Game of Thrones


Game Of Thrones
Game of Thrones (Türkçe Adı: Taht Oyunları), fantastik ve macera türündeki ABD yapımı TV dizisi. George R. R. Martin’in “Buz ve Ateşin Şarkısı” adlı çok satan roman serisinin aynı adlı ilk kitabından uyarlanmıştır. Dizinin ilk bölümü 17 Nisan 2011 tarihinde yayınlanmaya başlamış, ilk sezon onuncu bölümün ardından 19 Haziran 2011 tarihinde sona ermiştir. 2. sezonuna 1 Nisan 2012 günü yayınlanan ilk bölümüyle başlamış olan dizi devam etmektedir. Aynı zamanda bana göre gelmiş geçmiş en iyi fantastik seriden uyarlamadır.

Konusuna gelince;

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kışbarı’nın kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtalarında ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir.

Game of Thrones

Khaleesi

Game of Thrones Khaleesi

Game of Thrones

Her hafta yayınlana bölümün linkini Game of Thrones sayfasından sizlere sunacağım;

Yayınlanan son bölüm olan 4. sezon 6. bölümü izlemek için tıklayınız.

 

 

 

4. kitabı ikiye bölerek 2 sezon halinde yayınlayacak olmaları 5. kitabında uzunluğu göz önüne alındığında en az 5 sezona daha ihtiyaç duyulduğu gösteriyor. Her yıl bir sezon yayınladıklarını göz önüne alırsak torunlarımızla beraber izleyeceğimizi söyleyebiliriz :) . Şu an 5. kitabını okuyan bir Game of Thrones fanı olarak söyleyebilirim ki bizi yine fantastik dünyanın içine sokup, hiç çıkmak istemeyeceğimiz sezonlar bizi bekliyor olacak. George R.R. Martin sağlığına dikkat et, sonsuza kadar yaşaman dileğiyle :) 
game-of-thrones-son sezon

Uzun bir bekleyişin ardından, fantastik kurgu sevenlerin son yıllardaki en büyük gözdesi uyarlama dizimiz ekranlara geri döndü. Yayınlanan bütün kitaplarını okumuş biri olarak söyleyebilirim ki, bu bekleyişi sadece yaşanacak olayları merak edenler değil, nasıl televizyona aktarıldığını görmek isteyenler de yaşadı. 4. sezon ilk iki bölüm itibariyle anlaşılıyor ki, kitabın neredeyse yarısını oluşturan  kısım dizide ilk 2 kısımda işlendi. Sanırım dizinin 7. sezonda son bulacak olması sebebiyle birçok kısmı işleyemeyecekler. O yüzden kesinlikle kitapları da okumanızı öneririm.

 

İlk bölüm yüzünü çoğu kişinin görmeye hasret kaldığı Khaleesi ile başladı desek abartı olmaz :) Thenn’lerin viral tanıtımını dizide geç de olsa görmüş olduk. Yabaniler ile birçok farklı türün birleşerek oluşturacağı topluluğun koruyucular ile savaşı merak konusu. John kardeşimizin de ileride gözcüler arasında daha iyi bir yere sahip olacağı sinyalleri geliyor gibi.

game of thrones izle

Minik Arya’mızın Tazı ile beraber maceraları bir süre daha devam edecek gibi. Gözünü kırpmadan ‘iğne’sini çalışan Glover’a verdiği intikam savaşın Arya’yı erken olgunlaştırdığını gösteriyor. Hemşehrimiz Shae ise tehlikenin bitmediği Westeros topraklarından ayrılma yerine Tyrion ile kalmayı tercih etse de uzun sürmeyecek gibi. Diğer üyemiz Jamie ise tek koluyla olan iç savaşını sürdürdükçe kendine gelmesi vakit alacak. Bolton’un üvey oğlu piskopat Ramsey’in hain Theon’u düşürdüğü hale üzülse mi sevinse mi bilemiyor insan. Kısacası her şeyiyle kendini özleten serimizi nasıl başlarsa başlasın artı puan ile gireceğinden, ortalama üstü bir bölüm oldu diyebiliriz.

