A Clockwork Orange


A Clockwork Orange
Evet, bu filmi anlatmadan önce Stanley Kubrick’ten bahsetmek gerekiyor sanırım. Stanley Kubrick ilginç bir amerikalı. Her filminde yeni bir sinema akımı yaratan, filmdeki her bir sahne için saatlerce uğraştığı söylenen detayı mükemmele yakın ele alan, farklı ve bana göre dünyanın en iyi sinema adamı. hayatı boyunca 16 film çevirmiştir, bu da aslında ne kadar mükemmeliyetçi olduğunun bir göstergesi. her filminde vermek istediği mesajı kurgunun içine o kadar güzel yedirip, kimi zaman herkesin farklı bir mesaj çıkarmasını sağlayabilir, dahidir.

Filmin konusuna gelince;

Kapitalizmin insanlar üzerindeki etkisini ve nasıl bir piyonun oyunun en önemli taşlarını dahi etkileyebildiğini, bu arada insanların yaşadığı ruhsal sorunların bile gerekirse amaç için birer gereç olarak kullanılabildiğini anlatan bir şaheserdir.

Britanya’da endüstri sonrası bir şehirdeki, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez   hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder.

Bir holigan olan Alex (Malcolm McDowell) adlı gencin zaman geçirmek için üyesi olduğu sokak çetesi ile beraber işledikleri birçok suçtan sonra çete ile ayrılığa düşünce onlar tarafından ihbar edilmesini ve polis tarafından beyninin yıkanarak topluma kazandırılma metodu ve sonrasını anlatır. Olayları büyük bir ifade gücü ile o günlerden bugune değişen dünya düzeni ve bu değişimin insanların üzerindeki farklı etkilerini, suça ve şiddete eğilimi ustaca yansıtmıştır. Film ve bu filme ait öğeler yarattığı etki ile popüler kültürdeki yerini almıştır.

IMDB Puanı: 8.5/10
YAPIM:1971
Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gerilim, Psikolojik, Suç
Süre:2 saat 16 dk
Yönetmen: Stanley Kubrick
Oyuncular: Malcolm McDowell, Adrienne Corri, Steven Berkoff, John Clive, Patrick Magee, Warren Clarke, Aubrey Morris, Carl Duering, Clive Francis, James Marcus, Michael Bates, Michael Gover, Paul Farrell

Filmi İzlemek İçin Tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • MURAT // // Reply

    Kubrick konusunda söylenecek çok söz var aslında, bir iletiye sığdırmak zor. Makalenizde kapsamlı bir çözümlemeyle diğer Kubrick filmlerine değinmenizi de bekliyorum.

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.