Adım Adım MVC (2. Bölüm)


Kısa bir aradan sonra Adım Adım MVC yazı dizimize devam ediyoruz. 2. bölümde projemize bağladığımız veritabanına kayıt gönderme işlemini gerçekleştireceğiz. İlk yazımızda başladığımız mini projemizin devamı olan bu dizide sürekliliği sağlamak için Adım Adım MVC(1. Bölüm)‘e göz gezdirebilirsiniz. 

INSERT POST DATA ÇALIŞMALARI

Uygulama arayüzümüzde yaptığımız değişikliği veritabanımıza kaydetmek için, projemizde birkaç ekleme yapmamız gerekiyor. Öncelikle Model kısmının altına User class’ı oluşturuyor ve tabloda oluşturulacak sütunları ve özelliklerini tanımlıyoruz: Mvc User classı

 

UserViewModel oluşturarak column stringlerimizi de tanımlıyoruz:

View Model Tanımlama

 

Önceden oluşturduğumuz DenemeDataContext class’ımıza, Menu için yaptığımız DbSet işlemini yeni modelimiz User için de gerçekleştiriyoruz.

data context mvc işlem gerçekleştirme

İkinci aşamada arayüz katmanı ile bağlantıyı sağlayacak bir UserController class’ı tanımlıyoruz. Aşağıdaki gibi tanımladığımzı Controller’da User View Model’in üstüne sağ tıklayıp Add View dediğimizde, otomatik olarak katmanımızı oluşturabiliriz. Böylece arayüzümüzü de hazırlamış oluyoruz.

Mvc Data Insert

Artık uygulamamızı çalıştırabiliriz. Projemiz browserda açıldığında eğer aynı adımları uygulamış iseniz local host uzantısından sonra “/User/Create” pathini izlediğinizde karşınızda aşağıdaki sayfa gözükecektir. Bilgilerinizi girip Create butonuna basarak veritabanına insert işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mutlu ve bug’sız bir kodlama serüveni dileğiyle :)

Mvc Database'e Kayıt Gönderme

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.