game of thrones john snow

 

 

İkinci bölümün “The Lion and the Rose” olan adını “The Lion vs the Rose” olarak değiştirsek aslında sezonu tanımlamış oluruz. Çünkü yaşlı Tyrell teyzemiz ile Tywin amca arasındaki gizli yer yer açığa çıkan çatışmayı görmek için izlerken ekrana bakmak yeterli. Diğer yan hanedanlarla birlikte soğuk savaş dönemine yelken açıldı diyebiliriz bir bakıma.  Oberyn Martell ise gerek sözleriyle gerekse icraatlarıyla Dorne’un kanını yerde bırakmayacak gibi gözüküyor.  Stark Hanedanın varisi Brann’in yolculuğu ise bize serinin anahtarını sunacak izlenimi veriyor. Tabi söylemeden geçemeyeceğim, Cersei ve Margaery’in güzellik yarışı da bu bölüm damga vurmadı değil :) 

 

cersei wedding

Margaery Düğün

Gelelim belki de sezonun en önemli olayı olacak olan “Poison Wedding” olayına. Bu ismi takmamdaki amaç Robb’un katledildiği “Red Wedding” den beri hiçbir düğünün mutluluk getirmemesi. Başından sonuna kadar belki de hanedanın tek sevilen üyesi Tyrion’ı hedef tahtasına koyup Joffrey’in başına geleceklerinden sorumlu tutulacağı belirtileri gösteriliyordu.

joffrey ölüm sahnesi

Ne yazık ki(izleyenlerin %99’unun da sanırım üzüldüğünü söyleyemeyiz) Joffrey’in Tyrion’a düğün boyunca yaptığı mobbinglerden sonra ki en son kadeh taşıyan uşağa çevirmişti, doldurduğu kadehten boğularak ölmesiyle Lannister hanedanını belki de serinin başından beri en zor günlerin beklediğini söylemek yanlış olmaz. Bu arada düğünde bazı kişilerin attığı yalandan bağırtıları da bir yere not etmek gerek. Sansa’ya bir umut doğması da bölümün güzel yanlarından biri oldu açıkçası. 

game of thrones joffrey ölümü

6. bölüme kadar ki süreçte görülüyor ki Tyrell ve Lannister hanedanı arasındaki savaş iyice gün yüzüne çıkmaya başlarken yeni taktik kılıçları sahaya sürülecek gibi. Kartal Yuvası’nda ise Sansa’ya teyzesinin beslediği duyguların gel git olması yüzünden yine Stark Hanedanı’nın şansının yaver gitmediğini söyleyebiliriz. Bran’in kuzgun yolculuğunda karşılaştığı kargaların yolunu şaşırmış olması biraz hedefine varmasını aksatsa da vazgeçmeyeceğini gözler önüne sermesi açısından önemliydi.  Arya ve Tazı’nın maceraları ise şahsen beni oldukça güldürüyor. 1 sezon önce ikisinin yanyana gelip birlikte savaşacağını(zorunluluktan da olsa) söyleseler hepimiz gülerdik sanırım. 

arya ve tazı

6. Bölüm’e geldiğimizde aslında kitaptan ne kadar çok bölümün atlandığını net bir şekilde görüyorsunuz. Okuyanlar için biraz üzücü bir durum olsa da(hayal ettikleri sahneleri görmek açısından) yine de Asha’nın güzel oyunculuğu ile unutturdu diyebiliriz. Khaleesi’nin Meeren’i almaktan çok yönetmenin zor olduğunu öğrenmesi kısa sürmedi. Özellikle ejderhaların yarattığı hasara ve korkuya bir çözüm bulması gerekecek gibi gözüküyor.

