Bir Demokrasi Sınavı Olarak Ekşi Sözlük


Türkiye’yi sınıfta bırakacak cinstendir. Hiçbir platformda insanların kutsal değerlerini, inançlarını, yaşayışlarını aşağılamak, hakaret etmek kabul edilemez ve yasal yollarla cezalandırılması gerekir. Çünkü eskiden beri öğretildiği gibi bu temel hak ve özgürlüklere bir tecavüzdür. Aynı şekilde bireysel bir olay yüzünden bütün Ekşi Sözlük’ün itham edilmesi, kapatılmaya çalışılması ve soysuz gibi aşağılayıcı damgalar vurulması gibi.

eksi-sozluk

Benim de zamanında yöneticisi olduğum bir sözlük vardı ve orada kendilerini ifade etmek için fırsat bulamayan, kapana kısılmış insanların nasıl kurtarıcı gibi sarıldıkları görmüştüm platforma. Yıllardır da
gerek okur gerekse yazar olarak içinde bulunduğum, nice insanları bana kazandıran, nice anılar yaşadığım, kendimi ifade etme ve bunu milyonlarca insana ulaştırma olanağı sunan güzide bir platformdur ekşi sözlük. bunu ne benim gibi düşünmeyenler değiştirebilir, ne de hakaret boyutuna çıkan entryler girenler. Çünkü bir nevi hem yazarlarıyla, hem de yazarlarından bağımsız bir platformdur. yazarlarının oluşturduğu bir mozaik iken, bu mozaiğin hiçbir parçasına da ait değildir. 

fft5_mf859318


Türkiye’de bir türlü farklı düşünceler ortak bir paydada buluşamadığı için, son zamanlarda da ekşi sözlük bireysel bir varlıkmış gibi itham edilmeye çalışılıyor ki demokrasiyi, çoğulculuğu özümseyememiş bir anlayış için çok doğal bu. Bu ülkenin özgürlük anlayışına oluşturduğu çizgi itibariyle başından beri fazla olan bir oluşumun eninde sonunda bütün yönlendirmelere maruz kalıp, yalnızlaştırılıp, itibarsızlaştırılmaya çalışılarak köşeye atılmaya çalışıldığı ortada. 

images


Çünkü eleştirenlere bakıldığında radikal islamcı kesimden çok, sunulanı sorgulamaya gerek bile duymadan inanan, altyapısı oturmamış, çok fazla birikimi olmayan bu sebeple de verilen her alt bilgiyi hemen ideal edinebilecek esnek yapıya sahip Türkiye’nin %70’inden daha fazlasını oluşturan kaba tabirle akışkan bir kesim var. bu kesim beni herhangi bir radikal gruptan daha fazla korkutup, daha umutsuzlaştırıyor geleceğe karşı. Çünkü herhangi bir gündem dışı konuyu içeren, ideolojileri, felsefeyi, sanatı, siyaseti içeren bir kitabı %90’ının ödev olmadığı sürece alıp okumuşluğu olduğunu düşünmüyorum. Bu da gündeme bağlı olarak yön değiştiren bir nevi gösterge olmalarının kanıtı durumuna geliyor bir bakıma. 

O yüzden bu ülkede özgürlüğün, adaletin, bireye ve farklılıklara saygının, maddi bir çıkar olmadan üretmenin anlamı hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayacak. Maddi olarak bir çıkar beslemeden burada bir günde yazılan yüzbinlerce entrynin öneminin anlaşılamayacağı gibi. Yine de biz seviyoruz bize bu şansı tanıyan, arada sinirlendiren, arada daha da yazmam dedirten, ama eninde sonunda kalemimizin galip geldiği Ekşi’yi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.