Full metal jacket


1987 yapımı Stanley Kubrick’in ustalık şaheseri mükemmel bir filmle yine karşınızdayız. Aslında bugün fransız sinemasından bir film paylaşacaktım ama gelen yorumlar üzerine başka bir Kubrick filmi isteğini kırmak istemedim.

Vietnam savaşı esnasında gönüllü olarak orduya alınan Amerikan ordusunun gerçekçi hikayesi savaş yıllarında olanlardan kesitler veren ve savaş esnasında da constratı aydınlık geçen sahnelerle dolu yenilikçi ve sıradışı (extreme) yönetmen Stanley Kubrick harikalar çıkarmış imdb nin en iyi 100 aynı zamanda dünyanın en iyi ilk yüz filmi (milyonların oylamasıyla en beğenilen) arasına girmiş bir film. Aynı zamanda karakter tanımlamaları, üst-ast  ilişkisi, savaş sırasında yaşanan psikolojik travmalar, karakterler insanın üstüne bu kadar oturamaz denecek kadar gerçekçi ve gerçek gibi korkutucu. Kesinlikle ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerin başında geliyor, tavsiye ederim.

Yönetmen: Stanley Kubrick
Yapımcı: Stanley Kubrick, Jan Harlan
Senarist Stanley Kubrick, Michael Herr ve Gustav Hasford tarafından Gustav “Hasford ‘un The Short-Timers” adlı romanından senaryolaştırılmıştır.
Müzik: Vivian Kubrick
Oyuncular: Matthew Modine, Adam Baldwin, Vincent D’OnofrioR. Lee Ermey
Görüntü yönetmeni: Douglas Milsome
Kurgu Martin Hunter
Süre 116 dak Dil: İngilizce, Vietnamca Bütçe: $17,000,000

İzlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

3 Responses


 • trueogre // // Reply

  Gerçekten de mutlak surette izlenmesi gereken bir film. Ordunun ve savaşın psikolojik yönünü son derece çarpıcı bir üslupla anlatıyor. Tüm Kubrick eserleri gibi bu da tam bir şaheser.

  Bu arada “Eko”ya devam mı, bıraktın mı? ;)

 • raisondetre // // Reply

  Merhaba true ogre, seni yeniden görmek güzel :) . Evet hayattan 2 saati vermeye değecek nadir filmlerden, diğer kubrick filmleri gibi. Eko’yu bırakalı 2 seneye yakın oldu neredeyse malum sebeplerden. 2 senedir de ekşi sözlük’teyim zaten. Sosyal medyada daha çok 2 ay önce açtığım bu sitede zaman geçiriyorum. Elimden geldiğince her konuda paylaşımda bulunup yardımcı olmaya çalışarak :)

 • sfnr // // Reply

  Mrb, öncelikle çok güzel bir site olmuş bunu belirtmek isterim :) Emek verildiği sitenin her köşesinden hissediliyor.
  Filme gelirsek; filmin ilk yarısında hayattan ve askerlikten soğutan sahneler vardı. Şaşkınlıkla izledim. Bu da akıcılık veriyordu filme fakat filmin diğer yarısı için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Ben ikinci yarıda sıkıldım gibi. Yine de ilk yarısı için izlenmesi gerekir diyorum :))
  Teşekkürler, paylaşımlarınızın devamı dileğiyle :))

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.