Duygu ve mantığın ilişkideki oranı


Genelde ilişkinin giriş-gelişme-sonuç bütününü belirleyen orandır. Bir nevi karşı cinslerin birbirlerine karşı hissettikleri duyguların ego vakumunda kaybolmasıdır. Bütünün diğer yanı olan kadını ele alırsak; dış konseptte ne kadar duygusal kişiliğe bürünen taraf olarak görünse de aslında mantık çizgisinde sarhoşken dahi yürümeyi başarabilen kadındır. İçsel dünyalarının çözümünden bahsetmiyorum lakin durumlara yaklaşımları her zaman standarta yakındır.

Konuyu daha içselleştirmek için aynı gibi gözüken fakat manada ayrı sorular soralım önce. “bir kişiyle ilişki yaşasan bu kim olur?” ve “odada yalnız kalmak için hangi erkeği seçersin?” yükte hafif pahada ağır birinci durumda; sosyal çevre, maddi gelir etkenleri göz önüne alınarak baktığı kişiyi soyut bir ruhtan çıkarıp somut bir kazanç ve sermaye yapısına odaklar. İkinci şıkta ise beyin dış çevre, olanak ve kazanım ihtimallerinden uzaktır. Sadece ana odaklanacak kesim kırpılır mantık karesinden. Katıksız duyguların yoğunlaştığı ve soyutlaştığı dış etkenlerden sıyrıldığın mutlu olacağı kişi seçilir. bu iki mantık ekseninin birbiriyle kesiştiği zamanların, “bu kadınları anlamak evrenin tüm sırlarını çözmekten zor.” lafının söylendiği zamanlara denk geldiğini düşünüyorum.

Erkeğe aynı sorular geldiğinde her iki seçenekte birbiriyle bütünleşir çünkü bedenen sorunsuz aldatabilirken, ruhen kandırmaya programlanmamıştır. Kendi yarattığı ve yaşadığı dünyayı oluştururken unuttuğu kadının her şey olduktan sonra kazanılmayacak bir varlık olmasıdır. Kadın ise o arada ruhsal olarak aldatmaya giden bir sürece kadar farklı ve daha korkutucu bölümlerini yaşamaktadır evrenin. Güç etkenini alt edebilen ve korkunun kaynağı bilinmezlik gizemini üstün kılmıştır. Bu da bedeniyle korkutucu kimliğe bürünen erkeğin bir kadının kalbindeki gelgitlerin gizeminden korkmasına neden olur. Bu kısır döngü iki cinsiyeti birbirine muhtaç ve dengeleyici güç olarak kalmasını sağlayan evrene borçlu kılmıştır. Birbirlerinin ruhsal psikozlarında boğuluncaya dek.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.