khaleesi

Sör Davos’un Bravoos’un Demir Banka’sına yaptığı konuşma ile Stannis’e yardım etmeyi kabul ettirmesi takdire şayandı. Bölümün en can alıcı noktası ise Tyrion’un yargılanma sahnesiydi. Şahsen ben Ned Stark’ın ölümünden beri dizide bu şekilde duygu yoğunluğu yaşadığımı hatırlamıyorum. Özellikle hemşehri Shae’nin tanık olarak çıkarken Tyrion’un yüz ifadesi söze gerek bırakmıyordu. Mükemmel yazılmış replikler ve Tyrion’un son anda ters köşe yapmasıyla hevesi kursakta bırakan bir son oldu bölüm için.  Bakalım Tyrion için savaşan hangi süpriz isim olacak :) 

game of thrones 4. sezon 6. bölüm izle tyrion

game of thrones 4. sezon

Neredeyse 1 yılı bulacak klasik sezon arası bekleyişimizin başladığı şu günlerde, biz de bu sezon yaşananları tekrar hatırlayıp yeni sezon öncesi kafamızı toparlayalım dedik. Kitabını da okuyan biri olarak söyleyebileceğim bir şey varsa o da kesinlikle her diziyi izleyenin tekrar kitabı okuması gerektiğidir. Çünkü bu zamana kadar diziye ayrılan en büyük bütçenin bile maalesef kitabın o zekice kurgulanmış ve detaylandırılmış ayrıntılarını anlatmaya yetmemiş olması durumunu yaşıyoruz. Bu da doğal olarak insanların kafasında “Yabaniler neden güney açıkken az kişi saldırdı?” gibi sorulara neden oluyor. Hatta bu durumla ilgili George R.R. Martin amcamızın da bir röportajı var. 6. bölüme kadar ki genel kritiği buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Şimdi bizi şoka girmiş bir halde yeni sezon bekleyişine sokan son 4 bölümü inceleyelim: 

game-of-thrones-4. sezon 7. bölüm izle

7. bölümde Littlefinger(nam-ı diğer Serçeparmak) amacına ulaştı diyebiliriz Eyrie’de. Sansa’ya verdiği hayat dersinin ardından öperken, ona ezelden aşık Lysa teyzesinin durumu görüp çılgına dönmesi arasından geçen süreç, uçurumdan düşmesinden kısaydı diyebiliriz. Serçeparmak’ın Sansa’yı teyzesi Eyrie’nin meşhur uçurumundan atacakken Lysa’yı sakinleştirdikten sonra aşağı fırlatması yine kitapta atlanılan bir şekilde gerçekleşti.game of thrones 4. sezon 7. bölüm Merak edenler için kitapta aynı zamanda Şarkıcı denilen sapıklığıyla ün salmış bir karakterde odadayken bu olay gerçekleşiyor ve sonrasından suç bu karaktere atılıp zindana atılıyordu. Tabi bu şekilde gerçekleşmeyince herkesin aklında sadece Sansa’nın ifadesiyle nasıl Serçeparmak’a güvendiler şüphesi oluştu. Dediğimiz gibi kitap bu konuda eksiklikleri tamamlamak için belirleyici etken.

game of thrones jon snow

Jon ise duvarda farklı bir savaş verdi bu bölüm. Kendini Slynt ve Sör Alliser’a kanıtlama macerasında şimdilik darbe alsa da zafer yakın diyelim :) Arya ile Hound(Tazı)’nın hikayeleri kimi zaman zevkli olsa da kimi zaman da izleyiciye diğer karakterler kadar zevk vermediği için hemen bitme hissi uyandırıyor. Ama Arya’nın artık gitgide çocukluktan çıkıp, zorlu hayat koşullarına bütünüyle uyum sağlamaya başladığını söyleyebiliriz.

oberyn game of thrones

 

