22.00-06.00 arası alkol yasağı


ahp

Geçimin tekel marketten kazanan bir esnaf çocuğu olarak bu konu hakkında Ekşi Sözlük’te bir yazı yazdım. Aynı zamanda Facebook’ta Alkolik Hareket Partisi(Ahp) adlı grupta da paylaşıldı. Destekleri için herkese teşekkür ederiz. Bu ayrımcı yasaklara karşı birlik olmak dileğiyle…

Yazıyı okumak isteyenlere: 

kendimi bildim bileli tekel marketimiz vardır. babam, annem, ben kimi zaman da akrabalar, arkadaşlar idame ettirmeye çalışırız. benim okulum, arkadaşlarımla gezmem, sevgilime hediye almam, tatile çıkmamız her şey o küçük dükkan sayesinde oldu ve olmaya devam ediyor. şu an hala o dükkan sayesinde üniversiteye giden bir öğrenciyim.

tabi her zaman iyi yanları yoktur tekelciliğin. güzel insanlarla tanıştığın kadar senin hayatında unutamayacağın yaralar açan olaylarla da karşılaşırsın. gece götüyle içip gelen adamın seni ezmeye, ağzını bozmaya, yıkarım burayı naralarına, haraç kesme olaylarına karşılık babanla birlikte canın pahasına da savunursun ekmek kapısını. tehlikeli bir iştir tekel, her an ölümle burun buruna olduğun bir esnaf alanıdır. tehlikeye karşılık tek başınasındır, polis mi? o genelde ölen ölmüş, kalan kalmıştan sonra gelen olay yeri inceleme departmanıdır gözünde.

bu tehlikelere karşılık saat 4’e, 5’e kadar dükkanını açık tutan bu insanların derdi ne diye sorası gelir haklı olarak insanın. ne kadar gözünü para bürümüş olsa da günün en tehlikeleri saatlerinde açmanın başka açıklaması elbet vardır; o da ekmek parası. çünkü sen parayı o saatlerde kazanırsın. çünkü %50’lere varan ötv vergileri yüzünden senin yüzün o saatte kazanacağın parayla gülmez. bu yüzden saat 8’den 6’ya kadar yatan, elektrik, emek yiyen dükkan sana karşılığını 6’dan sonra vermeye başlar. o pisliklerle uğraşmanın, hayatını tehlikeye atmanın bir sebebi varsa o da insanca yaşayabilmek, çocuğunu okutabilmek, arada da olsa güzel bir yerde dinlenebilmektir. 10’dan sonra kapanacak tekellerin türkiye’nin belli başlı bölgeleri dışında kalan yüzde 70’i batar ya da el altından satar. 

aynı zamanda mahalle bekçileridir tekeller. ışıkları bile çevrede iş yapacak olan hırsızları, gaspçıları huzuru bozacak tinercileri, serserileri uzak tutmaya yeter. polisin yapamadığı görevini de yapar tekeller. yıllık 2 milyar tl alkollü ürünlerden kazanmasına rağmen ona parayı kazandıran aracıları bile korumaktan aciz bir devlette yaşıyorsundur çünkü.

ve sen gece 22.00’den sabah 06.00’ya kadar alkol yasağı koyacak olan zihniyet; ne kimse sana bu kadar insanın ekmeğiyle oynama hakkı verir, ne de bu topraklarda yaratmaya çalıştığın tek tip hayat marjinalitesine göz yumar. çünkü yıllardır her türlü farklı görüşü, dini, dili, ırkı, mezhebi barındırmış bu topraklar için sen bunu kabul etmek istemesen de tek tiplik bir marjinalitedir. ama bunu kültürüne, ahlakına, tarihine sıkı sıkı bağlı göründüğü halde günlük çıkarlar dışında aklı pek bir şeye de çalışmayan ucuz basım çoğaltılmış zihinler, zihniyetler anlayamaz. buradaki çoğu insan 1 hafta sonra unutacak ama biz buradayız. kısacası; meydan boş değil o kadar da, haberiniz ola.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.