Dostlar ile Aşçılık Serüveni


Soğuk bir cumartesi günü Efes Pilsen’in bir araya getirdiği birbirinden eğlenceli insanlarla İstanbul Culinary Institute‘de içimizi ısıtacak bir etkinlik gerçekleştirdik. Bu serüvende güzel anıların yanında çevremizdekilere gururla sunabileceğimiz ara sıcak tarifleri de öğrendik. 

 

Dostlar birarada

Değerli şefimizin neler yapılacağıyla ilgili manifestosundan sonra, gerçek bir eğitim mutfağında olduğumuzu anladık diyebiliriz. Dağıtılan tarif kağıtlarıyla beraber gün bizim için başlamış oldu. Çoğumuz ilk defa mutfağa girsek de :)

Dostlar Bir Arada Mutfak

 

 

Yaparken dahi yediğimiz anı düşlediğimiz mükemmel menüyü anmadan olmaz: Sebzeli Karides Güveç, Sebzeli Tempura, Tartar Sosu, Kalamar ve Lava Kek. Bu satırları yazarken damağımda bıraktıkları tat için onları saygıyla anıyorum. Midemde bugün huzurla uyuyun, üstünüze bir şey yemeyeceğim.

İstanbul Culinary Institute

 

 

Öncelikle Lava Kek hazırlığıyla işe koyulduk. Arada parmak hırsızlıkları olmadı değil:  

Lava Kek

 

 

Sıra Tempura için sebzeleri soymaya geldiğinde çoğumuz hünerleriyle yüzleşti diyebiliriz. Burada soğuk biralarımız serinkanlı bir müdahaleyle terimizi geçirdiler: 

Tempura yapımı

Efes Malt Dostlar Bir Arada

Sebzeli Tempura 2

 

 

Tempura sosumuzu ise kol kaslarımızı geliştirerek enfes bir şekilde hazırladık. Şefimiz; en iyi tat için yağın yüksek derece sıcaklıkta olması tercih edilirken, kullanılacak malzemelerin ise soğuk olması gerektiğini anlattı. Bunun sebebi ise kimyasal reaksiyonun optimum şekilde gerçekleşerek sosun kabarmasını sağlamasıymış. Yemek yaparken lisedeki kimya bilgimden daha fazlasını öğrendiğim için mutlu oldum: 

Tempura Sosu

 

Karides yapımında ise grubun şanslısı olarak İrem Hanım ile ekip olma fırsatına eriştim. Neşeli yemek yapmak, yemeğe de pozitif bir tat katmış olacak ki güvecimiz en beğenilenlerden biri oldu. (Övmeden geçemedim kusura bakmayın)

Karides

Gayet güzel geçen hazırlık döneminde gruplar arasında en iyi karides güveç rekabeti gözlerden okunmuyor değildi :) 

Sebzeli Karides Güveç

 

 

 

Kısık ateşte sebzelerle soteleyip karidesimizi fırına gönderdikten sonra kalamar hazırlıklarımıza hemen başladık. Yemekleri eş zamanlı yapma durumunda yine yardım almadık değil tabi: 

Kalamar

 

Kalamarımızı sirke içinde bir süre beklettikten sonra halka şeklinde kesmek ve kızartmaya başlamak için istasyonlarımıza çekildik ve uygulamaya koyulduk:

Kalamar istasyon

 

Sebzeli Tempuramız da sosuyla terbiye edildikten sonra tavada özgürlüğüne kavuştu: 

Tempura ve Kalamar

 

Fırında pişen Lava Kek’imizin de başına bir şey gelmeden sofrayı tamamlamış olduk:

Lava Kek Tarifi

 

Eğlenceli işbirliğimizin karşılığı olarak hayatımız boyunca tadını unutamayacağımız bir sofra hazırladık ve buz gibi partneriyle mutluluğun resmini tamamladık. Bir dahaki sefere bize eşlik etmek ve bu tatlara ortak olmak için sizi de Dostlar Bir Arada etkinliklerine bekleriz.

Dostlar Bir Arada Buluşma

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.