Gelelim Tyrion’a; Jaime ile babasının teklifini reddedip adaleti dövüş ile isteyince Bronn’dan ilk darbeyi yemişti. O an hayal kırıklığı bakışını görmek gerçekten üzdü bizi. Ama yardımına intikam ateşiyle yanan bu sezonun en çok sevilen karakterlerinden Oberyn Martell yetişti. Son bölümdeki konuşmalarının bütün izleyiciyi kitlediği yadırganamaz.

game of thrones 8. sezon

8. bölüm için son 8 dakikası haricinde sezonun en durgun geçen bölümüydü diyebiliriz. Sam mecburen yabanıl sevgilisini Kara Kale’ye yakın bir köydeki hana bırakmak zorunda kalmıştı. Tabi Kuzeyin Ötesindeki Kral Mance Rayder’ın duvara bu kadar yaklaşmışken yapabileceği en kötü hareketlerden biriydi ve beklenildiği gibi köye saldırıldı. Neyse ki kadın ve bebek Ygritte’nin iyiliği sayesinden kurtulmayı başardı. Daenerys tarafında ise Missandei ile Lekesizler’in başı Grey Worm’un tatlı kurlarını izledik. Gri Solucan’ın hadım edilmiş olması böyle durumlarda bir üzülme yaratıyor tabi.

game of thrones 8. sezon izle

Gelelim meşhur sahneye. Cersei’nin Mountain’i ile Red Viper(Oberyn Martell) kapışmasına. Oberyn Martell’in müthiş estetik ve hızlı hamleleriyle beraber izleyiciler dövüşün galibini tahmin ettiklerini düşünürken yine George amca bize son şakasını yapmış oldu. Tabi burada zehirli mızrağıyla Dağ’ı yere serene kadar geçen süreçte öldürülen kardeşi Elia’nın adını söyletmek ve daha fazla acı çektirmek için Dağ’ı hafife almasının bedeli ağır oldu diyebiliriz. Hatta bir ara dövüşün sonunu bilen okurlar bile Dağ’ın yenileceğini düşünürken o son gücüyle Oberyn’i yere devirip insandışı bir şekilde öldürdüğü sahne uzun süre hafızalardan silinmeyecek gibi. Ne diyelim; intikamı da uzatmamak lazım. Seni sevmiştik zehir dostu.

game of thrones tyrion

9. bölümün tamamı artık beklemekten donmaya yüz tutan yabanıllar ile Gece Nöbetçi’lerinin savaşına ayrılmıştı, iyi de oldu. Diziyi çünkü savaş sahneleri için takip eden azımsanmayacak bir kitle de yok değil. Tabi doğal olarak bütçeyi fazla zorlamamak adına bu sahneler kısa tutuluyorken ilk defa neredeyse 45 dakika sürmesi, sanırım herkeste doygunluk yaratmıştır. 

game of thrones 9. bölüm

Savaşa gelince; Mance Rayder yapabileceği en mantıklı hamleyi yaparak en iyi birkaç yüz adamın surun güneyine gönderiyor ve 200 bin kişilik ordusunu da surun bulunduğu kuzey tarafında konumlandırıyor. 400 kadar adamını da dikkatleri dağıtmak için öleceklerini bildiği halde duvara tırmandırıyor. Eğer plan işlerse Kara Kale’nin güneyinde sur olmadığı için buradan kolay bir şekilde girip zaten sayıları az olan nöbetçileri öldürecek olan adamları sur kapılarını bu dev orduya açabilecekler.

game of thrones ygritte

Plan güzel olmasına karşın Jon önceden bu planı öğrendiği için Gece Nöbetçileri tedbiri almış bulunuyor ve önemli kuvveti güneye kaydırıyorlar. Böylece kuzey tarafında zaten duvar kendisi savunurken, güneydeki birlikleri durdurmayı başarıyorlar. Tabi ki sahne ve yaşananlar bir bölüme sığdırılmaya çalışıldığı için akıllara izleyiciler tarafından soru işareti takılıyor. Neden yabanılların güneyden saldırmadığı gibi. Bunun nedeni ise güney tarafının 200 bin kişilik bir ordunun geçecek kadar geniş olmaması. Hatta iki kişi kapıdan aynı anda bile geçemiyor. Bu yüzden zaten Mance en iyi ve hızlı adamlarını bu tarafa yönlendiriyor. Yani gördüğümüz devlerin, mamutların o taraftan geçmesi imkansız. 

