C# ile Vize-Final Ortalama Hesaplama


Kodlamaya yeni başlayanlar ve ilgi duyanlar için kısa sürede oluşturabileceği bir ortalama hesaplama programı yapacağız. Öncelikle yeni studiomuzda yeni bir form application oluşturuyoruz.

vize final ortalama hesaplama

Karşımızda boş bir form ekranı göreceğiz. Bunun üstüne çift tıklayarak cs yani kod tarafına ulaşabiliriz.  Şimdi form tarafımızda birkaç düzenleme yapalım. Önce formumuza toolbox’tan seçtiğimiz üç tane text box ekliyoruz. Bunlar ekrana iki vize bir final notu girmemize yardımcı olacaklar.  Sonrasında 5 tane label ekliyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bunlardan üçü sadece vize ve final bölümlerini belirtecekken diğer 2’sine methodlarla atanmış değişiklikleri göstereceğiz. Bu sebeple ileride karışıklık olmaması için her zaman eklediğiniz araçlara özel isimler vermenizi öneririm.(label1 yerine vize gibi.  Bu işlemi kod kısmından yapabileceğiniz gibi design bölümünde sağ tarafta bulunan properties’ten de yapabilirsiniz.) Son olarak bir de hesapla butonu koyuyoruz.

c# ile uygulama oluşturma

Şimdi biraz projemizin kod tarafına göz atalım. Karşımıza herhangi bir değişiklik yapmamışsak forma iki kere tıkladığımızda yukarıdaki görüntü çıkacaktır. Uygulamamıza verdiğimiz değerlerle ortalama hesaplatmak için aşağıdaki tanımlamaları yapacağız: 

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{

 1. double vize1, vize2, final;
 2. vize1 = Convert.ToDouble(textBox1.Text)*1/4;
 3. vize2 = Convert.ToDouble(textBox2.Text)*1/4;
 4. final = Convert.ToDouble(textBox3.Text)*1/2;
 5. Hesap.Text = Convert.ToString(final + vize1 + vize2);
 6. if ((final+vize1+vize2) < 50)
 7. {
 8. Sonuç.Text = "Kaldınız";
 9. }
 10. else 
 11. {
 12. Sonuç.Text= "Geçtiniz";

}
}

c# convert etme

Kodu adım adım açıklarsak: 

İlk adımda double değişkeni ile kullanıcının gireceği değerleri tanımlıyoruz.

2. 3. 4. 5. adımlardaHesapla’ butonumuza tıkladığımızda önceden oluşturduğumuz olduğumuz textboxlara girilen değerleri sizin de farklı bir şekilde oluşturabileceğiniz bir formülle convert ediyoruz.  

6-12  adımlarda girilen 3 notun toplamının 50’den büyük olması durumunda “Geçtiniz” küçük olması durumunda ise kaldınız çıktısını vermesini istedik. Siz de isterseniz buraya farklı değerler atayabilirsiniz. Programızın son hali şöyle oldu: 

final hesaplama programı

Arayüz tasarımı tarafına biraz girmek istediğimizde ise projemizin design tarafına geçip, properties sekmesinden istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Arkaplanı değiştirme istiyorsak Appearence’nin altındaki BackgroundImage’a tıklayarak istediğimiz resmi seçtikten sonra konumu da hemen altındaki layout butonuyla seçebiliyoruz. Butonların üzerine bir kere tıkladığımızda kendi properties sayfaları açılacaktır. Burada klasik imleç yerine el imgesi çıkarmak için cursor bölümünde değişiklik yapabilir, arka rengini BackColor, yazı rengini de ForeColor ile düzenleyebiliriz. Image sekmesinde de istersek butonlara resim atayabiliriz. Kısacası yüzlerce farklı varyasyonla projenizi renklendirebilirsiniz. Orası yaratıcılığınıza ve sabrınıza kalmış :) 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Projemizin son hali şu şekilde oldu: 

ortalama hesaplama projesi c sharp

Umarım keyifli ve yararlı bir yazı olmuştur. Daha fazla uygulama örneği için C# sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.