride kendisine çok farklı özellikler katacağı yere gelmiş oldu. Yürüme hevesiyle çıktığı bu yolda uçmayı öğrenecek olması da ayrı bir merak uyandırdı.

game of thrones bran forest

King’s Landing ise finali tamamlayan en büyük olayların sahibiydi bu bölüm. Cersei’nin babasının evlenme diretmelerine karşın Jaime ile olan ilişkisini ilk defa kendi ağzından söylemesi ve Tywin amcanın yüz ifadesi görülmeye değerdi. Sonrasında ise yasak aşklarını Jaime’ye devam ettireceğini söylemesi, tek kollu abimize biraz moral oldu. Sezonun belki de en büyük olaylarından biri de bölümün sonlarına doğru Varys ile Jaime ortak yapımı sayesinde yaşandı. Efsanemiz Tyrion hücresinde ölümü beklerken, meşale ile gelen Jaime’nin kurtarmaya geldiğini söylediğindeki hali on kere izlenir.

game of thrones 4. sezon final jaime Sonrasında birbirlerine sarılmaları ise içten bir şeyler götürdü. Kapıda bekleyen Varys’in yanına çıkacakken belki de ilk defa mantığının bu kadar kalbine yenik düştüğü bir anı izledik. Fazla kişinin bilmediği Kral Eli’nin odasına gizli bölmeden girdiğinde babasının yerine yatakta yatan bir kadını farkettiğinde sanırım o da kimin olduğundan habersizdi. Tam da bu anda kadraja giren ablamızın Sibel Yenge(Shae) olması hem bizi hem de Tyrion’u derinden yaraladı. Gazetelerimizin üçüncü sayfa haberleri gibi aile için bir katliamın başlangıcıydı adeta. Shae ile aşk acısının ölüm ile boğulmasından sonra, yatağın kenarına oturup özür dilerimi yine içimizi acıttı.game-of-thrones-sezon 4 final tyrion

Vakit kaybetmeden piskopat Joffrey kardeşimizin crossbow’u ile babasını tuvalette yakalaması kalbimizi hızlandırmaya başlamıştı ki, ben koskoca Tywin’i o halde görünce gülmeyi koyverdim açıkçası. Babasının ikna etme çabalarına karşın Shae’ye ikinci “whore” diyişinden sonra ilk okunu atması yeni bir şok dalgası yarattı. İkinci ok ile beraber işini bitirdikten sonra Varys’in ayarladığı gemiye binip belki de bir daha geri gelmemek üzere gitti bu yalanın hüküm sürdüğü yerden.

game of thrones 4. sezon tyrion babasını öldürme sahnesiTabi kalede ışıkların yandığını görünce Varys’te tehlikeye girmeyip aynı gemiyle topukladı desek yanlış olmaz :) Bu arada sanırım bölümün tek eksiği Tyrion’u babasını öldürdükten sonra söylediği özlü sözdü: “But the stink that filled the privy gave ample evidence that the oft-repeated jape about his father was just another lie. Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold.”game of thrones 4. sezon varys

Diğer sezonların kritiği ve yeni sezonun haberleri için Hürriyet bünyesinde açtığımız Game of Thrones sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yeni sezonda yeni kritiklere yelken açmak dileğiyle. Kış çabuk gelsin :)

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • […] Bu yıl paylaşılan makaleler arasında ziyaretçilerimizin en çok ilgi gösterdiği başlıklar: Game Of Thrones 4. Sezon Değerlendirmesi, Magnum Altın Kelebek Ödülleri, 2014 Brezilya Dünya Kupası oldu. Tüm yazılarda ise zirvede: […]

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.