game of thrones 9. bölüm izle

Devleri, mamutları ve diğer bilimum insandışı varlıkları az da olsa görmek mutlu etmedi değil. Özellikle devin babasının öldüğünü görünce kapıyı kaldırıp saldırma sahnesi takdire şayandı. Diğer güzel sahne de duvarın üstüne yerleştirilen çapanın harekete geçme anıydı. Jon Snow’un Syt ile teke tek dövüşü ve sonunda galip gelmesi de güzel bir enstantane oluşturdu. Ygritte’nin ise oku elinde Jon’u vurmayışı, sonrasında ise çocuğun okuyla hayata veda etmesi hepimizi üzdü diyebiliriz. Ne diyelim “You don’t know nothing Jon Snow”

game of thrones 4. sezon 9. bölüm ygritte

Aslında her sezon dizinin finalleri 9. bölüm gibi gerçekleşse de, ilk defa bir final bölümü herkesi tatmin etmiştir diyebiliriz. Gerçekten her yönüyle final gibi bir finaldi. Kitaba yetiştirmek ve karakterlerin olaylarını aynı zaman dilimine bağlamak için film tadında bir son bölüm izledik diyebiliriz.

game of thrones final stannis

Jon Snow bir önceki bölümde çıktığı Kara Kale’den bir daha dönemeyecek hissi uyandırsa da sanırım o his Mance Rayder’ın misafirperverliğini gördükten sonra herkeste dağıldı. Mance sanki şu an krallıkta hak iddia eden adayların hepsinden daha çok hak ediyor gibi. Jon’a önerdiği anlaşma sırasında Jon’un bıçağa sarılıp öldürmeye çalışması epic fail bir durum oluştursa da hiç beklenmedik şekilde dışarıdan gelen atlı sesleri olayı yarıda kesti. Stannis Baratheon’un herkesin kendisini unuttuğu anda binlerce atlıyla Kara Kale’ye yardıma gelmesi finalin ilk büyük bombası oldu. İster istemez Gece Nöbetçileri’nin çaresizliğini düşünerek yüzünde gülücükler açıyor insanın. Buna karar verme anı dizide atlanılsa da Davos Seaworth’un rolü büyük. Stannis’in kızından okumayı öğrendikten sonra kuzgunlardan gelen haberlere bakarken Kara Kale’den gelen haberi Stannis’e “Eğer kral olduğunu göstermek istiyorsan, öncelikle bu büyük tehlikede halkının yanında olmalısın” telkiniyle aldırdığı gerçeği var. Sonuç olarak şimdilik kuzeyde savaş Mance’in rehin alınmasıyla bitmiş gözüküyor. Jon ile Stannis’in konuşması ise ileride Kara Kale’de yetkinlik konusunda ipucu verecek detaylara sahip diyip biraz güneye inelim. 

