Facebook’un yeni gelir kapısı


Evet, 104 milyar piyasa değeri olan bir sosyal paylaşım web sitesinden bahsediyoruz. Şu an 800 milyondan fazla kullanıcısı, binlerce gelir kapısı olan bir şirket haline dönüşmüş web sitesi. Benim gibi bilişim sektörüyle ilgilenenlerin rüyası bir proje. Halka arzdan sonra son 2 haftada değerinin yarı yarıya düştüğü söylense de hala çok güçlü bir platform.

Tabi bana göre hiçbir zaman maddi yönden Google, Microsoft, Ibm gibi güvenilir olamayacak da bir platform. Çünkü bu saydığım firmalar software firmaları ve borsa reel değer üzerinden hareket ediliyor. Facebook ise sanal bir değer ve her an yeni bir atılım yapmazsa insanların sıkılıp, sıkılmama oranlarına göre değeri alçalıp, yüksebilecek bir risk.

Peki bu atılım paylaştığınız yazıları öne çıkar gibi projeyle olursa sonuç nasıl etki eder?

Facebook artık yaptığımız paylaşımları herkesin ana sayfada gözükmesi için şu an Türkiye için 2 tl gibi bir ücret istiyor. Bu ücretin abartı olması bir yana, kullanıcı soğutacağını düşündüğüm için riskli bir açılım. Facebook’un açıklamasına göre önceden de bütün arkadaşlarınız paylaştığınız yazıyı göremiyordu, şimdi artık herkes görebilecek minvalinde bir savunmaya girmişler. Yani kısacası değişen bir şey yok, biz fazlası için para istiyoruz.

Gerçekten öyle mi diye düşünürken kendi çapımda minik bir deney yapmaya karar verdim. Öncelikle Facebook bu uygulamaya geçmeden 8 tane facebook accountum’dan kendi hesabımda paylaştığım bir yazının ana sayfada çıkıp çıkmadığını kontrol ettim. 16 paylaşımımdan 8 facebook accountunda ortalama 6 hesapta gördüm. En fazla paylaşımlar arasında 1 değer fark vardı.

Sonrasında “öne çıkar” paralı olduğu vakit bir daha denedim ve sonuçlarda negatif yönde bir değişim oldu. 9 paylaşımda 8 facebook accountunda ana sayfada yalnızca 4 hesapta gözüktü. Evet Facebook hiç de oynamış görülmüyor. Artık paylaşımlarımız daha az arkadaşa ulaşacak sanırım, kişi kişisel sayfamıza gelmediği sürece. Bir paylaşım için 2 tl gibi son derece gereksiz bir meblayı isteyen Facebook şirketlerle o kadar içli dışlı olmuş ki bireysel kullanıcılarına da kurumsal fiyatlar uyguluyor sanırım. 

Sonuç olarak kendi arkadaşlarımıza bile paylaşımlarımızın parayla gösterildiği bir ortama dönüşen bir sanal değer fabrikasının bu değerini uzun süre koruması için bence yanlış bir adım. Reklam olmayan bir paylaşımdan da para istemek insanları site hakkındaki düşüncesini kötü manada değiştirebilir. Umarım Facebook’un sosyal danışmanları doğru yoldadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.