Android’de Activity Geçişi Yapma


Bir android programı yapmaya başladıysanız en önemli konulardan biri activityler arası buton veya farklı bir fonksiyonla geçiş yapma durumudur. Bunun için şu adımları uyguluyoruz:

Android Uygulama Yapma

İlk önce yeni bir Android Projesi oluşturmak için indirmediyseniz Eclipse Juno üzerinden Help-Install New Software geçişi ile Android  Sdk’yı kurabilir ya da direk sitesinden indirebilirsiniz. Şimdi yeni bir Android Projesi başlatalım:

Bunun için File-New-Android Application Project(Eğer burada yoksa other seçeneğinden seçiyoruz) yolunu uyguluyoruz.

Android 1

Yeni bir Android uygulaması ismi yazıp apk’yı başlatıyoruz.

Android 2

 

Karşımıza eğer activity ismini değiştirmediyseniz MainActivity.java ve activity_main.xml layout’u açılacak.

[notice]Android’de arayüz projede res’in altında bulunan layout kısmından yapılırken, fonksiyon, görev atama, nesne tanımlama gibi backend developer işlemleri src’nin altında bulunan java kısmında yapılır.[/notice]

İkinci bir sayfa açmak için src’nin üstünde mouse ile sağa tıklayarak yeni bir Android Activity açıyoruz. 

Android 3

 İkinci sayfaya GecisActivity ismini verdim ileride zorlanmamak için. Çünkü birçok Activity’e sahip projelerde hangi sayfada ne işlem olduğunu ileride karıştırmak olasılık dahilinde oluyor. Şimdi ilk açtığımız Activity’nin java kısmına geri dönerek yeni nesne oluşturup görev atıyoruz.

Android java fonksiyon tanımlama

 

public void ActivityGecisi(View view)
{
Intent intent = new Intent(MainActivity.this, GecisActivity.class);
startActivity(intent); }

Bu kod ile ActivitiyGecisi adında yeni bir nesne tanımlamış olduk. Bunun adını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Geçiş fonksiyonunda da gördüğünüz gibi MainActivity’den GecisActivity’e yönlendirme görev atadık.

Şimdi activity_main.xml tarafına geçerek bir buton oluşturup, oluşturduğumuz nesne ismini android:onclick methodu ile button’a tanımlıyoruz.

Android buton ile geçiş yapma

Artık uygulamayı çalıştırdığın iki activity arasında geçiş yapabilirsiniz. Daha fazla örnek kodlamalar için Java sayfamızı takip edebilirsiniz. Sinir ve stresten uzak, ilk yazdığınızda çalışan uygulamalar dileğiyle :) .

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • Yunus // // Reply

    Sade bir anlatım.. Teşekkürler

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.