game of thrones 4. sezon 10. bölüm izle

Podrick reis ile Brienne’nin Arya ve Sansa’yı aramak için Eyrie’ye az bir mesafe kala Arya ve Tazı ile karşılaşması gerçekten farklı bir süpriz oldu. Podrick’in atlarla olan üst düzey deneyimi sayesinde atların bağını yanlış bağlayıp ikisinin de kaçması yüzünde yürümeye devam ederken, kılıç ile dans eden küçük bir hemcinsine görmesi Brienne’nin afallamasına sebep oldu. Eyrie’ye nasıl gidileceğini sorup, kılıçlar hakkında sohbet ederken arkadan gelen Tazı da durumu tamamladı diyebiliriz. Podrick’in Tazı’yı tanıması ve sonrasında Arya olduğunu anlamaları, Arya’yı da biraz ikileme düşürdü. Brienne’nin annesine yemin ettiğini söylemesine karşılık Tazı’nın Lannister altını bilgisi küçük Stark’ımızı tarafsız kalmaya zorlamış oldu.game of thrones 4. sezon final bölümü arya Sonrasında aylar gibi gelen kılıçla başlayıp yumruklarla biten dövüşte Brienne’nin Tazı’yı uçurumdan aşağı yuvarlaması en sonunda yüzü yanık dostumuzun sonunu getirdi diyebiliriz. Tazı’nın tüm kışkırtmalara karşın Arya’nın acısına son vermemesi ise yaşananları unutmadığının göstergesiydi.Sonrasında Braavos’a yelken açan gemiye elindeki akçe ve “valar morghulis” biletiyle binmesi kızımızın yeni sezonda da boş durmayacağını gösterdi.

game of thrones braavos arya Khalesi ise maalesef bebeğin ölümünden sonra ejderhaları zincirlemek zorunda kaldı. Üzüldüğü sahneye benim kalbim dayanmadı o yüzden kısa geçiyorum. Bran da en sonunda üç gözlü kuzgunun götürdüğü yeri bulup, ileride kendisine çok farklı özellikler katacağı yere gelmiş oldu. Yürüme hevesiyle çıktığı bu yolda uçmayı öğrenecek olması da ayrı bir merak uyandırdı.

game of thrones bran forest

King’s Landing ise finali tamamlayan en büyük olayların sahibiydi bu bölüm. Cersei’nin babasının evlenme diretmelerine karşın Jaime ile olan ilişkisini ilk defa kendi ağzından söylemesi ve Tywin amcanın yüz ifadesi görülmeye değerdi. Sonrasında ise yasak aşklarını Jaime’ye devam ettireceğini söylemesi, tek kollu abimize biraz moral oldu. Sezonun belki de en büyük olaylarından biri de bölümün sonlarına doğru Varys ile Jaime ortak yapımı sayesinde yaşandı. Efsanemiz Tyrion hücresinde ölümü beklerken, meşale ile gelen Jaime’nin kurtarmaya geldiğini söylediğindeki hali on kere izlenir.

game of thrones 4. sezon final jaime Sonrasında birbirlerine sarılmaları ise içten bir şeyler götürdü. Kapıda bekleyen Varys’in yanına çıkacakken belki de ilk defa mantığının bu kadar kalbine yenik düştüğü bir anı izledik. Fazla kişinin bilmediği Kral Eli’nin odasına gizli bölmeden girdiğinde babasının yerine yatakta yatan bir kadını farkettiğinde sanırım o da kimin olduğundan habersizdi. Tam da bu anda kadraja giren ablamızın Sibel Yenge(Shae) olması hem bizi hem de Tyrion’u derinden yaraladı. Gazetelerimizin üçüncü sayfa haberleri gibi aile için bir katliamın başlangıcıydı adeta. Shae ile aşk acısının ölüm ile boğulmasından sonra, yatağın kenarına oturup özür dilerimi yine içimizi acıttı.game-of-thrones-sezon 4 final tyrion

Vakit kaybetmeden piskopat Joffrey kardeşimizin crossbow’u ile babasını tuvalette yakalaması kalbimizi hızlandırmaya başlamıştı ki, ben koskoca Tywin’i o halde görünce gülmeyi koyverdim açıkçası. Babasının ikna etme çabalarına karşın Shae’ye ikinci “whore” diyişinden sonra ilk okunu atması yeni bir şok dalgası yarattı. İkinci ok ile beraber işini bitirdikten sonra Varys’in ayarladığı gemiye binip belki de bir daha geri gelmemek üzere gitti bu yalanın hüküm sürdüğü yerden.

