City Of God


Brezilya’nın varoşlarında büyüyen çocukların yaşadığı travmayı film sahnesinden çıkarıp, gerçekçiliği ile hayatımızın içine izinsiz giren bu film, tartışılmayacak derecede insanın içine işleyen sahnelere ve anlatıma sahip. 1960’larda inşa edilmiş ve 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan “Tanrıkent”te organize suçun destansı tarihini izleyicilere en yalın haliyle aktarıyor her sahnesinde.

cicade de deus

Her film insanda derin izler bırakabilir. Ama sizi oturduğunuz koltuktan Rio’nun ghettolarına götürmek için gerçek ve senaryo dengesini en doğru şekilde sunmak gerekir. Orjinal ismiyle Cidade De Deus bunu başarabilen nadir filmlerden. IMDb’de hak ettiği yerde olsa da, izleyiciler arasında pek bilinmemesi ise şaşırtıcı bir durum. Halbuki rahat yaşamımızda sosyal medyadan sokak çocuklarının ekmeğini yerken, dışarıda gördüğümüzde yüzümüzü buruşturan insanlığa evrilen bizim için gerçek bir empati serüveni yaşayabileceğimiz nadir yapımlardan. 

70x100ny kred.FH10

 

Film aynı zamanda bir sorunun daha cevabını veriyor iç fikrinde: “İzole edilmiş mahallelerin tek çaresi suç içinde hayatta kalmaya çalışmak mıdır?” Bunun cevabını ise bizim yaratıp yine bizim içinde bulunduğumuz sistemi sorgulayarak bulmamız mümkün.

tanrı kent izle

 Bütün film boyunca izlediğiniz sahnelerin gerçek yaşanan olaylardan alındığını öğrendiğinizde ise bu soruya aradığınız cevaplar daha ciddi bir durum haline geliyor. Pazar gününüzü evinizden çıkmadan Ghetto mahallelerini deneyimleyerek yaşamak istiyorsanız, Cidade De Deus iyi bir tercih olacaktır.

city of god izle

Vizyon Tarihi: 2003

Yapımı : 2002 ABD, Fransa, Brezilya

Tür :Dram , Suç

Süre: 130Dak.

Yönetmen : Fernando Meirelles,  Kátia Lund

Oyuncular : Alice Braga ,  Alexandre Rodrigues 

Filmi izlemek için buraya tıklayınız. Daha fazla yabancı film izlemek için Yabancı Filmler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İyi seyirler…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.