Bilgisayarda Wmi, Uac, Snmp, Diskpart Kontrolü


Bu yazıda bilgisayarınızda bulunan bazı Microsoft Tools’larını gerektiği takdirde nasıl ulaşıp, değiştirebileceğinizi göstereceğim. 

Microsoft toolsWmi:

Açılımı Windows Management Instrumentation olan, işletim sistemi üzerindeki operasyonları gerçekleştiren ve bilgisayar üzerindeki hemen hemen her nesneyi kontrol edebilen bir tooldur. Wmi’nin birçok özelliği olsa da girişte öncelikle doğru çalışıp çalışmadığını gösterecek komutu gireceğiz cmd’ye. 

Cmd açılır. Aşağıdaki şekilde kontrol yapılır.

winmgmt /verifyrepository

Sonucu Xls dosyasında “WMI repository is consistent” gösterilir. Bu problemsiz çalışıyor demektir. 

Uac:

User Account Control adı üstünde kullanıcının account üzerindeki control kriterlerini oluşturan bir tooldur.  Bu tool ile ne kadar paylaşım yapılacağı, hangi bölümlere erişim olacağı vb. etmenleri değiştirebilirsiniz. 

 Control Panel den User Acoount altından konrol edilir. Windows xp ve Windows 7  işletim sistemleri arasında biraz görünüm farklılığı bulunmakta. Aşağıda 2 sunucu tipi içinde kontrol görülmektedir.

Windows Xp and others

Uac

Windows 7

windows 7 uac

Buradan istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

SNMP :  

TCP/IP protokolünün bir elemanıdır. Veri Şemaları, veri nesneleri gibi yapılar barındırır.

Run dan services.msc yazılır. Snmp service properties seçilir. Security ksımında Public ve alt ksımda belirli ip adresleri vardır. Bu ip adresleri bağlanmak istediğiniz proxyleri içeriyorsa sorun yok demektir.

Diskpart :

Hem temel disklerde, hem dinamik disklerde kullanılabilen disk ve bölüm birimlerini yönetme yardımcı tooludur. Diskpart’ın online olup olmadığını kontrol etmek için:

Cmd açılır ve diskpart – san yazılır. Eğer  komut satırında “Diskpart Online” yazısı çıkarsa sorun yok demektir. Offline yazısını görürsek ise:

 – san policy=OnlineAll komutunu girersek Diskpart’ı tekrar aktif hale getirmiş oluruz. Microsoft Tools Management ile ilgili sorunuz varsa yorumla bildirebilirsiniz. İyi bir tools yönetimi dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.