game of thrones 4. sezon tyrion babasını öldürme sahnesiTabi kalede ışıkların yandığını görünce Varys’te tehlikeye girmeyip aynı gemiyle topukladı desek yanlış olmaz :) Bu arada sanırım bölümün tek eksiği Tyrion’u babasını öldürdükten sonra söylediği özlü sözdü: “But the stink that filled the privy gave ample evidence that the oft-repeated jape about his father was just another lie. Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold.”game of thrones 4. sezon varys

Diğer sezonların kritiği ve yeni sezonun haberleri için Game of Thrones sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yeni sezonda yeni kritiklere yelken açmak dileğiyle. Kış çabuk gelsin :)

 

9 Responses


 • raisondetre // // Reply

  Şimdi de biraz bölüm analizi yapalım;

  2. sezon ilk bölümü itibariyle neredeyse a clash of kings kitabının yarısına gelmiş dizidir. sanırım 2. sezonda birkaç kitabın toplamı bir karmaşım yapacaklar. bölüme gelirsek;
  sanırım en ayar veren sahnelerden biri cersei’nin genelev sahibine verdiği ayardı. bir diğeri de bizim küçük robb’un jamie’yle olan sahnesi sanırım. gerçi o kurt bana da gelse daha farklı bir tepki gösterirdim. ayrıca robb’un annesi ile olan konuşmasında bir kralın gerekirse annesinin duygularını bile kullanması gerektiği göz önüne çıkıyor.

 • raisondetre // // Reply

  ilk bölümü hakkında yazdıklarımdan sonra, ne kadar hızlı başlamışsa her kitabın bir sezona yayılması için olay örgüsünü o kadar yavaş işlemeye başlamışlardır. biraz sıkıcı ve aksiyondan uzak olsa da bugünkü quarth’ın görüntüsü bile üzerinde ne kadar uğraşıldığı hakkında ipucu veriyor dizinin. bu yüzünden her zaman izlenilmeyi hak eden nadir yapımlardan.

  — spoiler —
  kızıl kadının karnın çıkan gölge stannis’e ait gibi geldi bana. çok farklı oyunlar dönecek, dizi daha yeni başlıyor.
  — spoiler —

 • raisondetre // // Reply

  2. sezon 6. bölüm için birkaç şey söylemek gerekirse;
  — spoiler —
  Theon Greyjoy’un winterfall krallığının çok uzun sürmeyeceği aşikar. Bunu sanırım Robb’tan piç oğlunun işi yapabileceğini söyleyen Frey hanedanlığı bitirecek lakin karşılığında ne isteyecekler orası muamma. Aynı zamanda kafama takılan sorun; Frey’lerin hiçbir zaman sadakatinin güvenilir olmadığı. Yabani kız yabanilerin kimseye bağlı olmadığı tezini çürütecek gibi görünüyor. Saf ve tecrübesiz theon herkese inanmaya devam ederse sonunun çok kötü olacağı aşikar. Sonuç olarak 2. sezon büyük savaş olarak sadece stannis ile lannister’ların muhaberesini içerecek gibi görünüyor. Robb Kışbarı sorunun çözdükten sonra ancak 3. sezon’da son savaşa yer gelir gibi bir durum oluştu. Khaleesi’nin ejdarhalarını kim çaldıysa, geri gelmesi çok uzun sürmeyecek gibi. Çünkü quarth’a giriş var, bir şey çıkarmak zor.
  — spoiler —
  Gelecek bölümü merakla bekliyoruz.

