C# ile Sayısal Loto Uygulaması


Bugün eğlenceli bir mini uygulama ile çalışalım istedik. Sayısal Loto oynamaya giderken evde kendi çekilişinizi yapıp, sayıları belirleyebileceğiniz bir uygulama göstereceğim. Genellikle C# dersinde hocaların da ödev olarak vermeyi tercih ettiği yapılardan biri olabiliyor. Şimdi adım adım oluşturalım:

1- Öncelikle Visual Studio’nun kullandığınız versiyonunu açıp (Visual C#) File-New-Project-Windows Form Application’u seçiyoruz.

SayisalLoto Uygulaması C Sharp

2- Karşımıza bir tane boş form çıkacaktır. Bu formun için sol tarafta bulunan ToolBox’tan 6 tane label ve bir tane button ekliyoruz. İsimlerini sağ taraftaki properties bileşeninden değiştiriyoruz.

c sharp buton isim değiştirme

3- Bir sonraki adım olarak oluşturduğumuz butona tıklayınca karşımız arayüzün arkaplanı yani kod tarafı çıkacaktır.  Aşağıdaki resimde sarı ile çizerek gösterdiğim, oluşturduğumuz buton’un bulunduğu kod bölümüne belirtilen kodu yazıyoruz. 

Random number = new Random();
label1.Text = number.Next(1, 50).ToString(); 
label2.Text = number.Next(1, 50).ToString();
label3.Text = number.Next(1, 50).ToString();
label4.Text = number.Next(1, 50).ToString();
label5.Text = number.Next(1, 50).ToString();
label6.Text = number.Next(1, 50).ToString();

sayısal loto kodları

Random ile yeni bir nesne yarattıktan sonra kullandığımız 6 label için hangi sayılar arasında rastgele hareket edebileceklerini belirten kısa bir kodlama yazmış olduk. İşlememiz bu kadar. Şimdi sayıları programa seçtirmeye başlayabiliriz :) 

Sayısal loto programı

 

İsterseniz uygulamanın arayüzünü sağ tarafta bulunan properties’ten değiştirerek daha kullanıcı dostu yapabiliriz. Arka plan için BackgroundImage sectionına tıklayarak bilgisayarımızdan bulunan bir resmi seçebiliriz. Programlamanın başındaki kullanıcılar için Icon, Background, Font, Text gibi genel değişiklikleri düzenlemek yeterli olacaktır. Properties’de yapılacak kısa bir araştırma ile fazlasıyla kolay olduğunu göreceksiniz.  Kısa birkaç değişilikten sonra :

Sayısal Loto Oyunu Çağrı Kaçmaz

 

C# dilinde daha fazla uygulama örneğine göz gezdirmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Hepinize eğlenceli bir yazılım serüveni dileğiyle.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • dudas // // Reply

    Sayisal lotoda ayni sayilar gelebiliyormu? Senin yazdigin koda gore 2 sayi hatta butun sayilar bile ayni olabilir.

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.