Bulut Bilişimin Avantajları ve Türkiye’deki yeri


 Bulut bilişim (Cloud computing) son zamanlarda adından sıkça söz ettiren, çevrimiçi ortamda bilgi paylaşımı yapılmasını sağlayan hizmetlere verilen genel isimdir. Gelişen süreçte bulut bilişimin aslında bu kadar yaygınlaşmasındaki en önemli konu hizmet vermek için klasik servis altyapısı gerektiren standart sunucuların maliyetlerine ihtiyaç duymamasıdır. Günümüzde ekonomik ve kullanışlı olan her şey gibi yükselişini sürdürmektedir.

bulut bilişim nedir

  Dünyada artık birçok işlevin internet üzerinden yapılabildiği ortamda, bulut bilişim de veri depolama sektöründe önemli yer edinmiştir.  Bunların en bilinenleri ve neredeyse hepimizin kullandığı; Google’ın Docs gibi çevrimiçi dosya paylaşım servisi,  Microsoft’un SkyDrive’ı , Apple’ın iCloud servisidir.  Dünyada her sene Forbes’in verilerini zorlayan şirketlerin hepsinin kullandığı bu hizmet, artık zamanla PC gibi somut veri depolama araçlarının azalmasına, daha az yer ve masrafla daha çok veri depolamansını sağlamıştır. Türkiye’de de bu değişim rüzgarının gürültüsü ve telaşı özellikle IT sektöründe günden güne artmaktadır.

daha.net bulut bilişim

  Dedicated Serverlara göre ortalama 5 kat daha fazla fiyat avantajı bulunan Cloud Serverları seçerken ülkemizde bu durumun yeni olmasından faydalanıp müşteriyi sömürmeye çalışan firmalar da yok değil.  Bu yüzden genellikle iyi araştırıp, en fazla özellik barındıran ve teknik desteği sürekli olan bir firmayı tercih etmelisiniz. Kendisinden daha büyük firmalara göre daha avantajlı teklif ve yazılım desteği sağlayan daha.net bulut bilişim konusunda ilk tercihim oldu diyebilirim. AntiVirus ve AntiSpam desteği veren Microsoft Exchange Mail Servisi, çoğu sitede ekstra ücret talep edilirken  istediğiniz işletim sisteminizi kurmanıza olanak sağlayan altyapısı, datacenterlarının Kanada ve ABD tabanlı olması benim için önemli etkenlerdi.  Siz de karar aşamasındaysanız kesinlikle daha.net sitesine göz atmanızı tavsiye ederim.

daha.net avantajları

  Bir an önce standart serverların maliyeti ve işlevsizliğinden kurtulmanız dileğiyle :)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.