 • raisondetre // // Reply

  2.sezon 7. bölüm analizine gelirsek;

  — spoiler —
  Bu sezon aslında beklenildiği gibi son 3 bölümde büyük savaşların yaşanacağını gösterdi. Sanırım Stannis baretheon-Joeffrey lannister savaşı bu son 3 bölüme yayılıp, galibiyle Robb Stark’ın savaşacağını düşünüyorum. Filmde konuşma ve karakter tahlilleri kitaba cuk oturmasa da, savaşların ve sürelerinin en azından aynı olduğu gözüküyor. Theon Greyjoy’un elinden kaçan Stark hanedanı selefleri Bran ve kardeşi Rickon’un bölümün sonundaki asılma sahnesindeki cesetler olmadığı zaten Theon’un bakışlarından belli oluyor ki Bran tahminimce ileride dizinin merkezine oturan karakterlerden biri olacak. Qarth’taki o büyücü herkes gibi benim de tüylerimi ürpetti kitabı okuduğum halde. Harikulade bir sahne çekimi olmuş. Ama hatırladığım kadarıyla kitapla çok fazla örtüşmüyor. Sonuç olarak bu sezon olaydan ziyade karakterleri zihinlere oturtmak adına daha çok yer tutacak gibi.
  — spoiler —
  Gelecek bölüm aksiyonun başlangıcı olacak gibime geliyor.

 • raisondetre // // Reply

  2. sezon 8. bölüm:
  — spoiler —
  Söylenecek fazla bir dinamik olay yaşanmasa da bu aynı zamanında serinin en aksiyonsuz kitabı olan ” A clash of kings” in sezonu olduğu için pek yadırganacak bir durum değil. Jamie Lannister’ın bırakılışının sebebinin tek başına çocuklar olduğunu düşünmesem de, eğer atlılar geri getiremezse Robb ve Kuzey Krallığı(King of The North) için büyük bir stratejik hatanın başlangıcı demek olacak. Gerçi son 2 bölümde öğrenebileceğimiz tek durum Stannis’in savaşı olsa da, gelecek sezon için Stark’ların elindeki kozun gitmesi başlarına dert açacağa benziyor.
  — spoiler —

 • raisondetre // // Reply

  2. sezon 9. bölüm olay analizine gelirsek;
  — `spoiler` —
  A clash of kings’ten beklenildiği gibi Stannis Baretheon, önce wildfire sonrasında ise Tywin Lannister’ın gazabına uğrayarak hak ettiği bir mağlubiyet almıştır. Joeffrey’den daha fazla hak ettiği kesin lakin kardeşi Renly’yi kırmızı kadının büyüsüyle öldürmesinden sonra bence haklılık payı azaldı. Mükemmel bir asker olabilir lakin demir tahtta yönetici olmak biraz da entrika bilgisi gerektiyor. Savaşta yanına kırmızı kadını almaması en büyük hatasıydı. Tyrion beklenilenden çok üstün bir kumandan olarak göze çarptı. Hele ki içerideki askerlere yaptığı “kendiniz için savaşın” temalı konuşması muhteşemdi. Artık savaşı demir taht üzerinden kumadan edeceğini düşündüğüm Tywin Lannister’ın gelmesiyle biraz olsun gözden düşeceği de aşikar.
  — `spoiler` —

  • Lilian // // Reply

   Gee willeikrs, that’s such a great post!

 • dududukkkkkkk // // Reply

  Nice post at Game of Thrones | ÇaÄŸrı Kaçmaz. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful info particularly the last part :) I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and good luck.

 • raisondetre // // Reply

  3. sezon 10. bölüm olay analizine gelirsek;
  — `spoiler` —
  Uzun bir ayrılığa yelken açtığımız şu aralarda yine klasik olarak finalden önceki bölümünün final tadında olduğu bir sezon vardı. Red Wedding ile Robb ve Kuzey Lordlarının katledilmesiyle Stark Hanedanın taht üzerindeki iddiası darbe almış oldu. Bolton ve Freyler’in ortak hainlikleriyle silahın girmediği düğünde katledildiler. Lannisterlar bu hamle ile kozlarını güçlendirse de Sur’a yardıma giden Stannis Baratheon dengeleri değiştirecek gibi gözüküyor.
  — `spoiler` —

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.