Android Barcode Scanner Uygulaması


Android için Java programlama dilini kullanarak 10 adımda barkod okuyucu yapacağız:

1-      Öncelikle kendimize bir android projesi açıyoruz.

Android Barcode 1

2-      Otomatik olarak gelen Main Activity classımız için method, variable tanımlamalarını gerçekleştirmeden önce barkod okumamız için gerekli olan Zbar library’i aşağıdaki linkten indiriyoruz: http://zbar.sourceforge.net/index.html . İndirdikten sonra .jar dosyasını projemizin libs klasörünün altına kopyalıyoruz. 

android Barcode Scanner 2

 

3-      Öncelikle Main Activity classımıza gerekli kütüphaneleri import edip, tanımlamaları yapıyoruz. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

4-      On Create methodumuzun altına scanner’ın koordinat densitylerini, autofocus handler’ı, frame layoutları ve scanText’i biçimlendiriyoruz.

android barcode scanner 5

 

5-      Release Camera, dAutoFocusCallback, on Pause methodlarını onCreate(Bundle savedInstanceState)’den sonra tanımlıyoruz.

android barcode scanner 6

 

6-      Scanner’ın tarama özelliklerini previewCb methodunun içinde tanımlıyoruz. Buradan okunacak barkod modeli, sym’si, boyut parametreleri gibi değerlerini düzenleyebiliriz.

android barcode scanner 7

7-    Ana xml sayfamıza sadece frame ve tarama işlemini gösteren bir TextView tanımlıyoruz. Otomatik gelen RelativeLayout’u silerek LinearLayout oluşturuyoruz. İlerleyen süreçte istediğiniz takdirde tasarımda geliştirmeler yapabilirsiniz.

Android barcode scanner 9

 

 

8-     Şimdi projemizin src kısmına gelerek package’ımıza sağ tıklayıp CameraPreview adında yeni bir class açıyoruz. Yine aynı şekilde gerekli libraryleri import ediyoruz ve classımızı SurfaceView’e extend edip  SurfaceHolder.Callback’e implement işlemini gerçekleştiriyoruz.

Android Barcode 11

 

 

Projemizin api değerine bağlı olarak aşağıda bulunan focus modunu da kullanma şansımız var. surfaceCreated methodu ile try-catch kullanarak kameranın hata durumunda uygulamanın exception tepkisini düzenliyoruz.

Android Barcode 12

 

9-  Son olarak surfaceDestroyed ve surfaceChanged methodları oluşturuyoruz. SurfaceChanged ile kameranın uygulama boyunca kullanacağı holder değerlerini, vertical ve horizontal olmak üzere çift taraflı kullanımı gibi özellikleri tanımlıyoruz.

Android Barcode 13

 

AndroidManifest.xml dosyamıza gerekli izinleri tamamladıktan sonra projemizi run edebiliriz.

Android Barcode 14

10-  Uygulamamız hazır. Exception almadığınız günler dileğiyle :)

android barcode scanner

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • hamza // // Reply

    barkod uygulamasındaki resimler okunmuyor rica etsem kaliteli resimleri mail adresime gönderir misiniz? veya sayfada yeniler misiniz?

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.